mideagrisi.org https://www.mideagrisi.org Mide Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, mideagrisi.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Şiddetli Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/siddetli-mide-agrisi.html Mon, 22 Oct 2018 17:29:49 +0000 Şiddetli mide ağrısı, mide ağrısı günümüzde her 5 kişiden 3 ünde görülmektedir. Vücudumuzda olumsuz ve ters giden bir şeyler olduğunda ağrı olarak sinyaller verir. Mide ağrısı ara, ara olan ve sürekli kramp giren bir şi Şiddetli mide ağrısı, mide ağrısı günümüzde her 5 kişiden 3 ünde görülmektedir. Vücudumuzda olumsuz ve ters giden bir şeyler olduğunda ağrı olarak sinyaller verir. Mide ağrısı ara, ara olan ve sürekli kramp giren bir şikayet göz ardı edilmemelidir. Şiddetli mide ağrısı çoğu zamanlarda kişilerin yediği bir yemek veya bir gaz problemi olabilir. Bazı zamanlarda kişiler bu şiddetli mide ağrısının nedenini bilemez vücudun karın etrafında bulunan bir çok organ vardır. İnsanlarda mide sindirimden sorumlu baş organdır, şiddetli mide ağrısı çekmek istemeyen kişilerde öncelikle stres ve yiyeceğe dikkat edilmelidir. 

Kişilerin yaşadığı böyle bir sorunu varsa mide ağrısını asla ihmal etmemeli nedenleri araştırılmalıdır. Çok şiddetli mide ağrısında acil müdahale edilmesi gerekebilir. Şiddetli mide ağrısının bir çok sebebi olabilir. Bu konuda kişi kendini tanımalıdır, yediği yemek veya bir gaz sancısı, yada stres gibi etkenler geçici bir şiddetli mide ağrısını ortaya çıkartabilir. Hasta kendisini takibe almalıdır, bu sorunlar dışında kişilerde şiddetli mide ağrısı devam ediyorsa en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Tedavisi olan bir hastalıktır, fakat unutulmamalıdır ki günümüzde stres en büyük şiddetli mide ağrısına etken olan konulardan biridir.

Şiddetli mide ağrısı hangi sebeplerden olur
 • kabızlık :çeken ve bu problemi yaşayan kişilerde şiddetli mide ağrısı görülmesi mümkündür.
 • stres: yaşayan kişilerde görülen ve iştahtan kesilip hiç bir şey yemeyen kişilerde şiddetli mide ağrısı yaşanır.
 • yenilen yiyecekler: kişilerin dikkat etmemesi sonucu hızlı yemek yeme yada gaz yapan gıdalardan kaynaklı sorunlar.
 • fazla kilolar vücudun: taşıdığı yükün haricinde oluşan kilolar mideye baskı uygulayarak reflü oluşmasına neden olur.
 • bakteri ve mikroplar: gıda zehirlenmesi nedeniyle oluşan problemlerden dolayı şiddetli mide ağrısı ortaya çıkar.
Yukarıda belirtilen bu etkenlerin şiddetli mide ağrısı olmasına sebep olan kaynaklardır. Mide vücudumuzda en önemli görev yapan organlardan biridir. Bu nedenle korunmalıdır. Belirtilen bu şikayetlerde tedavi mümkündür, gerek görülürse bir uzmana görünmeli ve kısa bir tedavi şekli şiddetli mide ağrısını ortadan kaldırır. Ayrıca bazı yiyecekleri mide çabuk sindiremez, bu konuda kişilerin yiyeceklerini küçük lokmalar halinde ve yavaş çiğneyerek yemelidir. Böylelikle şiddetli mide ağrısı çekmemek için önlem almış olursunuz. Sağlıklı bir yaşam için kişilerin şiddetli mide ağrısına neden olacak faktörlerden uzak kalması gerekmektedir. 
]]>
Mide Bulantısı Baş Ağrısı İshal https://www.mideagrisi.org/mide-bulantisi-bas-agrisi-ishal.html Tue, 23 Oct 2018 02:15:24 +0000 Mide Bulantısı Baş Ağrısı İshal; Mide bulantısı ve baş ağrısı sorunu birlikte gözlemlenen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu sorun birbiriyle bağlantılı olabileceği gibi birbirinden farklı hastalıklar ya da bu h Mide Bulantısı Baş Ağrısı İshal; Mide bulantısı ve baş ağrısı sorunu birlikte gözlemlenen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu sorun birbiriyle bağlantılı olabileceği gibi birbirinden farklı hastalıklar ya da bu hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Bu sebepten ötürü yaşanan sıkıntının nedenini bilmek ve belirtilerine karşı önlem almak gerekmektedir. Özellikle de mide bulantısıyla birlikte gözlemlenen ishal sorunu kişiye zor anlar yaşatmaktadır. Kişinin tüketmiş olduğu besinlerden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlık kişinin hem midesini sıkıntıya düşürüp hem de bağırsaklarında bir takım problemlere neden olmaktadır. Bu durum beraberinde mide bulantısı baş ağrısı ishal soruyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. 

Bu rahatsızlığın ilk belirtisi olarak karşımıza baş ağrısı sorunu gelmektedir. Ardından ise mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler kendisini göstermektedir. Sonrasında ise hasta ishal sorunuyla karşılaşması söz konusudur. Bu durumun ise en temel sebebi tüketilen besinlerden kaynaklanmaktadır. Yani mide bulantısı baş ağrısı ishal sorunu kişinin bayat ve tarihi geçmiş yiyeceklerden tüketmesinden ötürü meydana gelmektedir. Yaşanan bu sorunun bir diğer nedeni ise migren ve soğuk algınlığı gibi sorunlar kendisini göstermektedir. Kişi bu tür rahatsızlıklarla karşılaşması halinde bir an önce önlem alması gerekmektedir. Aksi takdirde yaşanan sorun kronik hale gelebilir ya da daha tehlikeli hastalıkların kendisini göstermesine neden olur.

Mide Bulantısı Baş Ağrısı İshal Sorununun Nedenleri

Birçok hasta yaşanan mide bulantısı ve baş ağrısı problemine karşı önlem almaktan kaçınır. Zira bu sorununu kendiliğinden geçeceğine inanmaktadır. Bununla birlikte mide bulantısı baş ağrısı ishal sorununa karşı dış çevreden duymuş olduğu bilgilerle hareket etmektedir. Bu durum ise daha farklı sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü hastaların bu sorunla karşılaşmaları halinde mutlaka uzman bir desteğe ihtiyaç duyması gerekmektedir.

Mide bulantısı baş ağrısı ishal sorununun en temel sebebi ise kişinin sağlıksız beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte kişinin soğuk algınlığı ve migren gibi hastalıklara yakalanması da neden olmaktadır. Aynı zamanda bu durumun psikolojik sebepleri de söz konusudur. Hastanın büyük bir travma geçirmesi halinde mide bulantısı baş ağrısı ishal sorunuyla karşılaşması söz konusu olabilir.

Mide Bulantısı Baş Ağrısı İshal Sorununun Tedavisi

Bu rahatsızlığa yakalanan bireylerin mutlaka hastalık ilerlemeden uzman bir hekime başvurması gerekmektedir. Ayrıca beslenmesine dikkat etmesi ve doktorunun önermiş olduğu ilaçları kullanması gerekmektedir. Son olarak mide bulantısı baş ağrısı ishal sorununa karşı mutlaka bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.
]]>
Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi.html Tue, 23 Oct 2018 11:37:25 +0000 Mide Ağrısı; Bu yazımızda sizleri mide ve mide ağrısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan mide, vücudumuzdaki önemli organlardan birisidir. Tabi ki her org Mide Ağrısı; Bu yazımızda sizleri mide ve mide ağrısı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Sindirim sisteminin en önemli organlarından biri olan mide, vücudumuzdaki önemli organlardan birisidir. Tabi ki her organımızda olabileceği gibi mide organında da mide ağrısı, kanaması ya da yanması gibi çeşitli rahatsızlıklar yaşayabiliriz.

Karına vuran ağrılar mide ağrısının bir belirtisidir. Ancak bazen insan sol kaburgasının hemen altına ya da sırt bölgesine vuran ağrıların nedeni de mideden kaynaklana.  Bu mide ağrısı genellikle yanma ile karışık bir his ile beraber olur. Yanma hissi ile karışık olarak hissedilen bu mide ağrısı, ülser ya da gastrit gibi pek çok mide hastalığının bir habercisi olabilir. Ayrıca mide ağrısı kalp krizi gibi ölüme dahi neden olabilecek çok ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir. Bu yüzden özellikle mide ağrısı aralıklarla olsa bile en az bir ile üç gün boyunca devam ediyor ise bir uzman hekime başvurmanız sizin için en doğru ve yararlı karar olacaktır.

Mide Ağrısının Sebepleri

Mide ağrısının pek çok nedeni olabilir. Midede ağrılara neden olan sebeplerin en çok karşılaşılanı strestir. Stresli ve de depresyonlu bir hayat yaşıyorsanız, yaşadığınız bu stres mide ağrılarına neden olabilir. Yaşadığınız herhangi bir psikolojik sorun mide ağrısına neden olabilir. O yüzden sadece mide ağrısı için değil genel olarak sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsanız, stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız.

Mide ağrılarının bir diğer nedeni de sağlık besinler tüketmeme ve düzenli olarak beslenmeme alışkanlıklarıdır. Çok fazla ağır yiyecekler tüketmek, çok fazla acılı ya da baharatlı besinler tüketmek, alkol ya da sigara tüketiminin fazla olması ya da yatmadan önce yemek yemek gibi çok farklı zamanlarda beslenme alışkanlıkları mide ağrısına neden olan diğer sebeplerdir.

Mide ağrılarının nedeni çevresel ya da genetik etkenler de olabilir. Kişi farkında olmadığı bir alerji yüzünden mide ağrıları yaşayabilir. Ayrıca mide ağrısı bireyin farkında olmadığı ciddi bir hastalığında bir semptomu olabilir.

Mide Ağrısını Önlemek

Mide ağrılarını engellemek ya da geçirmek için öncelikle bol bol mevsiminde olan meyve ya da sebze tüketilmelidir. mide ağrılarını önlemek için su tüketimi de çok önemlidir. Günde en az 1 litre su içmek mide ağrılarının engellenmesine çok yardımcı olur. Unutulmamalıdır ki çay, kahve gibi sıvı olan şeyler içmek su yerine geçmez. Kişi mutlaka günde 4 ya da 5 bardak su tüketmelidir. Bu mide ağrısını önlemek dışında, genel olarak kişinin sağlıklı bir yaşam geçirmesine de yardımcı olur.

Kişi kola ya da gazoz gibi gazlı içecekleri tüketmekten kişi mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Ayrıca hazır bazı meyve suları tüketmektense mümkün olduğunca sıkma meyve suları içmeye çalışmalıdır. Birey mide ağrısı gibi sorunlar yaşamamak için hazır ya da paketlenmiş gıdalardan da mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Doğal besinler tüketmeye özen göstermelidir. Ayrıca bol lifli yiyecekleri fazla tüketmekten kaçınmalıdır.  Çünkü bol lifli yiyeceklerin sindirilmesi biraz daha zordur mideyi çok fazla yorar bu yüzden bu besinleri az tüketmek sizin mide sağlığınıza iyi gelecektir

Mide Ağrısına İyi Gelen Besinler

Bazı yiyecek ve içecekler mide ağrısına iyi gelir. Mesela rezene çayı mide ağrısına karşı doğal bir ilaç gibidir. Aynı şekilde nane yemekte ve nane çayı içmekte mide ağrısına karşı iyi gelir. Sindirim sistemine genel olarak yardımcı olan zencefilde mide ağrısına birebir bir bitkidir.

Mideniz ağrıyorsa elma sirkesi içmeniz ağrınızı geçirebilir. Ayrıca normal sirke dışında yemeklerde elma sirkesi kullanmanız sizin için daha faydalıdır.

Genel olarak düşük sodyumlu bütün bitki çayları mide ağrılarına karşı etkilidir. Özellikle papatya çayı ve çadıruşağı hazımsızlığa ve mide ağrılarına karşı faydalı]]> Mide Ağrısı Nerede Hissedilir https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-nerede-hissedilir.html Tue, 23 Oct 2018 13:05:09 +0000 Mide ağrısı nerede hissedilir, göğüs ile karın arasındaki geniş bölgede hissedilir. Mide ağrısı bazen sıkışma şeklinde bazende karın ağrısı gibi hareketlenerek mide bölgesinde yanma ya da sancı şeklinde hissedilebilir. Mide ağrısı nerede hissedilir, göğüs ile karın arasındaki geniş bölgede hissedilir. Mide ağrısı bazen sıkışma şeklinde bazende karın ağrısı gibi hareketlenerek mide bölgesinde yanma ya da sancı şeklinde hissedilebilir. Mide ağrısı çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilir. Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi, mide problemleri bunların birkaç tanesidir. Mide ağrısı bazen nefesi kesecek kadar çok şiddeti olan kramplar şeklinde bazen de çok hafif ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir. Mide ağrısı çoğunluk ile hemen herkesin yaşamış olduğu ağrılardan bir tanesidir. Mide karnın üst ve de sol bölümünde yer alan sindirim için gerekli olan bir organdır. Mide ağrısının en önemli tetikçisi sinir ve strestir. Aşırı kaygılı, düşünceli ve stresli olan kişilerde mide ağrısı çok fazla görülmektedir. Bu ağrılar ülser, gastrit, reflü gibi ileri mide hastalıklarına kadar ilerleyebilmektedir. Mide ağrılarının çok sık yaşanmaya başladığı zaman gerekli önlemler alınarak doktora gidilmesi faydalıdır. Çünkü ağrı stresten kaynaklanmış olsa bile altında yatan sebep bu durumdan çok farklı olabilir. Her ne olursa olsun, şiddetli mide ağrıları muhakkak gözlemlenmeli ve ciddiye alınmalıdır. Çok şiddetli ağrıların yaşandığı zaman en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek sebepleri ve doğuracağı sonuçlar araştırılmalıdır. 


Mide Ağrısı Sebepleri 

Mide ağrısı hemen hemen her kesin her yaşta insanın hissedebileceği ağrılardan birisidir. Fakat ağrılar yaşa ve yaşam farklılıklarına göre farklı sonuçlar ve farklı nedenler ile görülebilmektedir. Mide ağrısının sebebinin altında mide kanseri gibi ciddi durumlar olabileceği gibi bazen ufak stresler ile alakalı da olabilmektedir. Durum ne olursa olsun belirtileri aynı olabilir. Fakat kişi bunun nedenini her zaman bilemez ve hastalığın işleyerek hızlanmasına neden olabilir. 

Mide Ağrısı Nedenleri,
 • Fazla yemek yemek 
 • Çok hızlı yemek yemek
 • Enfeksiyon
 • İltihap ya da tahriş
 • Kabızlık ya da ishal
 • Stres
 • Fazla olan kilolar
 • Anatomik olan problemler
 • Virüsler olabilmektedir. 
 • Ülser, gastrit, reflü
 • Mide kanseri de mide ağrısını yaşatan rahatsızlıklar arasında yerini alır. 
Mide ağrısının ciddiye alınması gereken durumlar, ağrının yanında aynı zamanda kusma, yanma, şişkinlik, kilo kaybı, yutkunma zorluğu var ise bu durum muhakkak ciddiye alınmalıdır. 

Mide ağrısının nerede hissedilir işledik bu durumu işlerken mide ağrılarından nasıl korunmamız gerektiğini de bilmeliyiz. Mide ağrısının yaşanmaması isteniyor ise bir takım önlemler almakta fayda vardır. Eğer ağrının sebebi ülser, reflü gibi hastalıklar nedeni ile yaşanıyor ise ilaçların aksatılmaması bu aşamada oldukça önemlidir. Sürekli olarak mide ağrısı yaşayan mide hastaları soğan ve sarımsaktan uzak durmalıdırlar. Çok kabuklu sindirimi oldukça güç olan sebze ve meyvelerden uzak durulmalıdır. Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Yemeklerin düzenli öğünler ile yenilmesi gerekmektedir. Uyku düzenide bu aşamada önemlidir. 
]]>
Mide Ağrısı Nerelere Vurur https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-nerelere-vurur.html Wed, 24 Oct 2018 12:35:01 +0000 Mide ağrısı nerelere vurur, mide ağrısı neredeyse herkesin yaşadığı sorunlardan birisidir. Tüketilen  yağlı yiyecekler, içilen asitli ve alkollu içecekler, hazmı zor olan gıdalar yüzünden mide ağrısı çok sık ya Mide ağrısı nerelere vurur, mide ağrısı neredeyse herkesin yaşadığı sorunlardan birisidir. Tüketilen  yağlı yiyecekler, içilen asitli ve alkollu içecekler, hazmı zor olan gıdalar yüzünden mide ağrısı çok sık yaşanılan bir durum haline gelmiştir. Mide ağrısı nefesinizi kesecek şiddette, kramplar halinde ya da hafif ama dinmeyen ağrılar olarak da görülebilir. Mide ağrısı midenin sadece bir bölgesine vurabilmektedir. Aynı zamanda tüm midede de hissedilebilmektedir. Mide ağrısının bilinen bir çok nedeni vardır. Stres, kabızlık, enfeksiyon, mide kanseri, reflü, mide ülseri, iltihap, fazla kilolu olmak, acele ile yemek ve gereğinden fazla yemek gibi durumlardan kaynaklı mide ağrıları meydana gelmektedir. Mide ağrısının vurduğu bir diğer yer ağızdır. Ağızda istenmeyen kötü ve rahatsız edici kokulara neden olabilir. Kişilere göre değişiklik gösterir mide ağrısı kimilerinde horlamaya ve hıçkırığa neden olabilmektedir. Midede oluşan bu ağrılar vücudun bir çok farklı bölgelerine ağrılara neden olur.

Mide ağrısının görüldüğü yerler,

Sırt ve bel: mide ülseri olan kişilerde mide ağrısı başladığı zamanlar sırt ağrıları da görülebilmektedir. Mide ülseri nedeniyle ağrının sırta ve bele vurduğu,  sırt ve belde oluşan ağrılardan anlaşılmaktadır.

Göğse: midede oluşan ağrı veya yanma aynı zamanda göğse vurulduğu göğüste ağrılara neden olabilmektedir. Göğüste oluşan ağrılar dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde kalp krizine nedende olabilmektedir.

Kol ve omuz: midede oluşan hazımsızlık ve gaz şikayetlerinden kaynaklı olarak ağrı omuz ve kola vurabilmektedir. Şiddetli mide ağrısı kol ve omuz bölgesine vurmakta kolda ve omuzda ağrı hissedilmektedir.

Psikolojiye: midede sürekli olarak ağrı olması kişiyi psikolojik olarak etkileyebilir. Psikolojik olarak kişi midesinde  ağrısı olmasa bile sürekli olarak midesinin ağrıyacağını düşündüğünden olmayan ağrı varmış gibi hissedecektir.

Mide ağrısına neden olan reflü vücutta bazı bölgelere vurabilmektedir. Reflüden kaynaklı mide ağrısı gece terlemelere neden olabilmektedir. Reflü akciğer semptomlarına, astıma, kusmaya, öksürmeye, bronşite ve pnömoni (zatürre ) de neden olabilmektedir. Reflü aynı zamanda ses kısıklığına ve seste kalınlaşmaya neden olduğundan kulak, burun, boğaz semptomuna neden olabilmektedir. Mide ağrısına neden olan reflü başa da vurabilmektedir. Başa vuran reflü kronik sinüzite de neden olur.

]]>
Mide Ağrısı Psikolojik Nedenleri https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-psikolojik-nedenleri.html Wed, 24 Oct 2018 18:26:09 +0000 Mide ağrısı psikolojik nedenleri, mide ağrısı insanların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Hemen her insanın yaşamında bazı dönemlerinde mide ağrısı yaşar.  Bu ağrılar kimi zaman mide de bulunan rahatsızlıkla Mide ağrısı psikolojik nedenleri, mide ağrısı insanların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Hemen her insanın yaşamında bazı dönemlerinde mide ağrısı yaşar.  Bu ağrılar kimi zaman mide de bulunan rahatsızlıklar dolayısı ile olur kimi zamanda psikolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar.  Yaşam şartları maddi manevi sorunlar iş sıkıntıları çevre koşulları insanın yaşamını olumsuz etkiler ve ağrılara sebep olur. Stres ve olumsuz yaşam koşulları en çok mide de ağrı ya sebep olan olumsuz durumlardan biridir. 

Mide ağrısı psikolojik nedenleri 
 • Maddi ve manevi sorunlar 
 • Ailevi sorunlar 
 • Eş ile aranızda olan sorunlar 
 • Çocuklar ve sorunları
 • İşsizlik ve geçim sıkıntısı 
 • Öğrenciler için sınav stresi 
 • Olumsuz hava koşulları 
 • Korkular ve kayıplar 
 • Çaresizlik duygusu 
 • Olumsuz arkadaşlık ilişkileri 
 • Ailede hastalık ve sağlık sorunları 
 • Aile de kayıplar yaşama 
 • İşten çıkarılma 
 • Sınavlardan geçememe 
 • Hamilelik dönemi yaşanan stres 
 • Terkedilmişlik ve yalnızlık korkusu 
 • Kira fatura gibi ödemeleri yapamama 
 • Borçlanma 
 • Kaza 
]]>
Mide Bulantısı Baş Ağrısı Halsizlik https://www.mideagrisi.org/mide-bulantisi-bas-agrisi-halsizlik.html Wed, 24 Oct 2018 19:46:12 +0000 Mide Bulantısı Baş Ağrısı Halsizlik, kişi çok fazla beden yorgunluğuna veya zihin yorgunluğuna maruz kaldığı zaman bu üç faktörün birlikte bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü birçok kişi gereğinden fazla yor Mide Bulantısı Baş Ağrısı Halsizlik, kişi çok fazla beden yorgunluğuna veya zihin yorgunluğuna maruz kaldığı zaman bu üç faktörün birlikte bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü birçok kişi gereğinden fazla yorgun işlerde ve yoğun tempo içersinde çalışmak zorundadır. Ayrıca bununla birlikte beraberinde gelen zihinsel yorgunluk kişide, mide bulantısı baş ağrısı ve çok fazla halsizlik durumuna sebep olur.  Bu çok farklı septomlara bağlı olarak gelişen rahatsızlık durumunun birçok nedeni bulunmaktadır. Kişi bu durumların görülmesi nedeniyle birçok iş ve aktivitelerini yarıda bırakmak zorunda kalırlar. Çünkü vücutta bulunan tüm kaslar işlevlerini gerektiği gibi yerine asla getirmez hale gelirler. Bu durum genel olarak sadece bir noktaya odaklanan kişilerde görülmektedir. Gün içersinde insanlar beyinsel olarak tüm fonksiyonlarını hızlı bir şekilde yükseltmek isterler ve bu durumda tüm hormonal denge tamamen bozulmaya başlayarak, mide bulantısı baş ağrısı halsizlik durumu görünmeye başlar. Bunlara bağlı olarak birçok kişi de çok uzun süre uykusuzluğun verdiği sorunlar nedeniyle oldukça fazla sıkıntılı bir dönmem başlar.

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Halsizliğe Bağlı Olan Nedenler
 • Oluşan bu rahatsızlıkların en büyük nedeni stres olarak bilinmektedir. Çünkü günlük olarak yaşanan trafik sıkıntıları, işe geç kalma korkusu, iş yoğunluğuna bağlı olarak oluşan birçok stresler kişide bu rahatsızlık durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Çünkü bunun gibi birçok etkenler kişiye doğrudan psikolojik baskı yaparak, zihnin çok fazla yorulmasına neden olur.
 • Kişilerde daha önceden meydana gelmiş olan anksiyete bozukluğu görülmesi ve panik atak gibi farklı sorunların yer alması etki eden nedenler arasında yer alır. Çünkü oluşan bu etki kişide oldukça fazla can sıkıntısı yaparak mutsuzluk ve amaçsızlık durumunun oluşmasına yol açarak, kişide mide bulantısı baş ağrısı halsizlik durumuna neden olur.
 • Kişinin düzenli olarak ihtiyacı olan günlük uykusunu almaması durumunda görülen bir rahatsızlık durumu olarak bilinir.
 • Beslenme bozukluğu veya düzensizliği yaşayan kişilerin gerekli olan vitamin ve proteinleri tam olarak almadığında, kişide bu rahatsızlık oldukça sık görülür.
 • Gün içerisinde çok fazla yağlı, tuzlu ve şekerli olan hazır besinlerin tüketilmesi neden olan faktörler içerisinde doğrudan yer alır
 • Kişi yoğun tempo ve stres içerisinde iken normalden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Günlük vücudun su ihtiyacı alınmadığı taktirde kişide bu rahatsızlık oldukça kendini göstermeye başlar
 • Çok fazla kapalı alanda kalan kişilerde, yeterli oksijen alınmadığından dolayı ilerleyen dönemlerde çok fazla mide bulantısı baş ağrısı halsizlik durumu belirtileri kendini göstermeye başlar.
 • Çok fazla zihni yoran işlerde çalışan kişilerde bu durum oldukça daha fazla görüldüğü kanıtlanmıştır. 
 • Çok fazla alkol, sigara ve uyuşturucu maddeleri kullanan kişilerde oldukça sık görülen bir rahatsızlık durumu olarak bilinmektedir
Birçok kişi bu rahatsızlık durumunu çok sık yaşamış olsa da pek önemsemezler. Fakat bu durum bazı ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği için, kişinin uzman bir doktora muayene olması gerekir. Kişi eğer tüm stres ve yorucu işlerden uzak kalmasına rağmen üst üste mide bulantısı baş ağrısı halsizlik durumu görülüyorsa, bu etkilerin yanısıra kişinin cildinde çok fazla kuruma görülüyorsa, bel ağrıları, nefes alıp vermede zorluk ve kalpte ritim bozukluğu gibi birçok farklı durumlar yaşanıyorsa kişinin biran önce uzman bir doktora giderek tedavi olması gerekir.
]]>
Mide Ağrısı Sırta Ve Göğse Vururmu https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-sirta-ve-gogse-vururmu.html Thu, 25 Oct 2018 02:14:37 +0000 Mide Ağrısı Sırta Ve Göğse Vururmu, Mide ağrısı sırta ve göğse çeşitli durumlarda vurabilmektedir. Öncelikle mide ağrısının bazı sebepleri vardır.Mide ağrısı sebepleri; dü Mide Ağrısı Sırta Ve Göğse Vururmu, Mide ağrısı sırta ve göğse çeşitli durumlarda vurabilmektedir. Öncelikle mide ağrısının bazı sebepleri vardır.

Mide ağrısı sebepleri; düzensiz beslenme, stres, alerjik durumlar, çeşitli hastalıklar, psikolojik ve çevresel faktörler,ilaç kullanımları olarak sıralayabiliriz. Mide ağrıları çeşitli sebeplerle zaman zaman sırt ve göğse ağrı olarak vurabilmektedir. Örneğin; reflü göğüs ağrısı ve sırt ağrısı yapabilir. Reflü rahatsızlığında midedeki asit yukarı çıkıp yemek borusuna kaçabilmektedir. Bu hastalık sonucunda da ; göğüste sıkışma, boyunda, çenede, sırtta ve kollarda ağrılar olabilmektedir. Göğsü ağrıyan her iki kişiden birinin sorunu aslında yemek borusu ile ilgilidir. Mideye ait ağrılar; göğsün alt yarısına yayılır. Bu ağrılar şiddetli olabilir. Kolik ağrı olarak tanımlanırlar. Şunu unutmamak gerekir ki göğüs ağrısı kalp krizinin bir habercisi de olabilir. 
Mide spazmı sırasında da ağrı göğse ve sırta vurabilir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları göğüste ağrı yapabilir. Mide ve onikiparmak ülseri pankreas ve safra kesesi rahatsızlıklarında da göğüs ağrısı görülebilir. Sindirim sistemi hastalıklarında en çok göğse ağrı yapan ; yemek borusudur. Mide fıtığında ise göğüste yanma ve ekşime hissi oluşur. Safra kesesi taşlarında; üst karın bölgesinde giderek artan bir ağrı oluşur. Bu ağrılar sırta doğru kaburga kemiklerinin olduğu kısımlarda hissedilir.
  
 Mide ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide yanmasına iki yudum soğuk süt iyi gelir. Fazlası asit yapabileceği için çok tüketmemek gerekir. Gastrite Trabzon hurması iyi gelmektedir. Fakat kabuklarını soyarak tüketilmelidir. Ülsere karnabahar iyi gelir. Lahana, brokoli, bürüksel lahanasıdır. Ciddi bir mide rahatsızlığına sahip değilseniz mide şişkinliklerinde limonlu suyu kullanabilirsiniz. Bunun yanında; sık sık ve az yemek yemek,yiyecekleri iyi çiğnemek, fazla yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmak, asitli ve çok baharatlı yiyecekler yememek, faydalı olacaktır.

Şifalar Diliyoruz.
]]>
Mide Ağrısı Ve Bulantı https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ve-bulanti.html Thu, 25 Oct 2018 11:57:35 +0000 Mide Ağrısı Ve Bulantı, farklı nedenlerden hissedilen ve mide içerisindeki besinlerin dışarı çıkma isteği ile oluşan ağrıdır. Sindirim ya da mide sisteminde görülen hastalıkların çoğu, sinirlerin sürekli olarak ger Mide Ağrısı Ve Bulantı, farklı nedenlerden hissedilen ve mide içerisindeki besinlerin dışarı çıkma isteği ile oluşan ağrıdır. Sindirim ya da mide sisteminde görülen hastalıkların çoğu, sinirlerin sürekli olarak gergin olmasından ya da çeşitli hastalıklardan kaynaklanır. Sinir sisteminin bozulması, vücuttaki tüm salgı bezlerini yani karaciğer ve mide salgı bezlerini etkiler. Ayrıca karaciğere zarar verecek gıdaların da sürekli olarak kullanılması sindirim sisteminde rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Sindirim ve mide de meydana gelen tüm rahatsızlıklar mide ağrısı ve bulantı hissine ne olabilir. Bu yüzden bu hastalığa kimse yabancı değildir. Herkes dönem dönem mide ağrısı ve bulantı rahatsızlığını hissetmiştir. Bazı kişilerde bu rahatsızlıklar kısa süreli ve geçici olurken, bazılarında sürekli ve sık sık meydana gelmektedir. Mide ağrısı ve bulantı çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Ayrıca bazı kişilerde aileden gelen genetik özelliklerden dolayı sürekli mide ağrısı ve bulantı olabilir.

Mide Ağrısı ve Bulantının Nedenleri

Bu durum çeşitli hastalığın nedeni olabileceği gibi basit bir nedenden dolayı da olabilir. Yolculuk yapan birinde, deniz seyahatinde veya hamile bir bayanda mide ağrısı ve bulantı olabilir. Bunlar geçici ve sorun teşkil etmeyen nedenlerdir. Hastalık habercisi olan mide ağrısı ve bulantının başlıca nedenleri ise şöyledir;

 • Gıda zehirlenmesi, düzensiz beslenme ve eksik beslenme.
 • Mide ve bağırsak ülseri.
 • Baş ağrısı.
 • Uyuşturucu ve alkol kullanımı.
 • Kemoterapi tedavileri.
 • Bağırsak yırtılması, mide yırtılması, bağırsak tıkanması, karın içi cerrahi operasyon, apandist, safra kesesi taşı, mide enfeksiyonları ve pankreatit.
 • İç kulak ve kulak yolu hastalıkları.
 • İleri derece böbrek yetmezliği.
 • Kan şekerinin düzensiz bir şekilde yükselmesi veya düşmesi.
 • Sindirim işleminin geç gerçeklemesi.
 • Kabızlık ve ishal.
 • Hipertansiyon ve kalp krizi.
 • Psikolojik ve çevresel nedenler.
 • Fazla yemek yemek ya da aç kalmak.
 • Çok geç saatlerde yemek yemek.
 • Hamilelik dönemi.
 • Aşırı kilolar.
 • Solunum yolu iltihaplanması.
 • İlaçların yan etkileri.
 • Beyin sinir sisteminin zarar görmesi.
 • İdrar yollarındaki enfeksiyonlar.
 • Hormonsal değişikliler.
 • Karna ağır bir darbe gelmesi.

Mide Ağrısı ve Bulantının Tedavisi

Hastalık ciddi nedenlerden kaynaklı olabilir. Bu yüzden tedavi sürecinde ilk adım mide ağrısı ve bulantının nedeni tespit etmektir. Birkaç süren nöbetlerde derhal doktora başvurmak gerekir. Hastalığının nedeni tespit edildikten sonra gerekli tedavi genelde antibiyotikler ile yapılır. Gerekli durumlarda ise cerrahi operasyona başvurulur.

Mide Ağrısı ve Bulantı İçin Evde Ne Yapabilirim

 • Öncelikle yukarıda yazılı olan nedenlerden olduğunca uzak durun.
 • Papatya ve nane çayı mide ağrısı ve bulantıya iyi gelen çaylardır. Bu çayları tüketin.
 • Kısa süreli yürüyüşler yapın ve odanızı serin tutun.
 • Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzun durun.
 • Karın ve mide egzersizleri yapın.
 • Bol bol su için.
 • Geceleri yatmadan soda için.
 • Az ve sık yemek yiyin. Ayrıca yemekleri yavaş yemeye özen gösterin.
 • Ağır yemekler yerine sebze türü yemekleri tüketin.
 • Akşamları meyve tüketin.
]]>
Mide Ağrısı Gaz https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-gaz.html Thu, 25 Oct 2018 20:26:35 +0000 Mide Ağrısı Gaz, bir biri ile ilişkili mide ve solunum yolu rahatsızlığıdır. Genellikle hava yutma ile alakalı olduğu düşünülen mide ağrısı ve gaz sancısı en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Her insan Mide Ağrısı Gaz, bir biri ile ilişkili mide ve solunum yolu rahatsızlığıdır. Genellikle hava yutma ile alakalı olduğu düşünülen mide ağrısı ve gaz sancısı en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Her insan bir şeyler yerken yada içerken bir miktar hava yutar. Bu normal bir durum kabul edilmesine rağmen, sigara içen, sakız çiğneyen ve hızlı hızlı yemek yeyip, içen kişilerde hava yutma daha çok gözlenir. Bu nedenle beraberinde mide ağrısı ve gaz rahatsızlığı kendini göstermeye başlar. Yutulan gazın bir miktarı mideden geğirme şeklinde çıkarken, bir miktarı mide de kalması mide ağrısına, mide şişliğine yol açar. Midede kalan hava yavaş yavaş ince bağırsaklara geçerek emilmeye başlar. Aynı zamanda da gaz şeklinde kendini dışarı atar. Bu süreçte bağırsakta emilemeyen gaz mide asitlerinin yükselmesi ile mide ve karın ağrılarına sebep olur. Mide de oluşan mide asitleri bikarbonat ile karışması sonucu karbondioksit gazı oluşmasına sebep olur. Ancak bu gazın büyük bir kısmı ince bağırsakta emilirken kalın bağırsağa kadar ulaşamaz. Bu nedenle mide ve ince bağırsak arasına sıkışan bu gaz mide de ağrı yaparken aynı zamanda gaz olarak kendini dışarı atmaya çalışır.

Mide Ağrısından Dolayı Gaz Sebebi,

Tüketilen besinler sindirilmediği zaman mide ağrısı gaz yapar. Bu besinlerin başında da sağlıksız olan Fast Food tarzı beslenme, asitli içecekler, hazır gıdalar, işlenmiş paket gıdalar, hazır meyve suları, şeker, çikolata ve nişasta ürünleri gelmektedir. Bu gıdaların lifleri ince bağırsakta emzim yetersizliği nedeni ile bir türlü sindirilemez. Bu sindirilemeyen gıdalar ise ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçerken kalın bağırsakta normal flora olarak bilinen zararlı bakteriler tarafından bozulmaya başlar ve karbondioksit, hidrojen ve aynı zamanda insanların üçte birinde oluşan metan gazı oluşmasına sebep olur. Bu nedenle bu gazı bir şeklide anüs ile dışarı atması gerekir. Bu nedenle ortaya mide ağrısı gaz çıkmaktadır. 
]]>
Mide Ağrısı Bitkisel Tedavi https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-bitkisel-tedavi.html Fri, 26 Oct 2018 07:33:16 +0000 Mide ağrısı bitkisel tedavi: Mide ağrısı çoğunlukla yediğimiz besinlerle alakalıdır. Midemize zarar veren besinler ağrıya sebep olur. Mide ağrısı, tok olarak hissedilen, göğüs ve karın bölgesinde meydana gelen ağrıya den Mide ağrısı bitkisel tedavi: Mide ağrısı çoğunlukla yediğimiz besinlerle alakalıdır. Midemize zarar veren besinler ağrıya sebep olur. Mide ağrısı, tok olarak hissedilen, göğüs ve karın bölgesinde meydana gelen ağrıya denir. Mide ağrısı yaşamamak için yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekir. Midenizde sürekli ağrı oluyor ise, başka bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bitkilerin bir çok faydası bulunmaktadır. Mide ağrısı için de kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri vardır.

Mide ağrısına iyi gelecek bitkisel tedavi yöntemleri:
 • Aynı miktarda portakal kabuğu ve rezene kaynatılarak suyu içilir.
 • Muz mide için çok faydalı bir besindir. Bir tane muzu püre haline getirdikten sonra ayran ile birlikte günde 2 ya da 3 kez tüketilir. Mide ağrısını engeller ve sindirimi düzenler.
 • Nanede bulunan uçucu yağ, mentol sindirim sistemindeki düz kaslar üzerinde doğrudan bir spazm çözücü etkisi bulunmaktadır. Nane çayı mide ağrısına faydalı olacaktır.
 • Bir çok sağlık sorununda kullanılan zencefil, sindirim sistemini düzenlediği için mide ve bağırsak sorunlarında da kullanılmaktadır. Mideyi yumuşatarak ağrının azalmasını sağlar. Bir bardak kaynar suyun içine bir miktar rendelenmiş zencefil ilave edilir. 10 dakika demlendirdikten sonra süzülür ve çay şeklinde tüketilir. İçerisine limon suyu  ve bal ilave edilebilir.
 • Mide ağrısına en faydalı baharatlardan biri tarçındır. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı bal ve biraz toz tarçın ilave edilir. Bu karışım düzenli olarak günde 2 ya da 3 defa tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Limon, mide asidini dengeler ve besinlerin emilimini düzenler. Bir bardak ılık su içerisine limonun suyu sıkılarak gün içerisinde tüketilebilir.
 • Karbonat, midedeki ağrıyı ve yanma hissini azaltır. Bunun yanında mide asidini nötralize eder. Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat ilave ederek, ılık olarak tüketilebilir.
 • Elma sirkesi, mide asidini dengelemeye yardımcı olur ve bağırsakları yatıştırıcı etkiye sahiptir. Bir bardak ılık suyun içerisine 2-3 çay kaşığı elma sirkesi ilave edilir. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde mide ağrısını kısa sürede azaltır.
 • Rezene tohumları içerdiği enzimler ile sindirim salgılarının düzenlenmesine yardımcı olur. Bir bardak kaynar suyun içerisine rezene tohumu ilave edilir. 10 dakika demlenmeye bırakılır ve ardından süzerek içebilirsiniz.
 • Papatya, mide ve bağırsak sorunlarında sık kullanılan bir bitkilerden biridir. Papatya mide ağrısı, gaz, mide ekşimesine karşı, sindirim yolundaki mukozayı yatıştıran ve rahatlatan bir etkiye sahiptir. Aslında papatya çayı tüm vücutta sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır.
]]>
Gastrit Mide Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.mideagrisi.org/gastrit-mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 26 Oct 2018 19:53:03 +0000 Gasrit mide ağrısına ne iyi gelir, günümüzde insanların bir çoğunda bulunan gasrit dikkat edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Mide zarı iltihaplanması gasrit oluşumuna neden olmaktadır. Hastaların bir çoğu yemek yeme konu Gasrit mide ağrısına ne iyi gelir, günümüzde insanların bir çoğunda bulunan gasrit dikkat edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Mide zarı iltihaplanması gasrit oluşumuna neden olmaktadır. Hastaların bir çoğu yemek yeme konusunda sıkıntı yaşarlar, bu nedenle her türlü yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdırlar. Gasrit hastasının yediği ve tükettiği gıdaların bir çoğu midesine dokunabilir. Gasrit mideyi hassaslaştırır bu nedenle kişilerin yiyeceklerinin bir çoğunu seçerek yemesi gerekmektedir. Gasrit mide ağrısına ne iyi gelir tüketilen gıdalar arasında mideyi yoracak besinler yenmemelidir. 

Ergenlik yaşlarında kişilerin düzensiz beslenmesi ve çok asitli içecekler tüketmesi gasrit mide ağrısının olmasının büyük etkenidir. Yetişkin olan kişilerdeyse farklı nedenlerle şikayetler artarak ortaya çıkan gasrit mide ağrısına ne iyi gelir zencefil, yoğurt, nane, papatya, ve çilek iyi gelecek olanlar arsında yer almaktadır. Her yaşta görülmesi mümkün olan gasrit hastalarının bir çoğu bunun farkına varmaz ve bilemez. Gasrit tedavisinde kullanılan ilaçlar hastayı rahatlatır, bunun yanı sıra hasta gasrit mide ağrısı olmaması için alkol, sigara, gazlı içecekler, baharatlı gıdalar gibi yememesi gereken yiyecek ve içecekten uzak kalmalıdır.

Gasrit mide ağrısı tedavisi nasıl uygulanır:

Tedavi edilmeyen gasritin mide kanserine kadar yol açtığı bilinmektedir. Teşhis konulması için hastanın bir uzman doktoru tarafından muayene olması ve endoskopi çekilmesi gerekmektedir. Konulan teşhis ardından hastaya ilaç tedavisi uygulanarak hasta takibe alınır. Bunun yanı sıra hastanın tüketip tüketemeyeceği gıdaları ve içecekleri bilmesi gerekir. Bu duruma uymalı ve gaz, şişkinlik yapan gıdalardan uzak kalarak ağrısını ve şikayetini azaltmalıdır. Gasrit mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel ilaçlar ve bitki içeceklerinin mideyi rahatlattığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam için gasrit hastaları tüketilen gıdalara dikkat ederek sağlığını koruyabilir. 
]]>
Karın Ağrısı Ve Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/karin-agrisi-ve-mide-bulantisi.html Sat, 27 Oct 2018 07:56:35 +0000 Karın ağrısı ve mide bulantısı, karın ağrısı ve mide bulantısı hemen hemen herkesin başına gelmiş olan sağlık şikayetlerinden biridir. Her insan hayatının bir döneminde farklı sağlık sorunları nedeni ile karın ağrıs Karın ağrısı ve mide bulantısı, karın ağrısı ve mide bulantısı hemen hemen herkesin başına gelmiş olan sağlık şikayetlerinden biridir. Her insan hayatının bir döneminde farklı sağlık sorunları nedeni ile karın ağrısı ve mide bulantısı sorunları yaşamıştır. Bunlar vücuda giren bir bakteri, enfeksiyon, virüs, soğuk algınlığı veya farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilir. Bu neden ile bu ağrının sebebini raştırmak ve gerekli kontrolleri yaptırmak uzman bir doktora muayene olmak gereklidir. Karın ağrısı mide de bulantı ve kusmaya da sebep olabilir. Bazı zamanlar önemsemeyip soğuk algınlığı ya da üşütme olarak nitelendirdiğimiz bu ağrı ve bulantılar ciddi hastalıkların habercisine olabilir. Ağrıların sebebi karın içerisinde bulunan organlardan, mide bağırsak sisteminden, üreme organları ya da karaciğer, böbrek, safra kesesinden kaynaklı oluşabilir. 

Karın ağrısı mide bulantısı, karın ağrısı bazen de akut ağrı denilen ani başlayan ve şiddetli olan ağrılar şeklinde deltaya çıkabilir. Bu akut ağrılar iştahsızlık, şiddetli mide bulantısı, kusma ve şişkinliğe sebep olur. Aynı zamanda gaz çıkaramama ve dışkı yapamama gibi sorunları berberinde getirir. Bu belirtilere bağlı olarak yüksek ateş olur. 

Karın ağrısı ve mide bulantısına sebep olan rahatsızlıklar 
 • Karaciğer ve safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar sebebi ile oluşur 
 • Mide ve on iki parmak bağırsağı ve çevresinde gastrit ve ülserin sebep olduğu ağrılar olabilir 
 • Pankreas da oluşan rahatsızlıklar sebebi ile olabilir 
 • Kadınlarda yumurtlama ve yumurtalık rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşabilir 
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşabilir 
 • Apandisit kaynaklı olabilir. 
Karın ağrısı ve mide bulantısının olduğu şu durumlarda acilen doktora başvurmak gerekir 
 • Aniden sancılı bir şekilde oluşan ağrılar var ise
 • Ağrı çok şiddetli ve tekrarlıyorsa 
 • Beraberinde mide bulantısı ve kusma çok artıyor ise 
 • Dışkı da kan görülürse 
 • Karında şişme meydana gelirse 
 • Ateş artarsa muhakkak acile gitmek gerekir. 
]]>
Şiddetli Mide Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.mideagrisi.org/siddetli-mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html Sun, 28 Oct 2018 00:12:50 +0000 Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir; denilince ilk akla gelen şey doğal balla yapılan şerbettir. Şiddetli mide ağrısının altında yatan pek çok sebep bulunmaktadır. Bu sebepler genellikle bilinen bir mide hastalığından Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir; denilince ilk akla gelen şey doğal balla yapılan şerbettir. Şiddetli mide ağrısının altında yatan pek çok sebep bulunmaktadır. Bu sebepler genellikle bilinen bir mide hastalığından kaynaklanır. Mide hastalıklarının başında midede ülser, iltihap, mide yarası veya en kötü haliyle mide kanseridir. Eğer mide ağrısının nedeni tam olarak bilinirse alınacak önlem ona göre değişiklik gösterebilir. Bazen de stres ya da aşırı soğuğa maruz kalma gibi dışsal faktörlere bağlı olarak bazı mide ağrıları yaşanabilir. 


Şiddetli mide ağrısı için yapılaması gerekenler nelerdir

Şiddetli bir mide ağrısı yaşandığı durumlarda ilk yapılması gereken şey ağrının bir an evvel dindirilmesi veya en azından tahammül edilebilir seviyeye getirilmesidir. Bu ağrılar bazen ayakta durmayı dahi zorlaştırır ve kişiyi kıvrandırır niteliktedir. 
 • Yapılması gereken en önemli şey birkaç saat boyunca ağrının azaltılmasına yardımcı olmaktır. Bunun en önemli faydası kişiye doktora gidecek kadar güç ve kuvvet sağlamasıdır. Eğer hastanın bildiği bir mide rahatsızlığı varsa ve bu mide hastalığı için tedavi görüyorsa kendisine önerilen ilaçları almaya devem etmelidir. Bu ilaçlara ilave olarak mide asidini düzenleyecek nitelikteki talcid gibi ilaçlar da ilave olarak alınabilir. 
 • Hasta biraz kendisini toparlamışsa ağrıların tamamen geçmesine yardımcı olmak için hazırlanacak ılık mide dostu çorbalardan istifade edilebilir. Bu çorbalardan bir tanesi baharatsız yoğurt çorbasıdır.
 • Yine hastanın şiddetli mide ağrısını dindirebilmek için laktozsuz süt ve süt ürünlerinden yararlanılabilir. Evde yapılan ılık yoğurtta mideyi rahatlatacaktır.  
 • Rezene, nane, papatya, ıhlamur, ada çayı gibi bitkisel malzemelerle hazırlanan ılık çaylar daha çok stres kaynaklı olarak oluşan mide ağrılarının dindirilmesine rol oynamaktadır. Bu durumlarda stresin kontrol altına alınması gerekir. 
 • Mide ağrıları genellikle hafif şekillerde başlar ve bir süre sonra şiddeti artar. Pek çok hastalık akşamları daha fazla nüks eder. Gündüz mide ağrısı yaşanmaya başlanıldığında hemen o gün içerisinde alınan besin maddeleri kontrol altında tutulmalıdır. Bu ağrının şiddetini daha da arttıracak nitelikteki besin maddeleri asla tüketilmemelidir.
 • Şiddetli mide ağrısının altında yatan en önemli etkenlerden bir tanesi de gastrit yani mide asitidir. Asitinin dengelenmesini sağlayabilmek adına patates, pirinç ve muz gibi katı gıdalardan istifade edilebilir. 
Şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir ile ilgili soruya daha verilecek başka tavsiyeler bulunmakta ise de kişinin ağrının şiddetlenmesine neden olan faktörleri ortadan kaldırması en kolay olan çözümdür.
]]>
Mide Ağrısına İyi Gelen Çorbalar https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-iyi-gelen-corbalar.html Sun, 28 Oct 2018 10:32:25 +0000 Mide Ağrısına İyi Gelen Çorbalar, mide ağrısı hemen her yaşta insanın yaşadığı en sık olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Meydana gelen mide ağrısını sadece tek bir nedene bağlanması yanlış olur. Çünkü kişinin mi Mide Ağrısına İyi Gelen Çorbalar, mide ağrısı hemen her yaşta insanın yaşadığı en sık olan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Meydana gelen mide ağrısını sadece tek bir nedene bağlanması yanlış olur. Çünkü kişinin midesini üşüttüğünde ya da besin zehirlenmesi geçirdiğinde, alışkın olmadığı besin maddesi tükettiğinde ve aşırı yemek tükettiğinde mide ağrısına yol açabilmektedir. Mide ağrısı yaşayan insanın özellikle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Günümüzde mide ağrısının nedenleri arasında gaz yapan yiyecek tüketilmesi ve çok aşırı yağlı olan yemekler genellikle mide ağrısına neden olmaktadır. Bunun için mümkün olduğu kadar az yağlı ve hafif yiyecekler tüketilmesi daha faydalı olmaktadır. Ayrıca çok asitli olan gazlı içecekleri tüketmemek gerekmektedir. Ortaya çıkan mide ağrısını hafifletmek ya da geçirmek için tüketilmesi gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlardan en önemli olan besin maddesi çorbadır. Peki mide ağrısına iyi gelen çorbalar hangileridir. 

Mide Ağrısına İyi Gelen Domates Çorbası, hem mide hem de bağırsaklarda yumuşatıcı bir etkiye sahip olan domates çorbası mide ağrısına iyi gelirken, aynı zamanda kan yapar ve zihni açar. Ayrıca domates çorbası kabızlık problemi içinde çok faydalıdır. 

Mide Ağrısına İyi Gelen Tarhana Çorbası, mide ağrısına en iyi gelen etkili çorbalardan bir tanesi de tarhana çorbasıdır. İçeriğindeki besin maddeleri ile oldukça zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olan tarhana çorbasını mutlaka ev yapımı olanı tercih edilmelidir. Çünkü doğal yol ile hazırlanan tarhana hem çok sağlıklı hem de oldukça lezzetli bir çorbadır.

Mide Ağrısına İyi Gelen Kabak Çorbası, özellikle kremalı kabak çorbası mide ağrısına iyi gelirken, midenin güçlü olmasına yardımcı olur. Emziren anne adaylarının sütünün artmasına yardımcı olurken, mide ağrısını yatıştırır.
]]>
Mide Ağrısı Ve Gaz https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ve-gaz.html Mon, 29 Oct 2018 08:31:41 +0000 Mide ağrısı ve gaz, Kişilerin yaşadığı mide ağrıları, tüketilen besinlerin içerdiği gaz ile doğrudan ilişkilidir. Kişilerde oiuşan gaz sancıları aşırı ağrı ve sancıya sebep olur. Bazı vücutlar çok kolay gaz çıkar Mide ağrısı ve gaz, Kişilerin yaşadığı mide ağrıları, tüketilen besinlerin içerdiği gaz ile doğrudan ilişkilidir. Kişilerde oiuşan gaz sancıları aşırı ağrı ve sancıya sebep olur. Bazı vücutlar çok kolay gaz çıkarabilirken, bazıları için bu durum oldukça zordur. Gazlı yiyecek ve içeceklerden sonra midede oluşan gaz vücuttan atılana kadar kişideki rahatsızlık ve hazımsızlık devam eder. Mide ağrısı ve gaz problemini sürekli yaşayan kişilerin gaz içeren yiyecek ve içeceklerden uzak kalması gerekir. İçerisinde gaz bulunduran midede ağrı beraberinde şişkinlik te meydana gelir. Mide ağrısı ve gaz problemi bebeklerde ve hareketsiz kalan kişilerde daha sık rastlanır. Ara sıra oluşan gazlar yerine daha çok biriken gaz mide ağrısına sebep olur. Bunlarla birlikte midede ağrı ve gaz sinir ve strese bağlı yemek yiyen kişilerde de oluşur. Sürekli ve her yemek sonrası mide ağrısı ve gaz oluşan kişiler mutlaka gastroloji bölümüne başvurmalıdır.

Mide ağrısı ve gaza sebep olan durumlar,
 • Kişinin aşırı hava yutması,
 • Gaz içeren besinleri sık sık tüketmesi,
 • Çok hızlı yemek yenmesi,
 • Sürekli hareketsiz kalınması,
 • Bağırsakların düzensiz ve dengesiz çalışması gibi durumlar mide ağrısı ve gaza sebep olan durumlardır.
Mide ağrısı ve gaz için neler yapılmalıdır
 • Bol bol su içmek gereklidir.
 • Spor yapmak önemlidir, hareket eden vücutlar daha kolay gaz çıkarır.
 • Karın bölgesi sıcak tutulmalı mümkün olduğu durumlarda ılık duş alınmalıdır.
 • Sıcak içecekler tüketilmelidir.
 • Yemeklerin yavaş yenmesi önemlidir.
 • Mümkün olduğu kadar stresten ve gerginlikten uzak kalınmalıdır.
 • Gaz giderici besinlerle mideyi rahatlatmakta mümkündür. Buna bağlı olarak maden suyu içmek faydalı olacaktır.
Aşırı gaz içeren besinler
 • Karnabahar,
 • Kuru fasulye,
 • Yoğurt,
 • Soğuk içecekler,
 • Yumurta,
 • Mercimekli yemekler,
 • Nohut,
 • Bunlarla birlikte en fazla gaz içeren lahana da midede ağrı ve gaza sebep olur
]]>
Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-iyi-gelen-bitkiler.html Mon, 29 Oct 2018 21:34:08 +0000 Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler; genellikle 60 yaş üstü kişilerde görülmektedir. Ancak genç kişilerde de görülebilmektedir. Bu mide ağrısına bazı bitkiler iyi gelmektedir. Mide ağrısı kişiyi çok yormaktadır bu Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler; genellikle 60 yaş üstü kişilerde görülmektedir. Ancak genç kişilerde de görülebilmektedir. Bu mide ağrısına bazı bitkiler iyi gelmektedir. Mide ağrısı kişiyi çok yormaktadır bu mide ağrısı tıbben çok fazla bir tedavisi yoktur. Mide ağrısını en iyi ve en erken iyileştiren bitkiler vardır. Bitkilerin bütün hastalıklar iyi geldiğini de bilmeniz gerekmektedir. Genellikle mide ağrısı gaz yada başka nedenlerden dolayı oluşur. Mide ağrısını azda olsa dindirmek için hazır gıdalar, tuz, şeker, kola kahve gibi gıdalardan uzak durulması yada azaltılması mide ağrısını azda olsa azaltabilir. 

Mide ağrısına iyi gelen bitkiler

Nane; hoş kokulu nerdeyse her derde deva olan bitkilerden biridir. Özellikle nane kokuyu iyileştiren bir bitki olarak kullanılmaktadır. Nane mide ağrısına acayip derecede etkisi olan bir bitkidir. Özellikle akşam yemeği sonrasında yenilmesi önerilir. Nane midenizi rahatlatır ağız kokusu var ise onu düzenler. Nane mide ağrısına hemen olmasa da bile etkisi vardır mide ağrısı oluşur ise en ilk başvuracağınız bitkiler arasında bulunmalıdır. Eğer nane yiyemiyorsanız kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Bunun da çok etkisi olabilmektedir. 

Papatya; mide ağrısına iyi gelmektedir. Papatya yenilemeyeceği için suyu kaynatılıp içilebilir. Papatya suyu size eğer acı olursa ise şeker ilave edebilirsiniz. Ancak çok abartmamak şartıyla aksi taktirde bir faydası çok fazla olmayacaktır. Papatya mide gazına bide ağrısına da iyi gelmektedir. Ancak papatya çok içilirse ishal yapabilmektedir. 

Zencefil; diğer bitkiler gibi çok yararı bulunmaktadır. Bu yararlardan birisi ise mide ağrısına iyi gelmesidir. Zencefil mide gazına da iyi gelebilir. Zencefil de kaynatılarak içilebilir. Zencefil çok içildiği zaman kişi ishal alabilir. Bu yüzden çok içilmemelidir. Zencefil çok yararlı olup kişiye de yararı olduğunu unutmamız gerekmektedir. Zencefil bütün hastalıklara nerdeyse devadır. Zencefil mide gazına, mide ağrısına kabızlığa çare olmaktadır. Bu sayede zencefil uzmanlar tarafından çokça önerilir.
]]>
Mide Ağrısı Nasıl Geçer https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-nasil-gecer.html Mon, 29 Oct 2018 22:06:43 +0000 Mide Ağrısı Nasıl Geçer, Midemiz yediğimiz yiyecekleri sindirmeye yarayan bir mekanizmadır. Ancak fazla asit salgılayan içecek ve yiyecek tüketimi yüzünden bazen mide ağrıları olur. Her türlü hastalıkta olduğu gibi mide ağ Mide Ağrısı Nasıl Geçer, Midemiz yediğimiz yiyecekleri sindirmeye yarayan bir mekanizmadır. Ancak fazla asit salgılayan içecek ve yiyecek tüketimi yüzünden bazen mide ağrıları olur. Her türlü hastalıkta olduğu gibi mide ağrısında da mutlaka doktora gitmekte fayda vardır. Çünkü aynı bölgede karın ve safra kesesi gibi diğer organların neden olduğu farklı ağrılar olur. Yemiş olduğumuz fazla yemekten veya çok asitli gıdalardan dolayı mide ağrısı yaşıyorsanız mide ağrısını geçirmek için bazı öneriler uygulayabilirsiniz.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Dulavrat ile rezene otu gibi bitkiler mide şişkinliği için oldukça etkili bitki türleridir. Tarçın, dereotu ve zencefil gibi bitkilerde mide şişkinliğinin doğal yollardan tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle de zencefil ile tarçın sindirimi tetikleyerek besinlerin emilimini oldukça hızlandırır. Yemek yedikten sonra içilen nane çayı veya ıhlamur çayıda şişkinliği ve hazımsızlığı engeller.

Mide ağrısı için bol bol meyve tüketin gün içinde en az 4-5 bardak kadar su için sodyum içermeyen kafeinsiz çaylar ve düşük kalorili yiyecekler tüketin. Yüksek sodyumlu çorbalardan ve meşrubatlardan mümkün olduğunca uzak durun. Sulu yiyecekler ve meyveler düşük sodyumlu çorbalar içilirse günlük su ihtiyacının yarısı karşılanır. Ayrıca karbonatlı içeceklerden de kesinlikle uzak durulması gerekir. Gazoz benzeri gazlı içeceklerde kabarcıklar da hapis olan karbondioksit gazı midede boşluk oluşumunu yavaşlatır bu durumda mide şişkinliğine neden olur.

Çok soğuk ve sıcak içeceklerden uzak durun. Çok sıcak içecek ve yiyecekler yemek, sakız çiğnemek hava yutmaya sebep olur. Bu durumda yine mide şişkinliğine neden olur. Elma, baklagiller kavun, karnabahar, fasulye ve lahana gibi yiyeceklerde gaz üretimine neden olur. Bu gıdalarda mide şişkinliğine sebep olduğu için kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Ayrıca çok yüksek oranda lif içeren besinler de bağırsaklarda gaz birikmesine neden olduğu için mide şişkinliği geçirene dek askari düzeylerde tüketilmesi gerekir.

Günlük taze gıdalar tüketmeye özen gösterin. Dondurulmuş ve paketlenmiş ürünlerden mümkün olduğunca uzak durun. Egzersiz yapmak da hormon salınımına yardımcı olarak bağırsak hareketlerini hızlandırmaktadır. Özellikle süt ürünleri tüketirken çok dikkatli olmak gerekir. Ancak süt ve süt ürünlerinin tüketimini bırakmanız gerektirdiği anlama gelmez. Laktoz oranı az olan süt içilebilir. Marketlerde satılan sindirimi çok daha kolay olan sütler satılmaktadır. Donmamış yoğurt ve eski kaşar gibi gıdalar az miktarda laktoz içerdiğinden dolayı mide şişkinliği için oldukça uygundur. Adet öncesi dönemde de bayanlarda karın bölgesinde sıvı birikimi olur. B grubu vitaminleri kalsiyum ve magnezyum bayanlarda mide şişkinliği şikayetlerin de önemli oranda azalma görülmektedir.

Nane, tarçın ve papatya çayı tüketebilirsiniz. Demlikte biraz su ile kaynattığınız bu bitkileri süzerek biraz ılıyınca içerseniz karın ve mide ağrılarını azaltır. Özellikle de tarçın ülser dahil olmak üzere mide ağrılarında tedavi edici etki taşır. Sarımsak dan, çok yağlı kızartmalardan, sütten ve soğandan biraz uzak durmakta fayda vardır. Gaz sebebiyle mide ve karın ağrısı çekiyor olabilirsiniz.

Ilık su ile bir banyo yapıp bir kaşık karbonatlı su yada bir bardak ılık su gazı rahatlatır. Vişne ve elma mide hareketlerini kontrol etmektedir. Bağırsaklarda parazit oluşumunun önüne geçer. Bu sebeple bol bol elma yenmesi gerekir. Evde yapmış olduğunuz şekersiz elma ve vişne suyu içmek mide ağrısını önler. Patatesi rendeleyin suyunu sıkın 1-2 kaşık kadar için mide ağrınızın hafiflemeye başladığını göreceksiniz. Bol bol maydanoz yiyin maydanoz mide iç florasını temizleyerek rahatlatmaya yardımcı olur. Ayrıca muz yemek de mide enzimlerini ve hücrelerini üretilmesini sağlar. Bu sebeple günde bir adet muz yenilmelidir. Muz mide ağrısına iyi gelen faydalı bir meyve türüdür.


]]> Kabızlık Mide Ağrısı Yaparmı https://www.mideagrisi.org/kabizlik-mide-agrisi-yaparmi.html Tue, 30 Oct 2018 18:08:51 +0000 Kabızlık mide ağrısı yaparmı, Kabızlık genel olarak kişilerde sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Kişinin bağırsaklarının düzenli veya dengeli çalışamamasına bağlı tuvalete çıkamaması veya çok az çıkması durumudu Kabızlık mide ağrısı yaparmı, Kabızlık genel olarak kişilerde sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Kişinin bağırsaklarının düzenli veya dengeli çalışamamasına bağlı tuvalete çıkamaması veya çok az çıkması durumudur. Kişinin tükettiği besinlerle de doğrudan ilişkilidir. Kimilerinde ise genel bir rahatsızlık haline gelmiştir. Kabızlık yaşayan kişinin sindirim sistemi doğrudan etkilenir. Kabızlık beraberinde mide ağrısı da yapar. Çünkü vücut yediği besini öğütemeyip ve sindirememesi sonucu mideye baskı yapar. Hazımsızlık, ağrı ve sancı kabızlık probleminin kaçınılmaz sorunlarıdır. Mide ağrıları bir çok sebeplerden de kaynaklanabilir. Bu yüzden kabızlığa bağlı olduğunu anlamak için öncelikle kişinin tuvalete çıkabilmesi gerekir. Bağırsaklar boşalır ve kişi tuvalete çıktıktan sonra mide ağrısı kesilirse bu kabızlıktan gelen bir mide ağrısıdır. Aşırı devam eden ve her öğünden sonra kabızlık ve mide ağrısı yaşayan kişiler mutlaka doktora başvurmalıdır. Gerekli sindirim düzenleyici ilaçlarla tedavisi mümkündür.

Kabızlık ve mide ağrısına sebep olan durumlar,
 • Aşırı sinir ve stresli kişiler,
 • Kişinin beslenme bozukluğu yaşaması,
 • Birden ve doyma hissinden fazla yemek yeme durumu,
 • Sindirim bozukluğuna bağlı kişinin vücudunun hazmının zor olan besinleri tüketmesi,
 • Sıvı tüketiminin az olması ve gerekli miktarda su içmemek,
 • Kafein ve asitli içeceklerin sık sık tüketilmesi,
 • Vücudun hareketsiz kalması veya az hareket etmek,
 • Besinlerin hijyenine bağlı vücudun enfeksiyon kapması,
 • Bunlarla birlikte, kişinin hızlı yemek yemesi kabızlık ve mide ağrısına sebep olur.
]]>
Mide Ağrısına İyi Gelen Çaylar https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-iyi-gelen-caylar.html Wed, 31 Oct 2018 16:04:36 +0000 Mide Ağrısına İyi Gelen Çaylar; güzel bir akşam yemeği sonrası bazı kişilerde mide ağrısı oluşmakta ve bu mide ağrılarını sık yaşıyorsanız eğer bir an önce önlemini almalısınız. Herkes yemek sonrası hafif şişkin Mide Ağrısına İyi Gelen Çaylar; güzel bir akşam yemeği sonrası bazı kişilerde mide ağrısı oluşmakta ve bu mide ağrılarını sık yaşıyorsanız eğer bir an önce önlemini almalısınız. Herkes yemek sonrası hafif şişkinlik ve mide de ağrı olduğunu fark edince maden suyu ve talcid kullanmayı tercih ediyor. Maden suyu ve talcid yerine  mide ağrısına iyi gelen çayları yemek sonrası içme ile başlayabilirsiniz. Daha önce dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. İlk olarak gaz, şişkinlik oluşması sonucu reflüye artıran, kabızlık veya ishale sebep olacak ağır yağlı, baharatlı yiyeceklerde uzak durmalı. Mide ağrısına öncelikle bir uzman hekime başvurulmalı ve onun önerileri doğrultusunda ilaç kullanılmalı ve doktora danışıldıktan sonra mideye iyi gelen çaylar içilmelidir. Mide ağrısına iyi gelebilecek diğer bir önlem ise ayaklarınız sıcak tutmalısınız. Çünkü ayaktan alınan soğuk direk mide ağrısına neden olabilir. Bu yüzden aşırı soğuk ortamlarda uzak durmak mideye iyi gelir. Son dönemlerde mide ağrısına iyi gelen bir kaç çay tüketilmeye başladı. Peki bu çaylar neler ve kullanımda nelere dikkat edilmelidir biraz da ondan bahsedelim. 

Mide Ağrısına İyi Gelen Nane Çayı; nanenin bir çok faydası olduğu herkes tarafında bilinmekte. Nanenin içinde bulunan mentol antispazmodik etkisi ile sindirim sisteminde meydana gelen kasılmaları ve mide kramplarını azaltır. Sahip olduğu koku ile sinir sistemini sakinleştirir. Yemeklerde sonra mide ekşimesi, gaz, karın kası sıkışmaları gibi bir çok mide hastalığının sindirim sorunu düzenler. Nane çayın öyle kafanıza göre içemezsiniz. Eğer mide de reflü şikayeti olan biri nane çayı içerse mide asidinin artmasına neden olur ve reflü hastalığı yeniden nüks eder. Bu yüzden reflü şikayeti olan biri kesinlikle nane çayını içmemeli 

Mide Ağrısına İyi Gelen Papatya Çayı; mide ağrısına iyi gelen çaylar arasında en iyisi en hafif bir çaydır. Papatya çayı, aşırı reflü şikayeti olan kişilerin mide asidini dengeler ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olur. Eğer kişinin mide ağrısının yanı sıra kabızlık şikayeti varsa bağırsak sorununu çözmeye ve sakinleşmeye yardımcı olur. Mide ağrısını iyi gelen papatya çayını içerken dikkat etmeniz gereken şey akşam yemeklerinde sonra tüketin. Çünkü sakinleştirici özelliği ile uykuya neden olabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Zencefil Çayı; zencefil çayı özellikle mide ağrısı yemek sonrası oluşan şişlik şikayetlerini hafifletmek için tüketilir. Mideye ağrısına iyi gelen diğer çaylardan farklı hamile iken oluşan mide bulantılarına kusmaya önleme yardımcı olur. Mide ağrısına iyi gelen zencefil çayı sık tüketildiği zaman zararlı hale gelebilir. Kişinin mide ağrını ve bulantısını kesebilir ama ishale neden olabilir ve bu ishal sonucu kişide su kaybına neden olur. Bazı kişilerde sık tüketilen zencefil çayı ağızda yaralara neden olabilir. Günde bir defa zencefil çayı tüketilmesi yeterli olacaktır.
]]>
Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-iyi-gelen-yiyecekler.html Thu, 01 Nov 2018 08:44:40 +0000 Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler: Mide ağrısı günümüzde beslenme alışkanlıkları ve yaşam şartları dikkate alındığı zaman çok sayıda kişiyi etkisi altına alan bir sorun haline gelmiştir. Her yaşta kişide mide ağr Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler: Mide ağrısı günümüzde beslenme alışkanlıkları ve yaşam şartları dikkate alındığı zaman çok sayıda kişiyi etkisi altına alan bir sorun haline gelmiştir. Her yaşta kişide mide ağrısı sorunu yaşanabilmektedir. Çocuklardan yaşlılara kadar herkes farklı sebepler sebebi ile mide ağrısı etkisi altına girebilmektedir. Şiddetli mide ağrısı genellik ile mide ağrısına sebep olan etkilere karşı önlem almayanlarda, yaşam tarzında değişimlere yapmayanlarda ve beslenmesine dikkat etmeyenlerde daha fazla etkili olmaktadır. Mide ağrısı çeşitli sebeplerden oluşabilmektedir. Şayet beslenmeden kaynaklı mide ağrısı çekiliyor ise, mutlaka yenilenlere dikkat edilmelidir. Stresten kaynaklı ağrı var ise stresten uzak durmalıdır. Sindirim sisteminden kaynaklı hastalıklardan dolayı ise, mutlaka tedavi olunmalı ve hekime başvurulmalıdır. Mide farklı nedenlerden dolayı bir tepki sonucunda ağrılara sebep olabilmektedir. Bunlar gıda zehirlenmesi, üşütme, aşırı yemek gibi sebeplerden kaynaklıdır. Uygulanacak basit yöntemler ile ağrıdan kurtulmak mümkündür. Kendi kendinize uygulanabilecek yöntemlerle ağrılar geçmez ise, mutlaka bir doktora görünmek gereklidir. Ağrının altında çok önemli sebepler bulunabilmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Gıdalar;

Mide ağrısı olduğu zaman daha rahat bir konuma geçmek, beslenmeye ara vermek doğru olacaktır Böylece ağrının neden kaynaklandığı anlamak mümkün olacaktır. 

 • Ağrı olduğu zaman içilecek bir bardak ılık su vücuttaki gazı alacağı için kişiyi rahatlatacaktır
 • Bağırsak hareketlerini hızlandıran kayısı, kuru erik,  incir gibi yiyecekler içeriğindeki potasyum yardımıyla  ağrı hafifletecektir.
 • Sindirime zor gelen kabuklu sebze ve meyve tüketiminden uzak kalmanızı tavsiye edilir.
 • Bu yiyecekler fazla miktarda asit salgılayabileceğinden ağrıları tetikleyebilir.
 • Ağrı olduğu zaman ya da normal zamanlarda sigara ve alkol tüketiminden kaçınmak faydalı olacaktır.
 • Düzenli beslenme ve uyku düzeni ağrılara olumlu şekilde yansıyacaktır. Aşırı derecede yemek yemekten kaçınarak mide zor duruma sokulmamalıdır.
 • Meyvelerden elma ve vişne taze bir şekilde veya suyu içildiğinde, ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu şekilde mide fonksiyonları düzenlenerek, bağırsaklardaki parazitlere önlem almak sağlanır.
 • Hazırlanacak papatya çayı sindirimi düzenleyerek, bağırsaklardaki gazı atmaya yardımcı edecektir. 
 • Soğan ve sarımsak tüketiminden kaçınmak ağrılardan uzaklaşmayı sağlayacaktır.
 • Nane ister kuru, ister taze olarak tüketmek mide ağrısına iyi gelmemektedir
 • Ağrı ile birlikte ishal sorunu olanlar bol bol su tüketmelidir.
 • Süt içmek yerine yoğurt ve kefir tüketmek de tavsiye edilmektedir.
]]>
Açken Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/acken-mide-agrisi.html Thu, 01 Nov 2018 22:12:34 +0000 Açken Mide Ağrısı; mide oluşan ağrıyı genelde gaz ve ağızdan oluşan kötü kokular gibi belirtileri olabilir. Düzensiz yemek yediğiniz zaman açken mide ağrıyabilir. Açken midede, yanma, ekişme sızlama tarzında ağrılar ola Açken Mide Ağrısı; mide oluşan ağrıyı genelde gaz ve ağızdan oluşan kötü kokular gibi belirtileri olabilir. Düzensiz yemek yediğiniz zaman açken mide ağrıyabilir. Açken midede, yanma, ekişme sızlama tarzında ağrılar olabilir. Kişide oluşan bu belirtiler mide hastalıklarının  belirtileri olabilir. Açken mide ağrı, bazen genetik olabilir. Babadan çocuklara veya anneden çocuklara geçebilir.  

Açken Mide Ağrısının Nedenleri

Açken mide ağrısı sigara içmek neden olur; son dönemlerde küçük yaşlarda içilen sigaralara açken miden ağrısına neden olur. Sık tüketilen sigara belli bir zaman sonra mide de reflü hastalığının başlamasına neden olur. Bu nedenle içilen sigara sonrası reflü oluşur, reflü de açken mide ağrısına neden olur. Açken mide ağrısı şikayeti olanlar bir parça bir şeyler yediğinden mide ağrısı geçer. 

Açken mide ağrısı on iki parmak bağırsağı ülseri neden olur; on iki parmak bağırsak ülseri olan kişilerde açken mide ağrısına neden olur. Hastanın midesinde yanma, açlık hissi, mide sızlama hissi ve bazen gece yarısı açlıktan mide ağrı ile uyanabilir. Açken mide ağrısı on iki parmak bağırsağı ülseri, genellikle bazı mevsimlerde şikayetleri nüks etmekte. Çoğu hastalarda ilk bahar aylarında açken mide ağrısı şikayetleri ve sürekli bir açlık hissi oluşur. 

Açken mide ağrısı gastrit neden olabilir; gastrit tanısı konulan hastalar açken mide ağrısı şikayeti yaşarlar. Mide de meydana gelen yanma, ekşime ve gaz oluşması sonucu açken mide ağrısına neden olur. Akşam yemekler den sonra oluşan gaz sıkışması veya şişlik mide de asit seviyesini artmasına neden olur ve mide boş olduğunda fazla olan asit yüzden açken mide de ağrı belirtileri başlar. Bu belirtiler sonra hasta bir lokma bir şey yemediği taktir de mide ağrısı şikayeti devam eder. Açken mide ağrısı yaşıyorsun hemen uzaman bir hekime görünün yapılan tahlil sonuçlarına göre tanı konur. Kesin tanı sonrası tedavi başlanır ve yiyecek ve içecekleri dikkatli tüketmeye özen gösterirsiniz.
]]>
Baş Ağrısı Halsizlik Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/bas-agrisi-halsizlik-mide-bulantisi.html Fri, 02 Nov 2018 00:33:38 +0000 Baş Ağrısı Halsizlik Mide Bulantısı; Kişinin gün içerisinde yaşamış olduğu fiziki ve zihni sıkıntılardan kaynaklı olarak baş gösteren halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı belirtileri bir arada görülür. Kişi eğ Baş Ağrısı Halsizlik Mide Bulantısı; Kişinin gün içerisinde yaşamış olduğu fiziki ve zihni sıkıntılardan kaynaklı olarak baş gösteren halsizlik, baş ağrısı ve mide bulantısı belirtileri bir arada görülür. Kişi eğer gün içerisinde haddinden fazla fiziki yorgunluk yaşar ise ister istemez bununla birlikte zihinsel yorgunlukta başlayacaktır. Baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı farklı hastalıklarla birlikte meydana gelen bir üçgen oluşturup kişide aynı anda baş gösterebilen bir rahtsızlık olarak gözlemlenir. Bunun çok sayıda farklı farklı sebepleri olabilir. Bu rahatsızlık kişide meydana geldiğinde günlük yapmış olduğu aktiviteleri ve görevleri yapamayacak hale gelir yada yapmak zorunda olduğu işleri de çok sıkıntı, zorluk ve acı çekerek yapmaya başlar. Vücutta bulunan bazı bölgelerdeki kas sistemleri görevlerini yerine getiremez hala gelir. Baş ağrısı halsizlik mide bulantısı özellikle kişinin tek bir şeye odaklanması, yada gün içerisinde zihnine bir sıkıntıyı sokarak hep onu düşünmesi sebebi ile meydana gelir. Kişilerin beyin fonksiyonlarını çok aşırı derece düşünerek yorması vücut içindeki hormonal düzeni bozarak kişide baş ağrısı ile beraberinde diğer sorunları da göstermeye başlayacaktır. Bu problemler ve rahatsızlıklar sonucu kişi aşırı uykulu ve çok sıkıntılı bir süreç yaşayacaklardır. 

Baş Ağrısı Halsizlik Mide Bulantısına Psikolojik Nedenler

Kişilerde bu rahatsızlığın en etkili ve en büyük nedenlerinden biri stres olarak gözlemlenir. Genellikle kişinin günlük hayatta yaşamış olduğu trafik sorunları, o gün işe geç kalması ve iş yerinde bu sebeple sıkıntılı bir diyalog yaşaması, iş arkadaşları ile yaşamış olduğu problemler bunlara en iyi örnek olabilir. Bu sebeplerden dolayı kişinin beyninde salgılanması gereken bazı hormonlar vardır ve stres anında bunlar ya çok salgılanır yada hiç salgılanmaz işte bunun sonucunda kişide baş ağrısı halsizlik mide bulantısı rahatsızlıkları baş gösterir. Eğer bu sıkıntılar kişide çok yada düzenli oluyor ise kişide anksiyete bozukluğu ve bununla birlikte panik atak, davranış bozukluğu da gözlemlenir. Bu durumda hemen bir psikologa başvurmak gerekir. Bu rahatsızlıklar birlikteliğinde kişide sıkıntı, amaçsız yaşama, mutsuzluk ve bıkmışlık gibi düşünceler hissettirir.
]]>
Mide Ağrısına Süt İyi Gelirmi https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-sut-iyi-gelirmi.html Fri, 02 Nov 2018 10:50:37 +0000 Mide Ağrısına Süt İyi Gelirmi; Süt, doğal bir protein ve kalsiyum deposu olduğu için, mide içinde mide asidi salgısını artmasına sebep olur. Bu nedenle midede ülseri ve reflüsü olanların oldukça dikkatli kullanmaları gerek Mide Ağrısına Süt İyi Gelirmi; Süt, doğal bir protein ve kalsiyum deposu olduğu için, mide içinde mide asidi salgısını artmasına sebep olur. Bu nedenle midede ülseri ve reflüsü olanların oldukça dikkatli kullanmaları gerekir. Ayrıca süt mide asitlerinin çoğalmasına ve yemek borusundan yukarı doğru çıkmasını sağladığı için gece uyumadan önce içilmesi sakıncalıdır. Bu nedenle sabah veya öğle vakitlerinde sütü ılık olarak içmek daha faydalıdır. Süt içmek, geçici mide ağrıları için faydalı olabilir. Ancak reflü veya ülser gibi mide de ciddi problem oluşmasına neden olan rahatsızlıklarda süt tek başına bir fayda sağlamaz. Bu neden ile uzman bir doktorun tavsiyelerine göre hareket etmek daha doğru olur. 

Mide Ağrısına Süt İyi Gelirmi, Tam yağlı süt veya tam yağlı süt ürünleri, midede mide asidi üretimini arttırır. Bu nedenle mide ağrısı çeken kişilerin tam yağlı süt ve süt ürünlerinden uzak durması gerekir. Aynı zamanda da tam yağlı süt ve tam yağlı süt ürünleri doymuş yağ içerir. Doymuş yağ içeren her türlü süt ve süt ürünleri mide asidinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mide ağrısı çeken kişilerin yağsız süt tüketmeleri mide ağrısı için daha etkili olacaktır. Aynı zamanda sindirim bozukluğu nedeni ile oluşan mide ağrıları, gaz sancıları, midede şişlik ile kendini gösteren mide ağrıları ve mide krampları gibi mide rahatsızlıkları gidermek için içilen sütte bu şikayetlerin şiddetinin daha da çok artmasını sağlamaktadır. 

Eskiden bilinen en bilindik yöntem mide ağrılarına, ülsere ve reflüye sütün iyi geldiğidir. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalara göre mide ağrıları için içlen sütün ancak geçici bir çözüm olduğu ve kısa bir süre rahatlamadan sonra mide asitlerinin daha çok artmaya başladığı ve mide ağrısının da daha çok şiddetlendiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle mide ağrısı olan kişilerin yatmadan yaklaşık olarak beş yada altı saat önce soğuk ve doymuş yağ oranı içermeyen yağsız süt tercih etmesi tavsiye edilir. Çünkü doymuş yağ oranı yüksek yağlı sütler mide ağrısını geçirmez. Tam aksine daha da şiddetlendirir. Geçici mide rahatsızlıklarında soğuk süt tüketilmesi faydalıdır. Ancak mide de yara oluşumuna neden olacak mide ağrılarında mide asitleri yukarı doğru yükselerek mide ağrılarının daha da fazlalaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uzman doktorlar tarafından dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir. 
]]>
Göz Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/goz-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 03 Nov 2018 01:54:25 +0000 Göz Ağrısı Mide Bulantısı, Mide bulantısı sorunu genellikle yaşana mide rahatsızlıklarıyla birlikte kendisini göstermektedir. Bazı durumlarda ise psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi Göz Ağrısı Mide Bulantısı, Mide bulantısı sorunu genellikle yaşana mide rahatsızlıklarıyla birlikte kendisini göstermektedir. Bazı durumlarda ise psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise yaşanan mide bulantısı ve kusma gibi sorunların sebebinin diğer etkenlere bağlı olup olmadığını tespit etmektedir. Zira bu rahatsızlık bedenin başka bir organından meydana gelen bir rahatsızlıktan ötürü de kendisini gösterebilir. Bu sorunlardan birisi de göz ağrısı rahatsızlığıdır. Göz ağrısı mide bulantısı sorununa neden olabilir. Bu bakımdan hastaların yaşamış olduğu göz ağrısı sorunuyla birlikte mide bulantısı halsizlik ve kusma gibi belirtilere karşılaşması mümkündür. Bu sebepten ötürü yaşanan sorunun ana sebebinin bilmemiz gerekmektedir. Ancak bu sayede göz ağrısı mide bulantısı sorununa karşı gerekli tedavi yöntemlerinin uygulayabiliriz.

Mide bulantısı sorununun fiziksel etkenlere bağlı olarak yaşandığını söyleyebiliriz. B durumun yanı sıra bazı psikolojik soranlar da bu duruma etki etmektedir. Zira insan bedeni bir bütün halinde birbirini etkilemektedir. Örneğin göz ağrısı sorunuyla karşılaşan bir birey beraberinde mide bulnatısı baş dönmesi ve halsizlik gibi sorunlarla karşılaşabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise sorun ilerlemeden çözüme yönelik olarak adım atılması gerekir. Kişinin göz ağrısı mide bulantısı sorununa karşı yaşanan belirtileri bilmesi rahatsızlığın nedenini tespit etme noktasından oldukça önemlidir. Ancak bu sayede gerekli tedavi yöntemlerini uygulamak söz konusu olabilir.

Göz Ağrısı Mide Bulantısı Sorununun Nedenleri

Mide bulantısı sorunun toplumumuzda çoğu kez önemsenmeyen bir sorun olarak görülmektedir. Hastaların birçoğu bu duruma karşı önlem almamaktadır. Ancak bazı mide rahatsızlıkları beraberinde birçok tehlikeli hastalığın da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu hastalıklardan birisi de yaşanan göz ağrısı sorundur. Göz ağrısı mide bulantısı sorunu da birçok sebebi bulunmaktadır Bu makalemizde sizlere bu nedenlerden ve yaşana soruna karşı nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. 

Göz Yorgunluğu Sorununun Yaşanması

Yaşanan bir takım göz ağrıları özellikle kişinin göz yorgunluğu rahatsızlığına karşı dikkatli hareket etmemesinden kaynaklanmaktadır. Hastanın yaşamış olduğu göz yorgunluğu beraberinde göz ağrısı mide bulantısı sorunuyla karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu durum beraberinde baş ağrısı, kusmak ya da halsizlik gibi durumlarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Kişi eğer bakarken gözlerini sürekli olarak kısıyorsa ya da yorgunluk hissediyorsa mutlaka doktora danışması gerekmektedir. Bu sorun beraberinde göz ağrısı mide bulantısı sorunu yaşanmasına neden olmaktadır. Hastanın vakit kaybetmeden uzman bir göz doktoruna danışması göz testis yaptırması gerekmektedir. 

Göz Ağrısı Mide Bulantısı Sorununun Tedavisi

Tedavi sürecinde kişinin yaşamış olduğu belirtileri iyi tespit etmesi gerekmektedir. Zira yaşanan göz ağrısı mide bulantısı sorunu beraberinde birçok tehlikeli hastalığı da getirebilir. Bu bakımdan erken tanı ve teşhis oldukça öneli bir husustur. Hastanın yapması gereken ilk şey göz ağrısı mide bulantısı sorunuyla birlikte uzman bir göz doktoruna danışmasıdır. Aksi takdirde benzer sorunlarla tekrardan karşılaşması ve hastalığın tehlikeli boyutlara ulaşması söz konusu olabilir.
]]>
Kasık Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/kasik-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 03 Nov 2018 17:04:08 +0000 Kasık ağrısı mide bulantısı, kasık ağrıları ve mide bulantısı birbiriyle alakalı bir hastalık türüdür. Biri diğerini tetikliyor. Bu yüzden hem kadınlarda hem erkeklerde de görülebilen bu hastalık türleri büyük şikaye Kasık ağrısı mide bulantısı, kasık ağrıları ve mide bulantısı birbiriyle alakalı bir hastalık türüdür. Biri diğerini tetikliyor. Bu yüzden hem kadınlarda hem erkeklerde de görülebilen bu hastalık türleri büyük şikayetlere sebep olmaktadırlar. Kasık ağrıları ve mide bulantısı farklı nedenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Kasık ağrılarından dolayı mide bulantı oluşabilir. Çünkü kadınlarda üreme sistemi, gebelik gibi durumlar ötürü ortaya çıkarken, kas ve iskelet sisteminde, idrar torbası problemlerinden de genel olarak kaynaklanmaktadır. 

Kasık ağrısı, meydana gelmesinin altında bir çok etken yatmaktadır. Çoğu zaman fiziksel bir aktivite veya spor yaralanmaları sonucunda oluşmaktadır. Kasların zorlanıp gerildiği zaman kasık ağrılarına neden olur. Hiçbir hareket etmeksizin, ani şekilde ve uzun soluklu ağrıların oluşması, başka bir hastalığı tetikleyebilir. En yakın yerdeki aile hekimine başvurarak, bu konuda nasıl tedavi olunabileceği konusunda bilgi almak daha sağlıklı olacaktır. 

Mide bulantısı, bir çok kişide meydana gelebilecek bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Mide bulantısı hamilelikten, zehirlenmekten, kısacası istifa hissiyatıdır. İstifa durumunda, midenin yiyecek ve içeceklerin karında bulunan kasların kasılması sonucunda, hem kasıkların ağrımasına hem de yiyeceklerin zor bir şekilde ağızdan atılması olayıdır. Yani mide bulantıları kussmanın bir nevi yolu hükmündedir. Sadece yiyeceklerin değil de bir çok ilaç da yan etkisinden dolayı mide de bulantı oluşmasına neden olmaktadır. Ciddi manada gereken önem verilmedği sürece mide bulantısı ölüme kadar götürebilir.

Kadın ve erkeklerde kasık ağrıları mide bulantısı

Yukarıdaki başlığımızda beyan ettiğimiz gibi kadın ve erkeklerde farklı şekillerde kasık ağrılarından dolayı mide bulantısına neden olabilecek etkenler mevcuttur. Bunlar erkeklerde, kas gerilmeleri, böbrek taşlarından, kasıklara alınan darbeler sonucunda oluşabilir Bu ağrılar ya kronik veya akut şeklide kendisini göstermektedir. Kasık ağrılarına sebebiyet veren rahatsızlıklar bir çoğu mide bulantısına nedenolur. Kadınlarda ise, böbrek taşları, kasık fıtığı, pelvik bölgesinde oluşan rahatsızlıklar da kasık ağrıları mide bulantısı yapmaktadır. 

Kasık ağrısı mide bulantısı tedavisi

Burada kasık ağrıları mide bulantısına etki ettiği için bu süre zarfında kişi kendine iyi dikkat etmesi gerekir. Çünkü kasık ağrıları mide bulantısı yaptığından bu tür problemlerle karşı karşıya gelebilir. Yani kasık ağrıları mide bulantısına etki etmemesi için öncelikli olarak darbelerden korunmak, spor yaparken dikkatli olmak, kasları zorlamamak gibi durumlarda dikkat edilirse hem kasık ağrıları oluşmaz ve buna bağlı olarak da mide bulantısı meydana gelmez. Bu tür durumlarda kasık ağrılarından dolayı meydana gelen mide bulantısı için dahiliye uzmanı yani iç hastalıklar uzmanına görünmek daha faydalı olacaktır. Çünkü evde uygulancak ilkel yöntemler, çoğu zaman fayda sağlamayabilir aksine zarar da verebilir. Doktorun vereceği ilaçlarla kasık ağrılarından oluşan mide bulantısından kurtulmak mümkündür.

]]>
Mide Ağrısı Ve Yanması https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ve-yanmasi.html Sun, 04 Nov 2018 15:08:02 +0000 Mide ağrısı ve yanması; tek başına bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabileceği gibi çeşitli nedenlerle oluşan hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelir. Mide ağrısı ve yanması çağımızda yaşanan hastal Mide ağrısı ve yanması; tek başına bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabileceği gibi çeşitli nedenlerle oluşan hastalıkların belirtisi olarak da meydana gelir. Mide ağrısı ve yanması çağımızda yaşanan hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Mide ağrısı ve yanmasının altında yatan bir çok neden bulunabilir. Mide ne kadar yemek yenirse o kadar genişleyen bir organdır. Bu nedenle yeme içme alışkanlıkları başta olmak üzere bir çok nedene bağlı olarak oluşacak mide şikayetleri fark edilmeden ortaya çıkabilir. Kalitesiz hayat koşulları beraberinde  yetersiz ve sağlıksız beslenmeyi getirir. Bu duruma bağlı olarak daha genç yaşta iken bazı mide hastalıkları ile mücadele etmek durumunda bırakabilir.
 
Mide ağrısı ve yanmasının temel sebepleri

Mide ağrısı ve yanmasının nedenleri bir kısım mide hastalıklarıdır. Özellikle gastrit adı verilen mide hastalığı da bu hastalıklardan bir tanesidir. Gastrit midenin iç duvarının iltihaplanmasıdır. Tedavi edilmediği takdirde ülsere dönüşecek gastrit daha çok enfeksiyondan oluşur.  Bu durumda mide ağrısı ve yanmaya bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Hamilelik de mide yanması ve mide ağrısına neden olabilmektedir. Özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında daha sık rastlanır. Mide ağrısı ve mide yanmasının ortaya çıkmasına neden olan bir husus da bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların olabilir. Özellikle ağır içeriğe sahip ilaçların kullanımı mevcut mide hastalığı ile birlikte bu durumun yaşanması ihtimalini artırabilir.  Mide yanması ve mide ağrısından kurtulabilmek için çay, kahve ve benzeri içeceklerin tüketimi azaltılmalı ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Yine yağlı ve sindirimi zor besinler, fazla baharatlı gıdalar, sağlıksız ürünler tüketmek mide ağrısı ve mide yanmasını artıracaktır. Mide ağrısı ve yanması başta beslenme alışkanlıkları olmak üzere bazı hususlara dikkat edildiği tekrarlıyorsa mutlaka gastroloji kliniğine başvurmak gerekir.
]]>
Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-hangi-bolum-bakar.html Sun, 04 Nov 2018 22:05:09 +0000 Mide ağrısına hangi bölüm bakar; Mide ağrılarının nedenleri arasında ilk başta psikolojik nedenler yatar. Bunun yanı sıra herhangi bir hastalıktan dolayı bazen düzensiz beslenme ve hormonsal olarak, bazende bir besine karşı a Mide ağrısına hangi bölüm bakar; Mide ağrılarının nedenleri arasında ilk başta psikolojik nedenler yatar. Bunun yanı sıra herhangi bir hastalıktan dolayı bazen düzensiz beslenme ve hormonsal olarak, bazende bir besine karşı alerjik durumlarda karşımıza mide ağrıları çıkar. Mide ağrılarına bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlarda neden olur. Kabızlık problemleri mide de ağrıya neden olur. Ülser, apandisit, iltihaplı bağırsak ve diyabet rahatsızlıkları mide de ağrı oluşturabilir. Sindirim sisteminin çalışmaması, hazımsızlık problemleri ve çok hızlı yemek yemek mide ağrısı yapar. Fazla kilo reflüye neden olur buda mide de yanma ve ağrı hissi oluşturur. Alkol ve sigara kullanımı da mide ağrısı sebeplerindendir. Mide ağrıları kimi insanlarda genetik yatkınlıkla ilişkiliyken kimi insanlarda da agresif yapılı oluşlarından sık sık mide ağrısı çektiği görülür. Mide ağrısının tedavisi için bir doktora başvurmak gerekir. 

Mide ağrısının tedavisi;

Öncelikle mide ağrısına hangi bölüm bakar, bunu belirlemek ve doğru hekime yönelmek gereklidir. Mide ağrılarının tedavisine; midede oluşan yanma hissi, ekşime hissi oluştuğunda ve geğirme gibi rahatsızlıklar görüldüğünde gastroenteroloji bölümüne başvurulmalıdır.  Bazı durumlardaki mide ekşimesi ve ağrıması dahiliye (iç hastalıkları)  bölümüne girer ve bu bölümde tedavi olmak gerekir. Sinirsel kaynaklı mide ağrıları psikiyatri bölümü ve kardiyoloji bölümü çare bulabilir. Başka hastalıklar da bazen mide ağrısına sebep olabilir, tetikleyebilir. Bunun içinde Genel Cerrahi'ye (Hariciye) başvurmak gereklidir.

Mide ağrılarını tedavi yöntemleri; 

Mide ağrılarının neyin tetiklediğini iyi saptayıp ona göre tedavi yöntemlerine yönelmek gereklidir. Bunun için de mide ağrısına hangi bölüm bakar araştırıp uzman hekimlerden yardım almak gerekir. Bunun yanı sıra en büyük tetikçisi olan düzensiz beslenme problemini çözmek gerekir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterip, hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Doğal sebze ve meyveler ile beslenmeliyiz. Çok sıcak ve çok soğuk içeceklerden uzak durup bol sıvı içerek, egzersiz yaparak sindirim ve bağırsak sistemimize iyi bakmamız gerekir. Çok baharatlı ve asitli yiyecek içeceklerden uzak durmak gereklidir. Mide ağrılarının sebepleri bütün bunlar olabilirken bazende çok başka bir hastalıkla birlikte de görülebilir. Bu sebepten mutlaka araştırılması gereken bir rahatsızlıktır.
]]>
Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik İştahsızlık https://www.mideagrisi.org/bas-agrisi-mide-bulantisi-halsizlik-istahsizlik.html Mon, 05 Nov 2018 07:10:46 +0000 Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik iştahsızlık; pek çok neden bağlı olarak gelişebilecek şikayetlerden bazılarıdır. Bu hastalıkların bir kısmı müstakil olarak yani tek başına hastalık olabileceği gibi bazen de Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik iştahsızlık; pek çok neden bağlı olarak gelişebilecek şikayetlerden bazılarıdır. Bu hastalıkların bir kısmı müstakil olarak yani tek başına hastalık olabileceği gibi bazen de bazı hastalıkların habercisi olabilirler. Bu şikayetlerin altında yatan nedenlerin mutlaka araştırılması gerekir. Özellikle gününü evden dışarıda geçirmek zorunda olay bireyler açısından bu hastalıklar ile yaşamaya devam etmek çok kolay olmaz. Bir süre sonra yaşam standartları kötü yönde etkilenmeye başlar. Bu nedenle bir an evvel nedenlerinin açık bir şekilde ortaya konulması gerekir. Eğer teşhis konulabilirse uygulanacak tedavi de buna göre belirlenir. Büyüklerin yaşadığı sağlık sorunları ile mücadele bazen çocukların ve bebeklerin şikayetleri ile mücadele etmekten daha kolaydır. Özellikle iştahsızlık hali tüm anne babalar için dayanılmaz bir haldir ve yemeyen çocuğun vücut direncinin düşmesinden korkulduğu için büyükler stres yaşarlar. 

Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik ve iştahsızlık neden oluşur
 • Baş ağrısı mide bulantısı ve halsizlik genellikle bir arada oluştuğunda bur durum migrenin belirtisi olabilir. Migren hastaları için eğer teşhis konulmuş ise hastalar bunun bir atak belirtisi olduğunu hemen anlarlar. 
 • Fiziki ve psikolojik nedenlere bağlı olarak da oluşabilen bu hastalıkların en sık görüldüğü durumlar stres yaşanılan anlardır. Psikolojik ruh hali bazen ağır boyutlarda seyredebileceği gibi bazen de hafif nitelikte olabilir. Fiziki ve psikolojik nedenlere bağlı olarak bu sorunların ortaya çıkmasında zihni yorgunluğa bağlı olarak beyin tarafından salgılanması gereken hormonların salgılanmaması ya da olması gerekenden az salgılanması yatar. Stres, can sıkıntısı, değişik durumlara bağlı olarak ortaya çıkan mutsuzluk halleri, uykusuzluk, tükenmişlik sendromu gibi ruh halleri bedenin bu şekilde tepki vermesine neden olur. Hemen hemen bütün insanların hayatlarının belli bir döneminde karşılaşması muhtemel olan bu rahatsızlıkların bir süre sonra geçmemesi durumunda doktora gidilmesi önemlidir. 
 • Bazı bilinen hastalıkların tedavisi amacıyla verilen ilaçların yan etkisi olarak da meydana gelebilir. Özellikle kanser başta olmak üzere bazı ciddi hastalıkların tedavisi için önerilen ağır ilaçların bir kısmı baş ağrısı mide bulantısı halsizlik ve iştahsızlık yaşanmasına neden olabilir. 
 • Doğal beslenememe ve yetersiz beslenme de bir değer nedendir. Özellikle hazır besinlerin çok tercih edilmesi en önemli etkenlerdendir. 
 • Hamilelik,
 • Alkol ve sigara gibi madde bağımlılığı,

Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik ve iştahsızlıktan kurtulmak için yapılması gerekenler:

Düzenli ve yeterli uyku, organik beslenme, madde bağımlılığından kurtulmak, dinlenme ve tatile zaman ayırma, vücudun ihtiyaç duyduğu günlük sıvının alınması baş ağrısı mide bulantısı halsizlik iştahsızlık gibi sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır.
]]>
Gece Başlayan Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/gece-baslayan-mide-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 02:01:29 +0000 Gece başlayan mide ağrısı; kişinin uykusuz kalmasına neden olur. Mide çok hassas bir sindirim organımızdır. Bazen midemiz aç kalmasın onu doyuralım derken hem midemize hem de kendi sağlığımıza yazık edecek bilinçsiz da Gece başlayan mide ağrısı; kişinin uykusuz kalmasına neden olur. Mide çok hassas bir sindirim organımızdır. Bazen midemiz aç kalmasın onu doyuralım derken hem midemize hem de kendi sağlığımıza yazık edecek bilinçsiz davranışlarda bulunabiliriz. Mide hastalıkları günümüzün en çok muzdarip olunan hastalıklarından bir tanesidir. Mide ağrısı bazı kişilerde dönem dönem görülebileceği gibi bazı bireylerde çok sık tekrarlayan bir sağlık sorunu olabilir. Mide ile ilgili sorunların bir kısmı bedenden kaynaklanan etkiler olabileceği gibi bir kısmı da bazı dış etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Dış etkiler daha çok kişinin beslenme alışkanlıkları ya da ruhsal sorunlarına bağlı olarak gelişen durumlardır. 


Gece başlayan mide ağrısının en bilinen nedenleri nelerdir
 • Mide ağrısının en bilinen nedenleri mide ile ilgili bilinen ya da bilinmeyen mide hastalıklarıdır. Bu mide hastalıklarının başında ise mide ülseri, gastrit, çeşitli mide iltihapları, kanser gibi hastalıklar gelmektedir. Bu mide hastalıkları tedavi edilmediğinde ya da tedavi süreci boyunca gece m,ide ağrısının yaşanmasına neden olabilir. Bu mide hastalıkları gece mide ağrısına neden olmasa dahi mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 
 • Bazı mide hastaları için beslenme daha büyük önem arz etmektedir. Bu mide hastalarının diğer sağlıklı bireylere göre yeme içme konusunda daha hassas davranması gerekir. Bazı besin maddeleri sadece mide hastaları için gece ağrılarına neden olabilirken bazı yiyecekler ise hemen  hemen herkesin mide ağrısı yaşamasına neden olur. Bu yiyeceklerin başında bulgur, soğan, kabuklu sebze ve meyveler sayılabilir. Mide ağrısı çekmemek için beslenme husunda hazmı zor, çok yağlı, besinler tüketilmemesi gerekir. 
 • Ayrıca yatmadan evvel yemek yemek de gece başlayan mide ağrılarının bir nedenidir. Yatmadan yaklaşık 3 saat evvel yemek yemeyi bırakmak en azından hazmı kolay ürünleri seçmek gerekir.]]>
Boyun Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/boyun-agrisi-mide-bulantisi.html Tue, 06 Nov 2018 08:17:51 +0000 Boyun ağrısı ve mide bulantısı bütün insanlarda görülebilen kısa süreli rahatsızlıktır. Bu kısa süre bi 2-3 gün içerisinde geçer geçmediği taktirde en yakın uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Boyun ağrısı ve mide bu Boyun ağrısı ve mide bulantısı bütün insanlarda görülebilen kısa süreli rahatsızlıktır. Bu kısa süre bi 2-3 gün içerisinde geçer geçmediği taktirde en yakın uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Boyun ağrısı ve mide bulantısının bazı nedenleride bulunabilir. Bunlardan bazıları migren, grip, menenjit, uykusuzluk, gibidir. Bunlar da boyun ağrısına ve mide bulantısına neden olabilir. 

Boyun ağrısı ve mide bulantısının nasıl oluşturduğunu açıklayalım:

Migren; genellikle 40 yaş üstü kişilerde çoğunlukla görülen hastalıklardan bir tanesidir. Migren kişide boyun ağrısı baş dönmesi baş ağrısına neden olabilir. Migren genellikle şöyle oluşur. Kişi başını yıkayıp soğuğa çıktığı zaman oluşabilir. Migren boyun ağrısı çok yapar örneğin boynunuzu çeviremessiniz gözünüzü çevirdiğiniz zaman başınıza arı girer. Yani migrenin boyun ağrısında büyük etkeni vardır.

Grip; bütün kişilerde yani yaş farkı olmadan bütün kişilerde oluşabilir. Grip soğuk algınlığı veya vücudunuza yerleşecek mikroplar dolayısıyla oluşan iki haftalık süreci ile ilerleyen hastalıktır. Gribin 4 günü kişide boyun ağrısı görülebilir. Gribin boyun ağrısında büyük etkeni vardır. Hemen hemen girip olan kişilerde boyun ağrısı veya mide bulantısı görülebilir. 

Menenjit; genellikle görülen hastalıklardan biridir. Boyun ağrısına çok büyük etkeni vardır. Çünkü menenjit kişinin kafa kısmında yer aldığı için etrafına küçük bir ağrı salgılar. Bu nedenle boynunuza ağrı girmesi çok normal. Menenjit hastalığı görülen kişilerden bazıları yani %60 ında da mide bulantısı görülebilir. Menenjit hastalığının boyun ağrısı ve mide bulantısı da çok büyük etkeni vardır.

Bu hastalıklar görülen kişilerde boyun ağrısı ve mide bulantısı görülmektedir. Eğer bu hastalıklar olmadığı halde boyun ağrısı ve mide bulantısı görülürse en yakın uzmanlardan yardım alın. Aksi halde çok büyük sıkıntılara yol açabilir.
]]>
Mide Ağrısı Ne İyi Gelir https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ne-iyi-gelir.html Wed, 07 Nov 2018 06:02:06 +0000 Mide Ağrısına Ne  İyi Gelir, Çoğunlukla herkesin ortak bir rahatsızlığı olan mide ağrısı bizi çok zor duruma sokabilir. Kimi midesinin ağrısının nedenini bilir ona göre bir tedavi uygular kimi ise bilmeden bu rahatsızlıkl Mide Ağrısına Ne  İyi Gelir, Çoğunlukla herkesin ortak bir rahatsızlığı olan mide ağrısı bizi çok zor duruma sokabilir. Kimi midesinin ağrısının nedenini bilir ona göre bir tedavi uygular kimi ise bilmeden bu rahatsızlıkla uğraşıp durur. Mide ağrısı genellikle yediğimiz yiyeceklerle alakalıdır. Mideye zararlı olan yiyecekler ağrıya neden olur. Mide ağrısı yaşamamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerekir. Eğer ki mide ağrısı yediklerinizle alakalı değil sürekli bir ağrı devam ediyorsa uzman bir hekime başvurmak gerekir. Ayrıca evde uygulayabileceğiniz bitkisel ilaçlar da vardır. 

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler,

Çörek Otu: Mide ağrılarının adeta doğal ilacıdır. Mide ağrılarında bir çay kaşığı çörek otu ile iki çay kaşığı bal karıştırılarak tüketilirse oldukça faydasını göreceksiniz.

Taze Nane: Nane yaprakları çiğ olarak tüketildiğinde üşütmeye bağlı karın ağrılarının iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Papatya Çayı: Mide ağrısına hemen etkili olan papatya çayı yapımı da oldukça kolaydır. Papatya çayını iki tatlı kaşığı papatya kurusuna kaynar suyu dökerek limon damlatın, ağzı kapalı olarak 10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz.

Tarçın Çayı: Bir fincan kaynar suya bir tatlı kaşığı tarçın karıştırarak birkaç damla limon sıkılır ve ağzı kapalı olarak demlendikten sonra ılık şekilde tüketilmesi mide ağrısının az da olsa hafiflemesinde etkilidir.

Süt: Süt mideyi yatıştırır. Mide ağrısına doğal bir çözümdür.Her gece uyumadan bir bardak içilirse geceleri olan mide ağrısını engeller.

Maydanoz: Mide rahatsızlığında birebirdir. Sapı ile kendini bir arada tüketince daha da etkili bir çözüm alırsınız.
]]>
Mide Bulantısı Karın Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-bulantisi-karin-agrisi.html Wed, 07 Nov 2018 17:01:35 +0000 Mide bulantısı karın ağrısı; günlük yaşam koşuşturması içerinde çok sık olarak karşımıza çıkan bazı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Mide bulantısı ve karın ağrısı bazen bizim farkında bile olmadığım Mide bulantısı karın ağrısı; günlük yaşam koşuşturması içerinde çok sık olarak karşımıza çıkan bazı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Mide bulantısı ve karın ağrısı bazen bizim farkında bile olmadığımız bir kısım hastalıkların sinyalleri olabilir. Bu şikayetlere ilave olarak mutlaka başka belirtilerin de yaşanması söz konusu olabilir. İnsan vücudu bir robot değildir. İlla ki bazı dönemlerde tekleme ve arızalar verecektir. Burada önemli olan husus hastanın bu belirtileri de sıkı bir şekilde  takip ederek uzun süre tekrarlaması durumunda doktora başvurmasıdır. Hastanın bilinen bir rahatsızlığını mevcut olduğu durumlar ile bu belirtiler örtüşüyor ise mutlaka bu hususun da göz önüne alınması gerekir. Fakat mide bulantısı karın ağrısı bazen basit bazı sebeplere dayanarak oluşabilecek müstakil bir hastalık da olabilir. Mide bulantısı ile karın ağrısı hemen hemen her yaş grubu ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin meydana gelebilir. Hatta her sağlıklı birey bile yılda birkaç defa bu hastalık ile karşıya karşıya kalabilir. 

Mide bulantısı ve karın ağrısı yaşanmasına neden olan sebepler nelerdir
 • Mide bulantısı ile karın ağrısının en temel sebebi bazı bağırsak şikayetleridir. Özellikle ishal ya da kabızlık gibi düzensiz dışkılama nedeniyle bu şikayetlerin yaşanması muhtemeldir. Özellikle ishal vakıalarının en yaygın belirtisini oluşturmaktadır. Mide ve karın ağrısının yaşanmasının bir başka nedeni ise bağırsak parazitleridir. Sabah ilk uyanıldığında hissedilen bu belirtiler genellikle çocuklarda görülür ve günün ilerleyen saatlerinde tamamen geçer. 
 • Adet dönemlerinde şiddetli karın ağrısına ilave olarak şiddetli mide bulantısı yaşanabilir. Mide bulantısı karın ağrısına göre daha az hissedilir. 
 • Soğuk havalara maruz kalma, gaz, zehirlenme, idrar tolu enfeksiyonları, stres nadiren de olsa gebelik gibi durumlara bağlı olarak da gelişebilir.
Mide bulantısı ve karın ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler:
 • Mide bulantısı karın ağrısı yaşayan bireyler eğer bu durumun ana sebepleri için doktora gitmemiş iseler mutlaka doktora görünmeleri tavsiye edilir. Hastanın durumunun ortaya konulabilmesi için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason yapılması gerekir. 
 • Yine karın ağrısı ve mide bulantısının hafifletmek için nane limon içilebilir. Nane limonu yaparken naneyi demleyin ve limonu üzerine sıkın. Kaynatmazsanız daha iyi olur.   
 • Çörek otu karın ağrısı ve mide bulantısının tedavisinde önerilen iyi bir doğal ilaçtır. Avucunuza yarım çay kaşığı çörek otu alın ve su yardımıyla biraz çiğneyerek yutun. 
 • Mide bulantısı karın ağrısından kurtulabilmek için ayakların ve vücudun sıcak tutulması gerekir. Ilık olarak içilecek çaylarda karın ağrısının şiddetini biraz olsun hafifletir. 
 • Yine idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olarak geliştiği durumlar için bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekir.  
]]>
Mide Ağrısı İshal Bulantı https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ishal-bulanti.html Wed, 07 Nov 2018 18:57:48 +0000 Mide ağrısı ishal bulantı; özellikle bazı hassas bünyelerin sıklıkla karşılaştığı sağlık problemlerinin başında yer almaktadır. İnsan sağlığının kıymeti genellikle kaybettiğinde daha iyi anlar. Bu yüzden iş i Mide ağrısı ishal bulantı; özellikle bazı hassas bünyelerin sıklıkla karşılaştığı sağlık problemlerinin başında yer almaktadır. İnsan sağlığının kıymeti genellikle kaybettiğinde daha iyi anlar. Bu yüzden iş işten geçmeden evvel hasta olmamak için başta düzenli ve sağlıklı beslenmek dahil her türlü önlemin alınması gerekmektedir. Bazen bulantı mide ağrısı ishal gibi basit hastalıklar bile hayatımızın birkaç boyunca çekilmez bir hal almasına neden olabilir. Özellikle ishal ve mide bulantısı yaşayan hastaların gün içerisinde dışarı çıkması bile tek balına zor olur. Çünkü hastalığın nerede ve ne zaman atağa kalkacağını bilememek kişinin strese girmesine neden olur. İshal mide bulantısı ve mide ağrılarının altında yatan pek çok farklı neden bulunabilir. Bazı hallerde ise bu sayılan şeylerin kendisi bir hastalık sebebi sayılabilir. Bu durumun açık bir şekilde ortaya konulabilmesi için mutlaka tıbbi destek alınması tavsiye edilir. 


Mide bulantısı ishal ve mide ağrısından kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir
 • Bu hastalıklardan kurtularak eski sağlığına kavuşmak isteyen her bireyin ilk yapması gereken şey vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Eğer bu hastalıklar üşütme ya da basit bir salgın nedeniyle meydana gelmiş ise yaptırılacak basit bir enjeksiyon tedavisi ile hasta saat içerisinde kendisine gelir. Eğer altında yatan başka nedenler bulunmaktaysa bunu için de hemen tedaviye başlanılması gerekir. 
 • Evde uygulayacağınız basit yöntemler sayesinde bir nebze de olsa hastalığın şiddeti azaltılabilir. Başta ayaklar olmak üzere ortamın sıcak olması sağlanılmalı, bol miktarda sıvı alınmalı ve günde 3-4 fincan nane limon tüketilmelidir. 
 • Mide ağrısı ishal bulantı gaz ağrısına da neden olabileceği için bir miktar rezene çayı içmek ya da çörek otunu çiğneyerek yutmak da ağrı ve bulantının şiddetini azaltacaktır. 
]]>
Mide Ağrısı Çeşitleri https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-cesitleri.html Thu, 08 Nov 2018 08:57:51 +0000 Mide Ağrısı Çeşitleri, mide ağrısının bir çok nedeni ve çeşitleri vardır. Tüketilen gıdaların çok yağlı, tuzlu, baharatlı olması kullanılan alkol, sigara gibi alışkanlıklar ve stres midenin en büyük düşmanıd Mide Ağrısı Çeşitleri, mide ağrısının bir çok nedeni ve çeşitleri vardır. Tüketilen gıdaların çok yağlı, tuzlu, baharatlı olması kullanılan alkol, sigara gibi alışkanlıklar ve stres midenin en büyük düşmanıdır. Beslenme alışkanlıkları değiştirilerek ve kullanılan kötü alışkanlıklardan vazgeçilerek mide rahatsızlıklarını azaltabilirsiniz. 

 Mide Ağrısı Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir
 • Reflü, mideden yemek borusuna kaçma olarak tanımlanır. Yetişkinlerde sık yaşanan bir hastalık olup çocuklarda hatta bebeklerde bile Reflü  görülebilir. Bu hastalıkta ağza acı, ekşi su gelmesiyle oluşur. Yenilen gıdalardan kaynaklanmakta olup gece uykuda bile çok şiddetli hissedilebilir. Mutlaka doktora danışarak gerekli tedavinin yapılması gerekir. Reflü hastalığı gerekli tetkikler yapıldıktan sonra genelde ilaç ile tedavi edilebilir.
 • Mide Kanseri, sık rastlanan kanser hastalığından biridir. Sindirim sistemi kanseri olarak ülkemizde çok sık yaşanan bir vakadır. Tuzlu gıdalar, turşu, tuzlu balık ve et, çikolata, sigara gibi bir çok nedeni olabilir. Yada bazı hastalıklarda mide kanserini tetikleyebilir. Mide ülseri gibi. Midede ağrı, kilo kaybı, iştahsızlık bu hastalığın belirtisi olabilir. Mide kanseri cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir.
 • Hazımsızlık, yemeklerden sonra karın çevresinde hissedilen şişkinlik şikayetidir. Genelde kabızlık yaşayan kişilerde hazımsızlık şikayeti yaşanır. Tüketilen gıdaların lifli olmasına özen gösterilerek kabızlık ve hazımsızlık sorununa çözüm bulunabilir. Beslenme düzenine dikkat edilmeli ve yenilen gıdaların kabızlığı önleyici, bağırsakları çalıştıran gıdalardan tüketilmesi gerekir. 
 • Gastrit, mide asidinin artması sonucu rahatsızlık yaratan bir mide hastalığıdır. Genelde aspirin gibi ilaçlar midede ki koruyucu tabakanın zayıflamasına yol açarak midede ki asit oluşumunu artırır ve gastrit oluşmasına neden olur. Gastrit midede yanma, ekşime ve geğirme belirtileri olarak ortaya çıkar. Mide koruyucu ve asit oluşumunu engelleyen ilaçlarla tedavi edilir.
 • Mide Ülseri, Mide yüzeyinde meydana gelen yaradır. Midede asit fazlalığı, gastrit, alkol, sigara, çay, kahve gibi nedenlerden dolayı mide ülseri oluşabilir. Midede ağrı ve kanama şeklinde görülür. Kullanılan kötü alışkanlıklar bırakılmalı ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Antibiyotik ve bazen uzun süreli ilaç tedavisiyle ülser durdurulabilir.
 • Mide Yanması, yenilen gıdaların yemek borusuna kaçması sonucu midede yanma, acı, asit oluşmasına neden olur. Tüketilen baharatlı, tuzlu, kafeinli içecekler, çikolata, yağlı yiyecekler, alkol gibi besinler mide yanmasını artırır. Bu tür gıdalardan uzak durmalı ve özellikle gece yatmadan bir kaç saat önce gıda ve içecek alımı yapılmamalıdır. Kızarmış ekmek, muz, patates, ıspanak, lahana gibi besinler mide yanmasını azaltır.
]]>
Mide Ağrısı Ve Şişkinlik https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ve-siskinlik.html Thu, 08 Nov 2018 13:25:42 +0000 Mide ağrısı ve şişkinlik; en çok şikayet edilen sindirim sistemi hastalıklarının başında yer almaktadır. Mide sindirim sistemimizin önemli bir parçasıdır ve esnek bir yapıya haizdir. Bazen doyduğumuzu fark etmeden süre Mide ağrısı ve şişkinlik; en çok şikayet edilen sindirim sistemi hastalıklarının başında yer almaktadır. Mide sindirim sistemimizin önemli bir parçasıdır ve esnek bir yapıya haizdir. Bazen doyduğumuzu fark etmeden sürekli bir şeyler yiyip içeriz. Fakat her ne kadar mide esnek olsa da bir noktadan sonra bazı mide ile ilgili yakınmaların yaşanması muhtemeldir. Bu mide şikayetlerinin başında ise mide ağrısı ve şişkinlik gelmektedir. Fakat mide ağrısı ile şişkinlik yaşanmasının tek nedeni elbetteki sadece yemek yeme alışkanlığımız değildir. Her iki şikayetin de altında yatan başka sağlık sorunları bulunabilir. Bu sağlık sorunlarının bir an evvel teşhis edilmesi ise erken tanı açısından bazı durumlarda hayati önem taşıyabilir. 


Mide ağrısı ve şişkinlik probleminin altında yatan sebepler
 • En temel sebep düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığıdır. Yemekten gereğinden fazla tok kalkmak hazımsızlık sorunu yaşanmasına neden olur. Ayrıca az ve sık beslenmek gerektiğinden uzun süre aç kalınması sonucu hızlı bir şekilde mideye yüklenmek de mide şişliği ve mide ağrısını tetikleyebilir.
 • Mide hastalığı bulunan bireylerin gaz yapan besin maddelerinin tüketimin de aşırıya gitmeleri de bir diğer nedeni oluşturur. Bu ürünlerin başında ise bulgur, kuru bakliyat, turp, lahana gibi besin maddeleri gelmektedir.  
 • Geç saatlerde yemek yenilmesi ve bir süre sonra yatılması halinde midede yer alan besinlerin yakımı için yeterli zaman oluşturulmamış olur. Yemeklerden önce ya da sonra hafif yürüyüş yapmak ve geç saatlerde yemek yememek bu sorunu ortadan kaldıracaktır Eğer geç saatlerde beslenmekten başka çareniz yoksa daha hafif ve sindirimi kolay olan besin maddelerini tercih etmeye özen gösterin. 
 • Tüm dikkatinize rağmen mide ağrısı ve şişkinlik sorunu yaşamanız devam ediyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. 
]]>
Mide Ağrısına İyi Gelen İçecekler https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-iyi-gelen-icecekler.html Thu, 08 Nov 2018 18:24:35 +0000 Mide ağrısına iyi gelen içecekler; doğru seçildiğinde hastanın rahatlamasına büyük fayda sağlar. Bu içecek türlerinin seçimi kadar doğru şekilde tüketimi de önem arz etmektedir. Mide çok hassas bir yapıya sahip olduğ Mide ağrısına iyi gelen içecekler; doğru seçildiğinde hastanın rahatlamasına büyük fayda sağlar. Bu içecek türlerinin seçimi kadar doğru şekilde tüketimi de önem arz etmektedir. Mide çok hassas bir yapıya sahip olduğu için pek çok besin maddesine karşı reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle kişinin hangi besin maddesi ya da doğal otları tükettiğinde mide ağrısı yaşadığını çok iyi bilmesi gerekir. Doğal yollardan alınacak bazı bitkisel karışımların yanı sıra ağrının nedenlerinin araştırılması için mutlaka doktora gidilmesi gerektiği ise akıldan çıkartılmamalıdır. Mide hastalıklarının tedavisinde erken teşhis büyük bir önem taşımaktadır. 

Mide ağrısına iyi gelen içecek türleri nelerdir

Pek çok nedene bağlı olarak gelişen mide ağrısı dayanılmaz bir hal alabilir. Ağrılar bu boyutlara ulaştığında hastanın hiç bir şey yiyip içecek hali ve dermanı olmayabilir. Fakat aşırıya kaçmadan bazı içeceklerin tüketilmesi kişiyi biraz da olsa rahatlatabilir. Burada önemli olan husus doğru içecek türlerinin seçilmesidir. Aşağıda bu içecek maddelerine ilişkin bazı bilgilere yer verilmektedir. Bilinçli şekilde tüketilğinde en azından doktora gidinceye kadar hastanın biraz uyuyarak rahatlaması sağlanabilir. 
 • Öncelikle mide ağrısının mide asidinden kaynaklandığına emin olunduğu hallerde asiDin azalmasına katkı sağlayacak içeceklerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Bunun için doğal maden suları çok iyi bir alternatiftir. Maden suyu midede biriken gazın dışarı atılması, sindirimin biraz olsun yavaşlaması gibi etkileri sayesinde mide ağrısının geçmesine katkıda bulunacak bir içecek türüdür. Böylece fazla yemekten ya da sindirilemeyen gıdadan kaynaklanan mide ağrısı biraz olsun geçme şansı bulabilir.
 • Mide ağrısının uzun süren kabızlığın etkisiyle oluşması durumunda öncelikle kabızlık probleminin ortadan kaldırılması gerekir. Bu nedenle kabızlığın giderilmesi amacıyla başta yeşil çay, mate olmak üzere bazı bitkiler ile hazırlayacağınız çaylardan istifade edebilirsiniz. Bu çayları su ile kaynatmak yerine demleyerek hazırlamaya özen gösterin. Matenin fazla tüketimi bir süre sonra kilo kaybına neden olacağı bilindiğinden tüketimi konusunda aşırıya kaçılmaması önerilir. Yine bağırsak hareketlerini hızlandırmak amacıyla kayısı kurusu, erik, üzüm gibi posa oranı yüksek meyveler ile hazırlanacak kompostolardan yardım alınabilir. Fakat bu meyve sularının tanelerini de yemeye çalışın.. 
 • Marketlerde satılan zeytin yağı yerine doğal olarak satılan zeytin yağından her sabah bir tatlı kaşığı içmek mide ağrılarına iyi gelir.
 • Doğal şartlarda yapılan ürünleri tercih etmeye gayret edin. Kefir kalsiyumun yanında sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan probiyotik besinler içerdiğinden mide ağrısının azaltılmasına katkı sağlar.   
 • Mide ağrısına iyi gelen içecekler içerisinde bazı doğal otlarında bulunduğu unutulmamalıdır. Özellikle rezene, papatya ve nane limon çok iyi mide dostu ürünlerdir. 
]]>
Uzun Süreli Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/uzun-sureli-mide-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 09:36:22 +0000 Uzun süreli mide ağrısı, mide ağrısı hemen hemen herkesin karşılaştığı durumdur bu ağrılar birden ve çok şiddetli kramplar şeklinde olabildiği gibi hafif ama uzun süreli şekilde de olabilir. Mide ağrılarını yaşadığ Uzun süreli mide ağrısı, mide ağrısı hemen hemen herkesin karşılaştığı durumdur bu ağrılar birden ve çok şiddetli kramplar şeklinde olabildiği gibi hafif ama uzun süreli şekilde de olabilir. Mide ağrılarını yaşadığımız zamanlarda bu yediğimiz yemeklerden, gaz sorunlarından olduğu gibi sebebini bilmediğimiz bir takım sorunlardan da olabilir bunun için uzun süreli ağrı yaşadığımız zaman doktora başvurmakta fayda vardır çünkü midemiz vücudumuzda sindirimden sorumlu önemli bir organımızdır daha büyük sorunlar yaşamamak için erken müdahale önemlidir. Uzun süreli mide ağrısı birçok hastalığında habercisi olabilir bunlar: Sinirsel hazımsızlık, Safra taşı, Ülser, Mide kanseri, Gastrit ve kolit hastalıklarının habercisi olabilir.

Uzun Süreli Mide Ağrılarının Sebepleri

Hızlı yemek yemek ya da fazla yemek yemek, fazla veya hızlı yediğimiz yemekte sindirim sistemimiz öğütmekte zorlanır ve buda bizim mide ağrıları yaşamamıza sebep olabilir bu yüzden azar azar ve yavaş yavaş bir şekilde yemeğimizi yemeliyiz.

Psikolojik nedenlerden dolayı, stres yaşadığımız zamanlarda, kaygı duyduğumuz zamanlarda veya depresyonda isek vücudumuz da tepkiler meydana gelir bunlar baş ağrısı şeklinde olabildiği gibi mide ağrıları şeklinde de olabilir çünkü stresli dönemlerde mide ve bağırsaklarda spazmlar meydana gelir. Ayrıca depresyonda olduğumuz zamanlarda yeme alışkanlıklarımız değişebilir kötü beslenmeden dolayı ağrılar meydana gelebilir.

Enfeksiyon, bakteri veya virüsler vücudumuza girdiği zaman çeşitli tepkiler verebilir bunlar ishal veya kusma şeklinde olabilir bunlarda vücudumuzda uzun süreli mide ağrısına sebep olur. Ayrıca gıda zehirlenmeleri, idrar yolu enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonu veya zatürre de uzun süreli mide ağrılarını yaşamamıza sebep olur.

Kabızlık, vücudumuzda fazla sıvı veya lif olmadığı zamanlarda kabızlık meydana gelir. Kabızlık ise uzun süreli mide ağrısının sık sık yaşandığı sorunlardandır.
]]>
Mide Bulantısı Baş Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-bulantisi-bas-agrisi.html Fri, 09 Nov 2018 17:26:06 +0000 Mide Bulantısı Baş Ağrısı, Birçoğumuzun başına gelen rahatsızlıkların başında en temel olarak bu iki rahatsızlık gelmektedir. Mide bulantısı ile birlikte baş ağrısı görülebileceği gibi yalnızca bir rahatsızlığın Mide Bulantısı Baş Ağrısı, Birçoğumuzun başına gelen rahatsızlıkların başında en temel olarak bu iki rahatsızlık gelmektedir. Mide bulantısı ile birlikte baş ağrısı görülebileceği gibi yalnızca bir rahatsızlığın kendisini göstermesi de söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü hastaların daha dikkatli olmaları ve başına gelen bu olumsuz duruma karşı daha temkinli yaklaşmalarını önermekteyiz. Öncelikli olarak hastaların başına gelen rahatsızlıktan ötürü bir takım önlemler almaları gerekmektedir. Bu önlemleri makalemizde sizlerle paylaşacağız. Ancak alınacak önlemlerin yanı sıra mide bulantısı baş ağrısı sorununa karşı hastaların bu duruma etki eden faktörleri bilmesi gerekmektedir. Baş ağrısı sorununun birçok sebebi bulunmaktadır.Ancak yaşanan mide bulantısı sorununun çözülmesi ise oldukça basittir. Zira bu hastalığın tespit edilmesi kolay olup baş ağrısı gibi birçok hastalığın meydana gelmesine sebep olmaz. Baş ağrısı ise birçok hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıktığı için bir takım önlemler almak ve erken tanı koymak bu sorun için oldukça önemli bir husustur.

Şimdide gelelim sizlere mide bulantısı baş ağrısı sorununun nedenlerinden bahsetmeye. Bununla birlikte yaşanan mide bulantısı sorununun nasıl geçebileceği hakkında bir takım bilgiler sunacağız. Üzerinde durmuş olduğumuz hususlara özellikle dikkat etmenizi önermekteyiz.

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Nedenleri

Yaşanan mide bulantısı baş ağrısı sorununun en büyük sebebi stres sorunun yaşanmasıdır. Kişinin özellikle de günlük hayatta yaşamış olduğu maddi sıkıntı beraberinde bunalım yaşanmasına neden olur. Kişi aşırı psikolojik baskıdan ötürü mide bulantısı baş ağrısı sorunuyla karşılaşabilir. Kişide aşırı derecede baş gösteren zihin yorgunluğu beraberinde hormonal dengelerin bozulmasına sebep olur. Bu durum ise vücudun hassas organlarından birisi olan midenin bulanmasına ve kusma gibi şikayetlerin yaşanmasına yol açmaktadır.

Bedenden gözlemlenen halsizlik durumu da beraberinde mide bulantısı baş ağrısı sorununa neden olmaktadır. Vücudun direncinin giderek kırılması bu sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Bazı anksiyete sorunlarının yaşanmasıyla birlikte panik atak gibi problemlerde bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak bazı durumlarda ise kişinin yemiş olduğu besinlerden kaynaklı olarak mide bulantısı baş ağrısı sorununun da yaşanması söz konusu olabilir.

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Kişinin düzenli bir uyku alması gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin beslenme düzeninin olması ve sağlıklı gıdaları tüketmeye dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı yağlı, şekerli ve tuzlu yemeklerden uzak durum hazır besinlerden kaçınmanız gerekmektedir. Gün içerisinde bol bol su tüketilmesi de oldukça önemli bir husustur. Aşırı stres yaratacak faaliyetlerden uzak durmaya çalışmalısınız. Bir takım egzersizler yaparak hareketsiz bir yaşamdan kaçınmanız mide bulantısı baş ağrısı sorununa karşı oldukça önemli bir husustur. Kişinin çalışma saatlerine dikkat etmesi ve aşırı yorulduğunda ara ara kısa dinlenmeler yapması gerekmektedir.

Son olarak mide bulantısı baş ağrısı sorununa karşı kişinin alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir. Tüm bu önlemleri alması ve hala aynı sorunla karşılaşması halinde mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekmektedir.
]]>
Gebelikte Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/gebelikte-mide-agrisi.html Sat, 10 Nov 2018 10:32:26 +0000 Gebelikte Mide Ağrısı, anne adaylarının oldukça etkili hissettikleri ve şikayetçi oldukları yakınmalardan bir tanesidir. Anne adayları gebelik sürecinde birçok sorunlardan şikayet ederler. Gebeliğin ilk zamanlarında etkili olan Gebelikte Mide Ağrısı, anne adaylarının oldukça etkili hissettikleri ve şikayetçi oldukları yakınmalardan bir tanesidir. Anne adayları gebelik sürecinde birçok sorunlardan şikayet ederler. Gebeliğin ilk zamanlarında etkili olan mide bulantısı ve yanması dışında, gebeliğin son aylarında tekrar mide yanması ve mide ağrısı şikayetleri ile karşılaşabilirler. Gebelikte hormon dengesinin değişmesi ve rahmin büyüyerek mideye daha fazla baskı yapması neticesinde midede yanma, ekşime, ağrı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Anne adaylarının vücutları hassas bir dönemden geçtiği için yedikleri her yiyeceklerden etkilenmeye başlarlar. Gebelikte artan hormonların etkisi ile mide ve yemek borusunun birleşiminde, bölgede gevşeme olur ve buradan mide asidi yemek borusuna geçerek yukarıya kaçar. Buda reflü denen sorunu yaşatır. 

Gebeliğin son aylarında rahim iyice büyüyeceğinden, mide ağrısı şikayetlerinde artış olabilir. Reflü yaşanmadan da gebelikte mide ağrısı ve mide yanması problemleri görülebilir. Bazı kadınlarda gebe olmadan önce yaşanılan mide rahatsızlığı sorunları, gebe kalındıktan sonraki dönemde mide ağrısı etkisine sebep olabilir. Kadınların gebelikte en fazla şikayet ettikleri mide problemi yanmadır. Göğüs kemiğinin alt tarafından genize doğru yakıcı bir his ile etkili olan mide yanması rahatsızlığıdır. Bu durum gebelikteki hormonal ve fizyolojik değişimlerden kaynaklanan bir sorundur. Özellikle progesteron hormonunun aynı rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi, mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığı gevşetmesi durumu da kaçınılmaz olur. Gebelikte mide ağrısı sorunu yatar pozisyonda daha etkili olabilir. Çoğunlukla oturur halde durulduğunda, mide problemi yaşanmadığı görülür. Özellikle 5. gebelik haftasından itibaren mide problemleri, rahmin büyümesi ile beraber mideye artan mekanik baskının olması ile artar. Gebelikte mide ağrısı tanısı için anne adayının detaylı öyküsü alınması gerekir. 

Mide ağrısına eşlik eden göğüs ağrısı, sesli solunum, boğaz ağrısı gibi belirtilerle de karşılaşıldıysa, reflü, mide yanması gibi problemlerde göz önünde bulundurulmalıdır. 

Gebelikte Mide Ağrısı Nasıl Önlenir 

Anne adayının çektiği mide ağrısı şikayetlerinin tamamen önlenmesi mümkün olmasa da, yaşanılan etkilerinin hafifletilmesi sağlanabilir. Bu sebepten ilk yapılması gereken beslenme tablosunun düzenlenmesidir. Yada yeni yazılacaksa rahatsızlığa göre yazılmalıdır. 

Gebelikte kızartma, baharatlı ve yağlı gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bununla birlikte salam, sucuk gibi baharatı bol olan yiyeceklerinde tüketilmemesi gerekir. 

Mideye zarar verebilecek çiğ sebzelerden uzak durmak gerekir. Bunun yerine pişmiş sebzeler tüketilebilir. Bunun dışında yavaş, iyi çiğneyerek yemek daha sağlıklı olur. Az ve sık şekilde yemek yenmelidir. Geç vakitlerde yemek tüketmemeye dikkat edilmelidir. Belli bir saatten sonra atıştırmalık türü yiyecekler yenilmemelidir. 

Gebelikte kilo kontrolü olabildiğince önemlidir. Bayanlar aşırı kilo almamaya dikkat etmelidirler. Mide yanması, ekşimesi ve mide ağrısı gibi problemlerin artmasında fazla kilolarında etkisi olabilir. 

Kıyafetler rahat olmalı, sıkı çamaşır giymekten kaçınılmalıdır. Mideyi sıkacak kıyafetler gebelikte mide problemlerini tetikleyecek önemli bir unsurdur. 

Çikolata, kahve, sigara ve alkol her zamanki gibi gebelik döneminde de sakıncalıdır. Bunlardan uzak durmaya özen gösterilmelidir. Bunun dışında gazlı içecekler, portakal, greyfurt gibi meyve ve meyve suları, domates suyu, salça gibi yiyecekler mide sorununun artmasına sebep olabilir. 

Geceleri yatmadan yarım saat önce bir bardak ılık su içmek iyi gelecektir. Yatarken baş altını 10 cm kadar yükseltmek, yastığın yüksek ayarlanması gebelikte mide ağrısı şikayetine önlem olabilir. 
]]>
Sırt Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/sirt-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 10 Nov 2018 20:26:49 +0000 Sırt Ağrısı Mide Bulantısı, gibi şikayetlerin her ikisi bir arada görülüyor ise, birbiriyle ilişkili olarak ortak nedenleri olacağı gibi, aynı zamanda farklı nedenlerden de kaynaklı olabildiği düşünülmektedir. Sırt Ağrısı Mide Bulantısı, gibi şikayetlerin her ikisi bir arada görülüyor ise, birbiriyle ilişkili olarak ortak nedenleri olacağı gibi, aynı zamanda farklı nedenlerden de kaynaklı olabildiği düşünülmektedir. İlk olarak yapılması gereken bu önemli rahatsızlık veren şikayetlerin birbiriyle alakalı olup olmadığına bakılmasıdır. Bu iki rahatsızlık ayrı olarak ele alındığında, birbirinden farklı olarak birçok rahatsızlıktan şüphe edilebilir. Sırt ağrısı mide bulantısı sorunları en çok hamilelik belirtisi, idrar yolları enfeksiyonu ve böbrek taşı gibi birçok farklı rahatsızlıkların doğrudan en önemli belirtisi olarak görülür. Oluşan bu belirtiler birbirinden bağımsız olabileceği gibi beraber de görülme olasılığı bulunmaktadır. Genellikle hasta kişide kendini oldukça yorgun ve bitkin hissetme durumları da görülebilir. Bunların yanısıra kusma gibi devam eden rahatsızlıkların görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Sırt Ağrısı Mide Bulantısına Neden Olan Faktörler

Hamilelik: Gebelik döneminin belirtisi olan, adet gecikmesi süresinden hemen sonra anne adayında sırt ağrısı ve mide bulantısı belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu tarz belirtiler söz konusu olduğu taktirde kişinin hamile olma ihtimali oldukça yüksektir. Fakat sadece bu bulgulara bakılarak hamilelik belirtisi konulması yanlış olur. Çünkü kesin ve doğru tanı koyulması için tüm kontrol testlerinin uygulanması gerekir.

Böbrek Taşı Rahatsızlığı: Birçok insanda normal yolla idrardan atılması gereken ürik asit, çok fazla yoğun olarak idrarın içerisinde biriken kalsiyum gibi maddelerin kristalleşmesi sonucunda giderek böbrek taşları oluşur. Genellikle birçok kişide oldukça yaygın görülen böbrek taşının en etkin olarak görülen belirtileri, kişide sırt ağrısı mide bulantısı şikayetlerinin olmasıdır. bunların yanı sıra kişide kusma ve çok sık olarak idrara çıkma olayı da görülür. 

İdrar Yolları Enfeksiyonları: İnsanlarda bulunan böbrekler, mesane ve idrar kanalları gibi tüm yapı taşlarının idrar yollarını oluşturduğu bilinmektedir. Bu idrar yapı taşlarının herhangi birisinde farklı olarak enfeksiyon görülmesi durumunda kişide idrar yolları enfeksiyonuna rastlanır. Bu rahatsızlığa bağlı olarak kişide sırt ağrısı ile birlikte mide bulantısı görülür. Tamamen doğru bir tanı koyulabilmesi için kişinin uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir.

Sırt Ağrısı Mide Bulantısına İyi Gelen Yöntemler

 • Kişinin beslenme durumuna oldukça dikkat ederek ideal olan kiloya kavuşması gerekir.
 • Çok fazla yağlı ve baharatlı yiyeceklerden olabildiğince uzak kalınması gerekir.
 • Günlük olarak bol bol su tüketmesi ve en az bir saat günlük egzersiz hareketlerini yapması gerekir. 
 • Bol miktarda protein ve vitamin ağırlıklı besinler tüketilmesi gerekir.
 • Sigara, alkol veya farklı zararlı alışkanlıkların tamamen bırakılması şarttır.
 • Psikolojik sorunlarda kişide sırt ağrısı mide bulantısı şikayetlerine neden olabilir. Bu yüzden kişinin olabildiğince stres yaratan olaylardan uzak kalması iyileşme sürecinde oldukça faydalı olacaktır.
 • Oksijenin en bol olduğu yerlere gidilerek spor yapılması rahatsızlığın en aza inmesine yardımcı olur.

Sırt ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlığını uzun süreli olarak yaşayan kişilerin, uzman bir doktora giderek tedavi olmaları gerekir. aksi taktirde ilerleyen daha ciddi bir rahatsızlık belirtisi görülebilir.

]]>
Baş Ağrısı Mide Bulantısı İshal https://www.mideagrisi.org/bas-agrisi-mide-bulantisi-ishal.html Sun, 11 Nov 2018 06:17:20 +0000 Baş Ağrısı Mide Bulantısı İshal, Baş ağrısı sorunu herkesin başına gelebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçtiği bilindiğinden hastaların birçoğu bu sorunu önemsemez. Ancak bazı durum Baş Ağrısı Mide Bulantısı İshal, Baş ağrısı sorunu herkesin başına gelebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçtiği bilindiğinden hastaların birçoğu bu sorunu önemsemez. Ancak bazı durumlarda baş ağrısı sorunu başka tehlikeli bir hastalığın belirtisi şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bu sebepten ötürü baş ağrısı şikayeti yaşayan hastaların bu sorunu detaylı bir şekilde araştırıp ilerleyen süreçlerde herhangi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalmamak adına önlem alması gerekmektedir. Örneğin bazı baş ağrısı sorunları beraberinde mide bulantısı, kusma, ishal rahatsızlığının yaşanması gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Baş ağrısı mide bulantısı ishal sorunu hastaları rahatsız eden olumsuz durumların başında gelmektedir. Bu bakımdan üzerinde durmuş olduğumuz hususlara dikkat etmenizi önermekteyiz.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı İshal Hastalığın Sebepleri

Soğuk algınlığı problemi ya da grip rahatsızlığı beraberinde kişinin baş ağrısı mide bulantısı ishal sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Kişinin soğuk havalarda dışarı çıkmasıyla birlikte ishal rahatsızlığına yakalanması söz konusudur. Bu durumun fark edilmesi ise ilk olarak kişinin mide bulantıları yaşaması ve dışkı atımında sıvı olarak gerçekleştiğini görmesiyle fark edilir. Bununla birlikte kişinin sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı duyması da bu sorundan ötürüdür. Aynı zamanda da bu sorun beraberinde çok şiddetli baş ağrılarının yaşanmasına yol açar. Tüm bu sorunlara karşı hastaların başından geçen belirtileri iyi bilmesi gerekmektedir. Ancak bu sayede sorunun tam sebebini anlaması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra erken tanı ve teşhisin konulması da ilerleyen zamanlarda oluşabilecek daha tehlikeli hastalıkların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı mide bulantısı ishal sorununun bir diğer sebebi ise migren gibi mide rahatsızlıklarının yaşanmasıyla kendisini göstermektedir. Özellikle de yaşanan mide bulantıları, midede yanma ve kusma gibi sorunlar problemin yaşanmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Son olarak baş ağrısı mide bulantısı ishal ve kusmak gibi sorunların psikolojik etmenlere bağlı olarak ortaya çıktığını belirtebiliriz. Kişinin başından geçen büyük bir travma beraberinde çok daha büyük sorunların yaşanmasına neden olur. Kişi içine düşmüş olduğu sıkıntılı durumu aşırı içlendirdiğinden depresyon sorunuyla karşı karşıya kalır. Bu durum ise beraberinde fiziksel rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Bu rahatsızlıkların başında ise şiddetli baş ağrısı mide bulantısı ishal kusmak ve sürekli olarak terleme sorununun yaşanmasını söyleyebiliriz.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı İshal Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

Baş ağrısı mide bulantısı ishal gibi sorunlarla karşılaşan hastaların mutlaka doktora danışması gerekir. Doktorun önermiş olduğu ilaçların dışında herhangi bir yönteme başvurmamalıdır. Bunun yanı sıra tüketmiş olduğu gıdalara dikkat etmesi ve bol bol su tüketmesi gerekmektedir. Özellikle de aşırı yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durması oldukça önemli bir husustur. Psikolojik açıdan yaşanan baş ağrısı mide bulantısı ishal sorunu için ise uzman bir psikolog ya da psikaytra gitmesi şarttır. Yaşanan sorunun tedavisinden dikkat edilmesi gereken en temel husus ise hastalığın teşhisinin doğru bir şekilde konulmasıdır. Ancak bu sayede doğru bir tedavi yöntemi uygulanabilir ve ilerde oluşabilecek tehlikeli hastalıklarında önüne geçilebilir. 
]]>
Ani Baş Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/ani-bas-agrisi-mide-bulantisi.html Sun, 11 Nov 2018 21:48:25 +0000 Ani Baş Ağrısı Mide Bulantısı, baş ağrısı ve mide bulantısının bir çok sebebi olabilir. Sürekli ve ani yaşanan baş ağrısı ve mide bulantısı bir hastalığa bağlı olarak yaşanabilir. Çok şiddetli ve 24 saatten u Ani Baş Ağrısı Mide Bulantısı, baş ağrısı ve mide bulantısının bir çok sebebi olabilir. Sürekli ve ani yaşanan baş ağrısı ve mide bulantısı bir hastalığa bağlı olarak yaşanabilir. Çok şiddetli ve 24 saatten uzun süren baş ağrısı ve mide bulantıların da mutlaka uzman bir doktora başvurarak muayene olunmalı ve gerekli tedavinin yaptırılması gerekir. Özellikle stres kaynaklı aniden gelişen baş ağrısı ve mide bulantısı ilaç tedavisi ve dinlenerek geçirilebilir. Migrene bağlı baş ağrısı ve mide bulantısı biraz uzun sürebilir. Migren tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır. Beyin içi tümörlerin geçmeyen ani baş ağrısı yaptığı durumlar gözlemlenmiştir. Aniden ortaya çıkan baş ağrısı şiddeti giderek artar, görme bozukluğu, mide bulantısı, düşüp bayılma gibi sorunlarla karşılaşılması durumunda vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurun. 

Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Beyin kanaması, beyin tümörü gibi. Şiddetli baş ağrısı yaşandığı durumlarda sıcak hamam, sauna, duştan uzak durulmalıdır. Bir neden yokken birden bire ortaya çıkan baş ağrısı risklidir. Kimi zaman yaşanan baş ağrısı ağrı kesici ilaçlarla geçirilir ancak geçmeyen ve şiddetlendi ağrılar risk içerir. Baş ağrısı ile birlikte şiddetli mide bulantısı ve kusma varsa çok ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Tedaviye yanıt vermeyen baş ağrısı, hiç bir neden yokken aniden ortaya çıkan baş ağrısı ve mide bulantısı, baş ağrısı ile birlikte görme bozukluğu varsa, ağrıyla birlikte kusma varsa risk oluşturur. Mutlaka hastane koşullarında tedavi edilmesi ve takip edilmesi gerekir. Stres ve yorgunluktan uzak durulması ve yinede 2 gündür geçmeyen baş ağrılarında, ciltte oluşan kuruma ve dökülmelerde, nefes alamama ve kalpte oluşan rahatsızlıklarda mutlaka doktora gidilmelidir. 

Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı Tedavisi

Baş ağrısı ve mide bulantısı hemen hemen aynı anda ortaya çıktığı için biri tedavi edildiğinde diğeri de iyileşebilir. Baş ağrısı ve mide bulantısını tedavi edebilmek için önce nedeni araştırılmalıdır. Örneğin alkol, sigara kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Bunları tespit edip bu alışkanlıkları sonlandırmak baş ağrısı ve mide bulantısını da sonlandırabilir. Baş ağrısı ve mide bulantısı bir yaralanma sonucu ortaya çıktıysa mutlaka bir uzman doktora başvurup gerekli tedavinin yaptırılması gerekir. Baş ağrısı çok şiddetli ve 2 günden daha uzun sürüyorsa bu önemli bir hastalığın habercisi olabileceği için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. 

]]>
Mide Bulantısı Karın Ağrısı Halsizlik https://www.mideagrisi.org/mide-bulantisi-karin-agrisi-halsizlik.html Mon, 12 Nov 2018 01:42:53 +0000 Mide Bulantısı Karın Ağrısı Halsizlik, Mide bulantısı, tek başına basit bir soğuk algınlığının nedeni olarak tahmin edilse de, karın ağrısı ve halsizlik ile beliren mide bulantılarının altında gizli yatan bir rahatsız Mide Bulantısı Karın Ağrısı Halsizlik, Mide bulantısı, tek başına basit bir soğuk algınlığının nedeni olarak tahmin edilse de, karın ağrısı ve halsizlik ile beliren mide bulantılarının altında gizli yatan bir rahatsızlığa da işaret edebilir. Genellikle mide bulantısı, karın ağrısı ve halsizlik, mide ile ilgili bir sorunun olduğunun sonucuna varılır. Mide ülseri, gastrit, reflü ve mide de yara gibi bir takım mide rahatsızlıkları mide bulantısına, karın ağrısına ve halsizliğe neden olmaktadır. Ayrıca bu sıkıntıları yaşayan kişilerin genellikle az su tüketmelerinden kaynaklanan mide rahatsızlıklarının da bir sonucudur. Son zamanlarda sıklık ile karşılaşılan mide bulantısı, karın ağrısı ve halsizliğin asıl nedeni paketlenmiş hazır gıdalar, cipsler, asitli içecekler, kola, paket ayran hazır meyve suları ve katı yiyeceklerdir. Aynı zamanda sigara tüketimi veya sigara tüketilen ortamlarda pasif içici olmakta mide bulantısı, karın ağrısı ve halsizliğe neden olmaktadır. Bir diğer neden ise, vücuda solum yolu ile giren zararlı mikrop ve bakterilerdir. Bu mikrop ve bakteriler vücudun kolayca enfeksiyona maruz kalmasını sağlayarak mide de mide asitlerinin yükselerek mide bulantısına, karın ağrısına ve halsizliğe yol açmasına neden olur. 

Mide Bulantısı Karın Ağrısı Halsizlik Tedavisi

Mide Bulantısı, Karın Ağrısı ve Halsizlik, Soğuk algınlığına bağlı olarak kendini gösteriyorsa, ada çayı, papatya çayı ve yeşil çayı gibi doğal bitki çayları tüketerek vücuttaki toksinlerin ter veya idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlayın. Aynı zamanda kendinize zaman ayırarak vücudunuzu bir süre dinlendirin. Mide bulantısı, karın ağrısı ve halsizlik gibi şikayetlerin altında yatan en büyük etken psikolojik nedenler ve strestir. Bu nedenle olabildiğince stresli ortamlardan uzak durun. Aynı zamanda uyku problemi yaşayan kişilerin de en büyük problemi mide bulantısı karın ağrısı ve halsizliktir. Bu nedenle uyku düzenine dikkat edin. Hazırlanmış, işlenmiş paket gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durun. Bol bol su tüketin ve günde bir saat yürüyüş yapın. Böylelikle metabolizmanız çalışacak ve mide bulantınız ve karın ağrınız azalacak, halsizliğiniz ortadan kalkarak kendinizi daha dinamik hissedeceksiniz. 
]]>
Şiddetli Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/siddetli-bas-agrisi-ve-mide-bulantisi.html Mon, 12 Nov 2018 05:33:55 +0000 Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı, altında yatan birçok sağlık sorunlarından bir tanesinin belirtisi olabilir. Baş ağrısı ve mide bulantısının bir arada görülme sıklığı oldukça fazladır. Çünkü bu iki has Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı, altında yatan birçok sağlık sorunlarından bir tanesinin belirtisi olabilir. Baş ağrısı ve mide bulantısının bir arada görülme sıklığı oldukça fazladır. Çünkü bu iki hastalık da birbiriyle ilintilidir. Şiddetli baş ağrısı günümüzde en sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesidir. Baş ağrısı ve mide bulantısı bazen tek başına müstakil bir hastalık olabileceği gibi bazı durumlarda da bir kısım  hastalıkların habercisi olabilir. Başa ağrısı mide bulantısı bireyin başta uyku düzeni ve kalitesiyle günlük hayattaki bazı işlerin yerine getirilmesi gibi şeylerin yerine getirilmesini olumsuz yönde etkiler. Bu durum ile karşılaşan bireylerin hayat kalitesi ise bir hayli düşmektedir. Baş ağrısı mide bulantısı bazen birkaç saatlik bir zaman dilimi içerinde alınan hafif nitelikteki ilaçlar ile geçebileceği gibi bazen de günlerce etkisini gösterebilir. Bu durumla karşılaşan bireyler eğer hayatlarını genellikle evde geçirmekte iseler onlar açısından durumun üstesinden gelmek daha kolayken günlük vaktini okul veya işte geçirmek zorunda olan hastalar için durum daha karmaşıktır. Mide bulantının etkisiyle kusma korkusu yaşamak hastanın başta yemek yemek, ulaşım araçlarını kullanmak gibi bazı şeylerden kendisini soyutlamasına neden olabilir. Bu nedenlere bağlı olarak şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısından kurtulabilmek için bir an evvel tedavi olmak gerekir.  

Şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı nedenleri 
 • Günümüzde yaşanan ve en sık karşılaşılan sağlık problemlerinin başında migren de gelmektedir. Migren ile ne kadar mücadele edilirse edilsin kişiler uzun süre açlık yaşadıklarında, stres, yorgunluk, uykusuzluk gibi durumların yaşanmasına paralel olarak migren atakları oluşabilir. Migren ataklarının ise en büyük belirtisi şiddetli başa ağrısı ve bu duruma eşlik eden mide bulantısıdır. Migrenle mide bulantısı arasındaki ilişkiyi açıklayan teorilerden birine göre beyin kan damarlarının normalden daha çok şişmesidir. 
 • Soğuk algınlığı, mide üşütmesi grip gibi basit nitelikli durumlara bağlı olarak da şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı oluşabilir. Bu durumun en temel sebebi tıkalı burundur. 
 • Göz yorgunluğu, tansiyon, menenjit gibi hastalıklarla ilaçların yan etkisi, alkol, madde bağımlılığı, hamilelik de etkilemektedir.
 • Yine sinüzit gibi solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle burnun tıkalı olması halinde şiddetli mide bulantısı ve baş ağrısı görülebilir.
 • Günümüzde birçok sağlık sorununu yaşanmasının temel sebebi strestir. Kişiler ağır ruhsal baskı ve üzüntü nedeniyle kendilerini gergin hissedebilirler. Bu durum baş ağrısı mide bulantısına neden olur.
 • Uykusuzluk ya da  kaliteli bir uyku düzenine sahip olmayan bireyler bir zaman sonra belirli aralıklarla şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı ile karşı karşıya kalabilirler.
]]>
İshal Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/ishal-mide-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 12:14:38 +0000 İshal Mide Ağrısı, Özellikle kış aylarında mide ağrısı ve ishal rahatsızlığı yaşanması genellikle bünyeleri zayıf insanların bir çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Birçok insanın midesinde ol
İshal Mide Ağrısı, Özellikle kış aylarında mide ağrısı ve ishal rahatsızlığı yaşanması genellikle bünyeleri zayıf insanların bir çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Birçok insanın midesinde oluşan ağrı ve ishal insanlar arasında ön görülen durum üşütme ile alakalı olduğu söylenir. Ancak birçok rahatsızlığın soğuk havaya maruz kalması ve rahatsızlanması görüldüğü gibi mide ağrıları da üşütmeye bağlı olabilir fakat mide de yaşanan ağrının üşütme dışında bir çok nedeninin de olduğu bilinmelidir çeşitli hastalıkların oluşa bilineceği de unutulmamalıdır. Oluşabilecek rahatsızlıkların başında mide yada sindirim sisteminde olacak hastalıklar nedeni ile de olabilir.  Ayrıca stres ve sıkıntılar sonucunda insanın sinirlerin gergin olması ve  sinir, stres gibi durumlardan kaynaklanabilir. Birde kişinin karaciğer hastalıklarından da kaynaklı olarak ishal ve mide ağrısı görülme olasılığı da yüksektir. Midemiz deki rahatsızlıkları bilmemizin çok kolay yolları bulunmaktadır. Sağlık kuruluşlarına gidilerek basit bir tedavi ile mide rahatsızlığının nedeni çok kolay teşhis edilebilir. Ayrıca yine basit testler sonucunda kişinin ishal nedeni ve bu rahatsızlığın giderilmesi de çok kolaydır. Örnek verecek olursak kişinin midesinde yanma, yemek arasında ve sonrasında görülen mide ağrıları, mide zafiyeti gibi rahatsızlıkların kişinin midesinde ülser olduğunu bildirir. İnsan da var olan mide ülserinin tetiklememesi için kişinin bol su tüketmesi ve özelikle de yemiş olduğu gıdaları çok iyi çiğnemesi bu rahatsızlığı stabilize edecektir.

İshal Mide Ağrısı Nedenleri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
İshak nedeni ile dünyada çok sayıda insan hayatını kaybetmektedir. İshalden ölümler genelikle kişilerin özellikle çocukların yetersiz ve dengeli beslenmelerinden dolayı gerçekleşmektedir. İnsanın yaşamış olduğu mekanda ishale neden olacak bakteri ve parazitlerin çok bulunması bu hastalığı tetiklemektedir. Hijyenin az olduğu veya olmadığı alanlarda ishale neden olan bir çok bakteri gelişmektedir ve kişiyi ishal ile buluşturmaktadır. Uzun süreli yaşanan ishal hastalığında kişinin bol su içmesi gerekmektedir. Ayrıca acilen doktora gidilmesi gereken bir hastalık olduğunu unutulmamalıdır. Kişilerin gün içerisinde yediği yiyeceklere dikkat etmeleri gerekir. Evde tüketilen değil de dışarıda tüketilen et, et ürünleri ve süt ürünleri tercih edilirken dikkatli olunmalıdır. Özellikle taze ürünlerin aşırı tüketilmesi de ishale neden olabilir. Şiddetli mide ağrılarında ve hiç kesilmeden devam eden ishal durumunda doktora gidilmelidir. İshal nedeni ile insan vücudunda çok fazla miktarda su kaybı yaşandığından mutlaka su takviyesi yapılması hayati önem taşımaktadır.

İshal Mide Ağrısı Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

İshal ve mide ağrısı bir insanda aynı anda yaşanması ve görülmesi akla ilk önce kişinin gıda zehirlenmesi yaşadığı sorusudur. Mide ağrısı ve karın ağrısı karnın üst bölgesinde oluşması gibi genellikle vücudun sırt bölgesinde oluştuğu görülmektedir. Uzun süreli olan ve şiddetli olan ve geçmek bilmeyen mide ağrısı ve ishal durumunda kişinin fazla vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına baş vurarak uzman doktora görünmesi son derece önemlidir. Ancak kısa süren fazla rahatsız etmeyen kendiliğinden geçen veya basit uygulamalar neticesinde geçen mide ağrıları korkulacak bir durum değildir.  Bu gibi durumda kişinin kendi kendini dinleyerek tedavi etmesi için soğan kürü içmesi yeterli olacaktır ve rahatlatacaktır. Bir adet soğanın suyunu sıkarak ılık su ile karıştırarak içmeniz sorunu ortadan kaldıracaktır. Ayrıca haşlanmış olduğunuz soğan suyu da içilmesi de tedavi için yerinde olacaktır. Fakat kramp şeklinde olan çok fazla rahatsızlık dayanılmayacak sınırlara gelen ishal ve mide ağrısında sıcak su içerisine tarçın ilave ederek içilmesi uygun olacaktır.
]]>
Mide Ağrısı Ve İshal https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-ve-ishal.html Mon, 12 Nov 2018 21:52:37 +0000 Mide Ağrısı Ve İshal, birtakım sebeplerle birlikte ortaya çıkan hafif veya şiddetli mide ağrısının beraberinde ishal durumunu da getirmesidir. Vücudun söz konusu bu bölgesinde anormal bir hal gözlemlendiğinde beyne sinyal gide Mide Ağrısı Ve İshal, birtakım sebeplerle birlikte ortaya çıkan hafif veya şiddetli mide ağrısının beraberinde ishal durumunu da getirmesidir. Vücudun söz konusu bu bölgesinde anormal bir hal gözlemlendiğinde beyne sinyal giderek mide ağrısı oluşur. Sindirim problemi mevcutsa ishal meydana gelir. Karın bölgesinin sol üst kısmında yer alan midenin hassas bir organ olması tüketilen gıdaların bayat, çürük, katkı maddeli ve mide için uyumlu olmaması gıda zehirlenmesine de yol açıp ishal oluşumuna ortam hazırlar. İshalden de bahsetmek gerekirse midenin geçirmiş olduğu rahatsızlıktan sonra oluşan dışkının katı halden sıvı hale dönüşmesidir. Bu konuda tek sebep olarak nitelendirmenin yapılması yanlıştır. Çünkü birtakım ciddi hastalıkların varlığı da mide ağrısı ve ishal durumunu tetikler. Normalden daha fazla ve hızlı bir şekilde besin tüketmek metabolizmayı zorlar. Hal böyle olunca mide ağrısı belirtileri başlayıp sonrasında ishale etken olur. Vücutta meydana gelen zararlı bakteri ve virüsler sindirim sistemini alt üst ederek enfeksiyona sebep olur. Beden tam anlamıyla bu duruma tepki verip mide ağrısı ve ishal şekilde savunma gösterir. Genellikle yemeklerden sonra yüzünü gösteren mide ağrısı, bulantı hissi ile kusma oluşumlarında da etkin rol oynar.

Beslenme şeklinin daima katı nitelikli besin maddelerinden sağlanması kabızlığa yol açar. Bu durumda aniden mideye alınan sıvı, lifli, yumuşak besin maddeleri ağrıyla birlikte ishale maruz kalmaya neden olur. İç organların tahriş olması ve ameliyat ile de mide ağrısı oluşup ishal durumuna kaynaklık eder. Bağırsak sorunu, ülser, apandisit rahatsızlıkları bu şikayetin artışına imkan tanır. Gıda intoleransı ile hazımsızlık midenin hassasiyetini arttırır. Bazen de gıda alerjisi mide ağrısının şiddetli olmasına ve ishal olarak ciddi tepki verebilir. Mide içerisindeki bazı rahatsızlıklar bu bölümdeki organların işlevini gerektiği gibi yerine getirmesini engelleyip ağrı oluşturur. Sonucunda ise metabolizma içindeki birikimler ishal olarak dışarı atılır. Stres, endişe, aşırı kaygı duyguları psikolojik olarak mide ağrısı fiziksel belirtileri tetikler. Ayrıca, olumsuz his beslenme alışkanlığını değiştirilmesine neden olabilir. Bu da mide ağrısı ve ishal oluşumuna olanak sağlar. Vücudun taşımak zorunda kaldığı fazla kilo ve ağırlıklar bünye dengesini bozarak baskı ile reflü ve safra taşı rahatsızlığına sebep olur. Hal böyle olunca mide ağrısı katlanılmaz hal alıp ishali de beraberinde getirebilir.

Mide ağrısı ve ishal tedavisi

Böyle bir sağlık problemi meydana geldiğinde derhal sağlık kuruluşuna başvuru yapılmalıdır. Cerrahi operasyon veya ilaç kullanımının yapılması ile tedavinin yapılması mümkündür. Öte yandan sağlıklı beslenmek, öğünlerde çorbanın menüde ilk sırada yer alması, bol su içmek, lifli besin tüketimi, meyve ve sebze tüketiminin yapılması, yemek sonrası dinlenme, aşırı yemeğin tek porsiyona düşürülmesi, sağlıksız gıdaların tüketilmemesi gibi hususlar ile mide ağrısı ve ishal durumu etkisini azaltıp tedavi süreci hız kazanır. Şunu da belirtmek gerekir ki mide ağrısı mevcut ise yürüyüş yapılması ishalin çıkışına kaynaklık eder. Bu nedenle bu rahatsızlık varken yürüyüş ve diğer spor faaliyetlerinden uzak durmak gerekir. Ayrıca, bitki çaylarıyla mide rahatlatılıp ishal etkisi ortadan kaldırılabilir. Özellikle protein bakımından zengin olan süt ürünlerinden yoğurt tüketiminin yapılması mide ağrısına iyi gelerek ishal durumunun bir defada sökülüp atılmasına yardımcı olarak tedavi sürecini hızlandırır.
]]>
Mide Ağrısı Halsizlik https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-halsizlik.html Tue, 13 Nov 2018 21:23:34 +0000 Mide bulantısı halsizlik, ayrı ayrı bir hastalık olarak kabul edilmeseler bile aynı anda görülür ise başka hastalıkların habercisi olabilir ya da bir şeyin yan etkisi olarak kabul edilebilir. Mide bulantısı mide ağrısına Mide bulantısı halsizlik, ayrı ayrı bir hastalık olarak kabul edilmeseler bile aynı anda görülür ise başka hastalıkların habercisi olabilir ya da bir şeyin yan etkisi olarak kabul edilebilir. Mide bulantısı mide ağrısına ve kusmaya sebep olan bir rahatsızlıktır. Eğer mide bulantısı yaşıyor iseniz midenize daha hafif besinler yani sindirilmesi kolay besinleri tüketmenizde yarar vardır. Mide bulantısı yaşayanlar bol miktarda su tüketmeleri gerekir. Daha sonra ise sıvı gıdalardan meyvelere ve pürelere geçilerek en sonunda katı yiyecekler yenilebilir. Eğer bulantı ve halsizlik tüm önlemlere rağmen geçmiyor ise ve halsizlik daha çok etkili  oluyor ise doktora başvurulması gerekir. Teke başına halsizlik ise vücutta sırt ağrısını ve baş ağrısını tetikleyebilir. Halsizlik daha çok uyku problemi yaşayan insanlarda, beslenme düzensizliğinden kaynaklı olarak ortaya çıkan vücudun tam olarak işlevini yapamama durumlarında gözlemlenir. Halsizlik problemleri ile karşı karşıya kalan insanlar bazı önlemler alması gerekir bunlar tam olarak istirahat etmek ve düzenli uykudur. İnsanlar almış oldukları besinlerin besin değerlerinin altında ya da üstünde olması halsizliğe yol açabilir. Bu sebep ile alınan besinlere ve öğünlere oldukça dikkat etmemizde fayda vardır.

Mide Bulantısı Halsizlik Neden Olur

Öğün aralarında bol bol su tüketmeliyiz, egzersiz yapmalıyız ve de bağımlılık yapan maddelerden uzak durmalıyız. Eğer bir kişide halsizlik kronik bir durum yaratmış ise ve gün içerisinde sürekli devam ediyor ise bir doktora başvurulması gerekir. Mide bulantısı halsizlik rahatsızlıkları ciddi boyutlara ulaşabilir ya da bir başka hastalığın habercisi de olabilir. Mide bulantısı daha çok iç kulak ile  alakalı bir sorunu, beslenme düzensizliği, mide rahatsızlıklarını, kalp ve böbrek hastalığını işaret edebilir. Halsizlik ise daha çok depresyon, menopoz başlangıcı ya da kalp ve akciğer hastalığını işaret edebilir. 

Mide Bulantısı Halsizlik Durumların Aynı Anda Görülmesi

Mide bulantısı halsizlikaynı anda görülebilir ve bu durumun bazı nedenleri olabilir. Bu nedenler daha çok, az beslenme ya da öğün aksatarak ağır besinler tüketmek, beyinden vücuda iletilmekte olan sinyallerin gitmeme durumu, bir anda ağır ve yorucu egzersiz yapmak, sindirim sisteminde bozukluklar gibi durumlar sıralanabilir. Böyle bir sorun yaşayan kişiler kesinlikle doktoruna başvurması gerekir. Doktor gerekli gördüğü durumda ilaç tedavisi uygulayabilir. Genel olarak farklı bir hastalıktan ötürü değil ise mide bulantısı halsizlik ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilecek bir durumdur. Mide bulantısı halsizlik gibi durumlarda doğal yollardan midenizi yatıştıran bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.
]]>
Gece Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/gece-mide-agrisi.html Wed, 14 Nov 2018 20:09:31 +0000 Gece mide ağrısı; pek çok insanın başına gelebilecek bir sağlık şikayetidir. Mide her ne kadar kaslardan meydana gelse de oldukça hassa bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mide sağlığının korunabilmesi için birçok hususa di Gece mide ağrısı; pek çok insanın başına gelebilecek bir sağlık şikayetidir. Mide her ne kadar kaslardan meydana gelse de oldukça hassa bir yapıya sahiptir. Bu nedenle mide sağlığının korunabilmesi için birçok hususa dikkat edilmesi gerekir. Hayat standartlarının iyi olması ve doğal beslenme alışkanlıklarının kazanılması gibi faktörlere bağlı olarak mide hastalıklarının yaşanılma ihtimali dahada azalır. Gece mide ağrısı yaşayan kişiler bazen uykuya dalmakta zorluk yaşayabileceği gibi bazen de uykudan bu şiddetli ağrı ile uyanabilir. Gece mide ağrısından kurtulabilmek için yapılması gereken pek çok şey bulunmaktadır. Fakat o gün için ağrıların dindirilmesi günü kurtarsa dahi önemli olan husus kalıcı tedbirlerin alınarak iyileşmenin sağlanmasıdır. 

Gece yaşanan mide ağrılarının altında yatan nedenler ve alınacak önlemler nelerdir
 • Gece mide ağrısı yaşayan kişilerin bu sağlık sorunu ile mücadele etmek zorunda kalmasının en önemli nedeni elbetteki yatağa girmeden evvel o akşam yenilen yemeklerdir. Eğer fark etmeden yemeği fazla kaçırmış ya da mide ağrılarının tetiklenmesine neden olacak nitelikteki yiyecekler tüketilmiş ise bu ağrıların yaşanması muhtemeldir. Eğer kişinin mide rahatsızlığı yoksa alınacak basit önlemler ile midenin rahatlaması sağlanabilir. Fakat kişinin bilinen bir mide hastalığı varsa kullanılana ilaç ve yöntemler sayesinde ağrı dindirilebilir. Ama gece mide ağrısı yaşamamak için yenip içilen şeylere dikkat etmek en kolay çözümdür. Örneğin turşu, baharat, acı, salça, kızartma gibi şeylerin özellikle akşam saatlerinde tüketilmemesi tavsiye edilir.
 • Çağımızda yaşanan birçok mide hastalığı bulunmaktadır. Bunların başında mide kanseri, gastrit ve ülser gibi hastalıklar gelir. Eğer kişinin böyle bir hastalığı varsa gece mide ağrısı yaşama ihtimali oldukça fazladır. Bu hastalıklar tedavi edilmediği sürece gece ağrılarının şiddeti gittikçe artar ve gündüzde bu ağrılar devam eder
]]>
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 15 Nov 2018 03:22:55 +0000 Mide ağrısına ne iyi gelir, pek çok insanın cevap bulmaya çalıştığı sorulardan bir tanesidir. Mide rahatsızlıkları ve bu duruma bağlı olarak gelişen mide ağrıları çağımızda en sık görülen hastalık çeşitlerin Mide ağrısına ne iyi gelir, pek çok insanın cevap bulmaya çalıştığı sorulardan bir tanesidir. Mide rahatsızlıkları ve bu duruma bağlı olarak gelişen mide ağrıları çağımızda en sık görülen hastalık çeşitlerinden bir tanesidir. Bu nedenle nadiren de olsa mide ağrısı yaşamadığını söyleyebilecek kimse bulunmamaktadır. Mide sindirim sistemimiz içerinde çok önemli bir görevi üstlenen organdır. Mide birçok organ ile kıyaslandığında anında reaksiyon gösterme özelliğine sahiptir. Örneğin vücuda zarar verecek bir şey yediğinizde mideniz hemen tepki gösterir. Bu durumda ağrı ya da bulantı şeklinde yenilen besin ile ilgili problem olduğunun sinyalini beyine gönderir. Bu nedenle de midenin korunması büyük bir öneme sahiptir. Çeşitli nedenleri le oluşacak mide ağrısından kurtulabilmek için yapılabilecek doğal ve tıbbi bir çok yol bulunmaktadır. Fakat burada en önemli olan husus mide rahatsızlığının oluşumuna fırsat vermeyecek bir hayat tarzını kendimize benimseyerek ona göre yaşamımızı sürdürmektir. 

Mide ağrısına ne iyi gelir

Mide ağrısı ile mücadele etmek zorunda kalan bireylerin hayat standartları gerek gün içinde gerekse gece vakitlerinde bir hayli etkilenmektedir. Bu ağrı ile başa çıkmak ve bu şekilde yaşamak oldukça zor bir durumdur. Bu nedenle bir an evvel ağrıların yok edilmesi ve tekrarlamaması için önlemler alınması gerekir. 
 • Mide ağrısından kurtulabilmek için ilk yapılması gerekli olan şey elbetteki tıbbi müdahale yollarına başvurulmasıdır. Bunun için hastanın mutlaka gastroloji kliniğine giderek muayene olması gerekir. Doktora hastalığın geçmişi hakkında ayrıntılı bilgi verilmelidir. Tıbbi müdahale amacıyla doktor hastadan bir kısım tetkikleri yaptırmasını isteyecektir. Bu aşamada ultrason, endoskopi ve benzeri tıbbi tanı teknikleri ile hastalık teşhis edilmeye çalışılır. Yapılan tetkikler neticesinde konulan tıbbi tanıya uygun olarak hastaya bazı ilaçlar önerilir. Bu ilaçlar sayesinde hastanın mide ağrıları azalır ve aşırı dikkat edildiğinde tamamen geçer. 
 • Mide ağrısına iyi gelmesi amacıyla yapılacak diğer bir uygulama da doğal tedavi yöntemleridir. Bu amaçla melisa, ıhlamur, papatya, ada çayı gibi bitkiler kullanılabilir. Bu bitkiler mide de hissedilen ağrıların giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Özellikle strese bağlı olarak gelişen mide ağrıları için bu bitkiler kullanılarak yapılacak çaylar vücudu sakinleştirdiğinden daha fazla tesir edecektir. Ayrıca mide için doğal bal çok şifalı bir besin maddesidir. Yapılan çaylar ılık halde iken bal ile tatlandırılırsa hem kolay içilir hem de mide daha fazla rahatlar. 
 • Doğal yollarla mide ağrısından kurtulabilmenin bir diğer yolu da tahin helvası ya da pekmez gibi tatlıları aç karna yemektir. Mide sağlıklı tatlılar ile dosttur. Her sabah bir tatlı kaşığı doğal pekmez ya da bir parça tahin helvası yerseniz gün içerisinde ağrı yaşama ihtimaliniz oldukça azalır.
 • Mide ağrılarından kurtulabilmenin en iyi yolu mide ağrısına neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Özellikle üşütme ya da strese bağlı olarak gelişen mide ağrıları geçici nitelikte olduğundan biraz dikkat edilirse birkaç saat içerisinde ılık bir şeyler yenilip içilirse kendiliğinden geçebilir. 
 • Mide ağrısı bazı hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla doktor tarafından reçete edilen ilaçlardan kaynaklanmakta ise hemen doktorunuza başvurarak bu konuda ondan yardım isteyiniz. Bu durumda doktorunuz ya kullandığınız ilacı değiştirecektir ya da size yeni doz ayarlaması yapacaktır. Bazı durumlarda bu ilaçları mutlaka o dozda almanız gerekiyor ise o zaman da size ilaç ile birlikte kullanmanız için bir mide koruyucu önerecektir. Eğer doktor tarafından reçete edilmeyen bir ilaç kullanıyor iseniz bu ilacı hemen bırakmanız gerekmektedir. 
 • Özellikle akşam yemeği sonrasında yapılacak yorucu olmayan niteliğe sahip yürüyüşler midenin hazmını kolaylaştıracağından mide ağrısının giderilmesine katkı sağlar. 
 • Zencefil mide ağrısının giderilmesinde çok etkilidir. Bunun için taze zencefili küçük]]> Geçmeyen Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/gecmeyen-mide-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 12:33:00 +0000 Geçmeyen mide ağrısı, hemen hemen herkesin yaşadığı şikayetlerden biridir. Mide ağrıları Nefesinizi kesecek derecede olabilir. Ama bazen de kısa süren kramplar halinde de görülür. Mide, on iki parmak bağırsağı ile yemek bo Geçmeyen mide ağrısı, hemen hemen herkesin yaşadığı şikayetlerden biridir. Mide ağrıları Nefesinizi kesecek derecede olabilir. Ama bazen de kısa süren kramplar halinde de görülür. Mide, on iki parmak bağırsağı ile yemek borusunun arasında bulunan ve torba şekline benzeyen bir sindirim sistemi organımızdır. Midemiz üst karın bölgesinin hemen alt tarafında yer almaktadır. Midenin sol kısmında dalak, sağ kısmında karaciğer, alt kısmında kalın bağırsak, üst tarafında diyafram, arka tarafında ise pankreas bulunmaktadır. Midemizin çalışma sistemi olduğunca karışık ve birden çok kimyasal reaksiyonla desteklenir. Geçmeyen mide ağrıları için aklımıza ilk olarak gelen şey gastrittir. Daha sonrasında ülser, reflü, mide kanaması, mide kanseri, hazımsızlık, mide yanması ve mide tembelliği olarak görülebilir. Geçmeyen mide ağrıları vücudun herhangi bir bölgesinde sorun yaşandığının da bir belirtisi olabilir. Bu ağrı sayesinde vücudumuz bize mide ağrısı yoluyla belirli sinyaller verebilir. Vücudumuzda bir sorun olduğunu genellikle ağrılar sayesinde anlayabiliriz. Geçmeyen mide ağrısı ise buna bir örnektir. 

  Geçmeyen Mide Ağrısı Sebepleri
  • Fazla veya hızlı yemek yemek
  • Enfeksiyon
  • Kabızlık
  • Tahriş ve iltihap
  • Gıda intoleransı
  • Anatomik problemler
  • Stres
  • Fazla kilolar
  • Herhangi bir besin maddesine karşı alerjik durum
  • Mide ile ilgili hastalıklar
  • Hormonsal faktörler
  • Psikolojik sebepler
  • Çevresel faktörler
  • Uzun süre aç kalma
  • Mide de ülser ve kolit meydana gelmesi
  Geçmeyen mide ağrılarının nedeni yediğimiz bir yemekteki baharattan, acıdan yada salçadan kaynaklı olabilir. Ayrıca vücudumuzun karın kısmında birden fazla organ olmasından dolayı karın ağrısını da mide ağrısı olarak algılamamız gerekir. Geçmeyen mide ağrısının nedenini öğrenmek için uzman bir doktora görünmeniz gerekebilir. 

  Geçmeyen Mide Ağrısı Tedavisi

  Geçmeyen mide ağrısını iyileştirmenin yolu mide ağrılarına neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Duruma göre de ilaçlı müdahale midenin zarar görmüş bölümünü tedavi eder. Mide ağrısının tedavisi olarak koruyucu tedavi, mide ağrılarının ortaya çıkmasına sebep olan faktörlerin hafifletilmesi ve baskılayıcı önlemler ile ağrının geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Mide de oluşan tahrişlerin iyileştirilmesi çok önemlidir. İlaçla yapılan bu iyileştirme genelde bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Bu iyileştirme yöntemi ile çok iyi sonuçlar alınabilir. Geçmeyen mide ağrısında en önemli şeylerden biri de erken teşhis edilmesidir. Erken teşhis birçok hastalığın da iyileşmesine yardımcı olmuştur. Mide ağrısı yaşayan kişiler bolca sebze ve meyve tüketmelidirler. Günlük 2-3 litre su içmeyi de unutmayın.

  ]]>
  Mide Bulantısı Ve Karın Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-bulantisi-ve-karin-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 19:38:55 +0000 Mide bulantısı ve karın ağrısı, günlük hayatta oldukça sık rastlanan ve herkesin mutlaka yaşadığı bir sorundur. Bazı zamanlarda geçer deyip önemsediğimiz bu sorun ciddi bir hastalığın habercisi olabilir ve bu yüzd Mide bulantısı ve karın ağrısı, günlük hayatta oldukça sık rastlanan ve herkesin mutlaka yaşadığı bir sorundur. Bazı zamanlarda geçer deyip önemsediğimiz bu sorun ciddi bir hastalığın habercisi olabilir ve bu yüzden geçmeyen ve şiddeti gittikçe artan mide bulantısı ve karın ağrıları ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Karın içindeki organlardan kaynaklanan karın ağrıları, hangi organdan kaynaklanıyor ise o organa ait belirtiler ile kendini gösterir. Birçok sebepten dolayı erkekleri ve kadınları etkileyebilen karın ağrıları, nedenine bağlı olarak mide bulantısı ile birlikte meydana gelebilir. Mide bulantısı ve karın ağrısı, üşütme gibi ufak sorunlardan kaynaklanabileceği gibi ameliyat gerektiren ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

  Mide Bulantısı Ve Karın Ağrısı Nedenleri:
  • Kabızlık yada ishal
  • Psikolojik sebepler
  • Bakterilerin sebebiyet verdiği mide ve bağırsakların iltihaplanması
  • Gıda alerjisi veya gıda zehirlenmeleri
  • Bazı kan hastalıkları
  • Hazımsızlık 
  • Reflü
  • Mide yanması
  • Soğukta kalmak ve üşütmek
  Aniden başlayan karın ağrılarında ağrı, sürekli tekrarlıyorsa ve şiddetli ise, ağrıya ek olarak mide bulantısı ve kusma var ise, vücutta ateş var ise, karında şişlik meydana gelir ise, dışkıda kan görülür ise, gaz çıkarmada sorun yaşanıyor ise ve kişide aşırı derecede kilo kaybı yaşanıyor ise zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır ve bu süreçte ağrının sebebi anlaşılmadan kesinlikle ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır.

  Mide bulantısı ve karın ağrısı artık günlük hayatınızı etkiliyor ise, şiddetli karın ağrıları uzun süre devam ediyor ise ve zaman geçtikçe ağrıların şiddeti artıyor ise ihmal edilmemeli ve zaman kaybetmeden ilgili doktora başvurulmalıdır. Özellikle karın ağrısı ile birlikte mide bulantısı da söz konusu ise sebebin kaynağının araştırılması gereklidir ve mide bulantısı ve karın ağrısına sebebiyet veren durum tedavi edilmelidir. Söz konusu olan bu durum ihmal edilirse şiddetli ve uzun süren karın ağrıları karın içi organlarının kanserine sebep olabilir.

  Mide Bulantısı Ve Karın Ağrısı Nasıl Önlenir
  • Her gün bol bol su içmeliyiz.
  • Üşüyüp hastalanmamaya dikkat etmeliyiz.
  • Yağlı yiyecekler tüketmemeye özen göstermeliyiz.
  • Düzenli olarak egzersiz yapmalıyız.
  • Gaz yapan içecek ve yiyeceklerden kaçınmalıyız.
  ]]>
  Ani Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/ani-mide-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 20:44:39 +0000 Ani mide ağrısı, Kişilerde oluşan mide ağrıları çeşitli sebeplere bağlıdır. Bu kişi için ağrı geçene kadar dayanması güç ve sancılı bir süredir. Ani mide ağrıları kişilerin başta stres olmak üzere tüketile Ani mide ağrısı, Kişilerde oluşan mide ağrıları çeşitli sebeplere bağlıdır. Bu kişi için ağrı geçene kadar dayanması güç ve sancılı bir süredir. Ani mide ağrıları kişilerin başta stres olmak üzere tüketilen besinlerle veya sürekli devam eden bir mide rahatsızlığı ile doğrudan ilişkilidir. Ağrı, kaburgalarla karın bölgesi arasında sıkışma hissi ile başlar. Kişinin bel bölgesine kadar da ilerler. Bağırsak hareketleri kabızlık veya ishal gibi rahatsızlıklar da ani mide ağrısına yol açar. Eğer ağrı ara sıra oluşan veya yemeklerden sonra oluşuyorsa, ilaç tedavileri ve kişinin tükettiği besinlere dikkat etmesi ile geçici olur. Fakat sürekli yaşanan, şiddetli olan ve kişiyi ayağa kaldıramayacak kadar devam eden ağrılar da en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır. Yapılan tetkikler sonucu bir problem yada rahatsızlık yoksa strese bağlı bir durumdur. Yapılan tetkiklerde gastrit, ülser veya midede oluşan bir yara çıkarsa kişiye gerekli tedavi başlanır.

  Ani mide ağrısı için nelere dikkat edilmelidir
  • Kişi kesinlikle hızlı ve arka arkaya yemek yememelidir.
  • Aşırı asit içeren veya fazla baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Kişinin yemeklerden sonra temiz hava alması, yürüyüş ve spor yapılması faydalı olacaktır. Hareket eden vücutta mide ağrıları azalır.
  • Kişi kendi bünyesini rahatsız eden besini iyi tespit etmeli ve tüketmeyi bırakmalıdır.
  • Sürekli kafein içeren içecekler tüketilmemelidir.
  • Aşırı acı veya aşırı yağlı besinlerden uzak kalınmalıdır.
  • Bol bol su içilmelidir.
  • Bitki çayları tüketilmesi mideyi rahatlatır.
  • Beslenme öğünleri düzenli olmalı ve uzun süre aç kalınmamalıdır.
  • Alkol veya sigara ürünleri kullanmak mide ağrılarını arttırır.
  • Bunlarla birlikte ani mide ağrılarına bağlı olarak mümkün olduğu kadar stresli ve gergin ortamlardan uzak kalınmalıdır.
  Ani mide ağrılarına bağlı oluşacak rahatsızlıklar
  • Mide de kramp hissi oluşur.
  • Terleme ve bulantı yapar.
  • Mide ye sürekli yanma hissi oluşur.
  • Bunlara bağlı bağırsak hareketlerinde bozulma olur.
  • Kabızlık veya ishal problemleri yaşanır.
  • Yemek yeme bozuklukları ve hareket etmekte zorluklar yaşanır.
  ]]>
  Çocuklarda Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/cocuklarda-mide-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 03:34:18 +0000 Çocuklarda Mide Ağrısı, aile büyüklerinin çocuklarından duyduğu en çok şikayetlerden biriside mide ağrısıdır. Çocuklarda meydana gelen mide ağrıları değişik sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların bu şikayetleri anne ba Çocuklarda Mide Ağrısı, aile büyüklerinin çocuklarından duyduğu en çok şikayetlerden biriside mide ağrısıdır. Çocuklarda meydana gelen mide ağrıları değişik sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların bu şikayetleri anne babalar tarafından dikkate alınmalıdır. Özellikle sık sık tekrar eden mide ağrıları ihmal edilmemeli bir uzman doktora en kısa sürede gidilmelidir. Özellikle bu ağrılar çok şiddetliyse ağrının yanında ishal, ateş, kusma vb. şikayetlerde mevcut ise hiç vakit kaybetmeden bir uzman doktora başvurulmalıdır. Çocuklardaki mide ağrılarının çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bakteriler, stres ve değişik gıdaların da mide ağrısına sebep olmaktadır. Bu nedenle anne babaların bu noktalara dikkat etmesi gerekir.

  Çocuklarda Mide Ağrısı Neden Olur


  Çocuklarda Mide Ağrısı, oluşmasının çeşitli nedenleri olmaktadır. Bunları genel olarak çeşitli başlıklar altında sıralayabiliriz. Daha öncede söylediğimiz gibi stres çocuklarda mide ağrısına sebep olan önemli nedenler arasındadır. Özellikle okula başlayan çocuklarda bu stresten kaynaklanan mide ağrıları görülmektedir. Bazı çocuklar her insan gibi strese karşı zayıf olabilir bu nedenle bu tür çocuklarda stres mide ağrısına yol açar. Eğer ağrı stresten kaynaklanıyorsa anne ve babalar bunu takip ederek belirleyebilir. 

  Çocuklarda mide ağrısı, oluşmasının diğer bir sebebi de hazır gıdalardır. Hazır gıdalar bilindiği gibi içerisinde çok fazla miktarda katkı maddesi bulundurmaktadır. Bu katkı maddeleri çocuklarda bu tür mide ağrılarına yol açar. 

  Çocuklardaki mide ağrısı, oluşmasında bakteriler önemli bir yere sahiptir. Özellikle çocukların tuvaletten sonra ellerini yıkamamaları bu bakterilerin bulaşmasına neden olur. Yani çocukların hijyene önem vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle çocuklara bu konuda gerekli bilgilerin verilmesi ve bu konuda anne ve babaların gereken özeni göstermeleri son derece önem arz etmektedir. Aileler çocuklarına temizlik konusunda gerekli alışkanlıkları kazandırmalıdır. Bunun yanında besinleri yavaş tüketmelerini sağlayarak bu şikayetleri azaltabilirler.
  ]]>
  Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik https://www.mideagrisi.org/bas-agrisi-mide-bulantisi-halsizlik.html Fri, 16 Nov 2018 22:44:42 +0000 Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik, her yaştan insanın zaman zaman bazı sağlık durumu sebepleri ile birlikte yaşamış olduğu bu rahatsızlık sonucu vücut dengesi bozulur. Söz konusu bu rahatsızlıkların aynı anda meydana g Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik, her yaştan insanın zaman zaman bazı sağlık durumu sebepleri ile birlikte yaşamış olduğu bu rahatsızlık sonucu vücut dengesi bozulur. Söz konusu bu rahatsızlıkların aynı anda meydana gelmesi başka türlü ciddi hastalığın da habercisi olabilmektedir. Yaşama şeklinin belli bir ray üzerinde ilerlememesi beden fonksiyonunun görevini yerine getirilmesinde engel oluşturur. Yaşam faaliyetinin bazı nedenlerden ötürü aksaklığa uğraması bazen muhtemel bir durumdur. Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik durumu migren, soğuk algınlığı, mide üşütmesi, göz yorgunluğu, küme tipi baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı, menenjit, uykusuzluk, alkol, yeme alışkanlığının değiştirilmesi, sindirim sorunları, kadınlarda gebelik, erkeklerde prostat hastalığının vücudun tamamına ağrı hissi etki etmesi, her türlü kaza ve yaralanmalar ile birlikte vücudun dirençsizliği halsizlik oluşumuyla meydana gelebilir. Bunların yanı sıra aşırı stres ve depresyon hali bu hastalığı tetikler.

  Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik tedavisi 

  Baş ağrısı, mide bulantısı ve halsizlik rahatsızlığının tedavisi öncelikle doğru teşhisin belirlenmesine bağlıdır. Bu hususta mutlaka hekim kontrolüne tabi tutulup muayene olmak gerekir. Kan ve idrar tahlilinin tıbbi laboratuvarda analiz edilmesiyle bu sorunun tanısı ortaya çıkar. Böylece tedavinin cerrahi operasyon veya ilaçlı tedavi olma yönünde teşhis belirlenir. Belirlenen tetkik sonucunda ciddi bir rahatsızlık varsa ameliyat gerektirebilir. Öte yandan  hekimin reçete ile önerdiği ilaçlar ile bu rahatsızlığın tedavisi mümkündür. Ayrıca, psikolojik ve fizyolojik olarak da bedenin birtakım yöntemlerle ıslah edilmesi baş ağrısı mide bulantısı halsizlik tedavisi yönünde etkin rol oynar. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin organik besinler aracılığıyla karşılanması da hızla iyileşme için önemlidir. Bu şekilde beden direncini yükselterek halsizlik etkisi ortadan kalkar. Diğer yandan bitki çaylarının tüketimi baş ağrısını hafifletip sakinleşme sağlayıp mide bulantısına iyi gelerek halsizlik durumuna son verebilir.

  Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik için bitki çayı kullanımı

  Bu kapsamdaki rahatsızlığın sebebi ciddi nitelikte değil ise bitkisel çaylar ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Özellikle bu noktada antioksidan görevi üstlenen organik, katkı maddesiz, iyi şartlar altında muhafaza edilen taze veya kurutulmuş bitkilerin kullanımı sağlık bakımından oldukça önem taşır. Şu hususta önemli bir noktayı belirtmek gerekir ki, gebelerin bitki çaylarını tüketmesi sakıncalıdır. Anne adayları kesinlikle bu yönde tedavi yapmamalıdır.

  Nane limon çayı: Enfes kokusuyla vazgeçilmez çaylarından biri olan nane limonun mucizevi faydalarından olan sakinleştirici etkisiyle baş ağrısının üstesinden gelip mide bulantısını kısa sürede tedavi ederek vücudun yorgunluğunu ve halsizliğinin giderilmesi için ilaç görevi gören aromasıyla lezzetli ve değerli bir çaydır. 1 bardak nane limon çayı için 1 bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı öğütülmüş nane ve bir dilim limon ilave edilip kabuğuyla birlikte kaynatılarak sıcak bir şekilde taze olarak tüketilmelidir.

  Ballı zencefilli çay: Vitamin ve mineral değerleri yüksek besin maddeleri içerisinde ilk sırada yer alan zencefil ve bal bedenin genelini kapsayan ve işlevini kaybettiren baş ağrısı mide bulantısı halsizlik rahatsızlığına kökten çözüm yolu sunar. 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefilin bir bardak kaynatılmış suya eklenip üzerine de 1 tatlı kaşığı organik bal ilave edilmesiyle söz konusu bu sağlık problemi kısa sürede ortadan kalkar.
  ]]>
  Midede Ağrı Ve Bulantı https://www.mideagrisi.org/midede-agri-ve-bulanti.html Sat, 17 Nov 2018 01:13:03 +0000 Midede ağrı ve bulantı, pek çok sağlık sorununun habercisi olabilir. Mide, sindirim organları içerisinde en hassas yapıya sahip olan organdır. Bu nedenle zararlı, bozulmuş ya da fazla olarak tüketilen gıda maddesi için vü Midede ağrı ve bulantı, pek çok sağlık sorununun habercisi olabilir. Mide, sindirim organları içerisinde en hassas yapıya sahip olan organdır. Bu nedenle zararlı, bozulmuş ya da fazla olarak tüketilen gıda maddesi için vücutta ilk tepkiyi veren organ genellikle midedir. Midenin verdiği ilk tepki ağrı yada genellikle kusma ile sonuçlanan mide bulantısıdır. Mide bulantısı ve mide ağrısının geçmesini sağlamak için elbetteki yapılacak çok şey vardır. Fakat her şeyden önce ağrı ve bulantının sebeplerinin ortaya konulması gerekmektedir.
 
Midede ağrı ve bulantı sebepleri 
 • Midede ağrı ve bulantının oluşmasına neden olan en büyük etken mide ülseridir. Mide ülseri midenin zarında meydana gelen iltihaplanmadır. Mide ülserinin başlangıç evrelerinde mide ağrısı daha hafif seyrederken ülserin tedavi edilmemesi sonucu ilerlemesine bağlı olarak ağrı ve bulantının şiddeti de her gün artar. Bu durumlar daha ziyade gece ve yemeklerden sonra daha çok hissedilir. 
 • Hamileliğe bağlı olarak hormonların değişmesi ve rahmin mideye baskı uygulanmasına bağlı olarak bazı mide ağrıları yaşanabilir. Ayrıca, bu süreç içerisinde mide bulantısı ihtimali yaşanması da muhtemeldir. 
 • Mide ağrısı ve mide bulantısına neden olan diğer bir faktör de gastrittir. Gastrit, mide ülserinden bir önceki aşamadır. Tedavi edilmediği takdire bulantı ve başka sorunları da beraberinde getirebilir.
 • Bir başka nedeni ise mideyle ilgili olarak yaşanabilecek en ağır hastalık olan mide kanseridir. Mide kanserinde görülen en büyük belirti mide ağrısı ve mide bulantısıdır. Fakat mide bulantısının görülme oranı mide ağrısına göre daha azdır. 
Midede ağrı ve bulantı, yukarıda sayılan nedenlerin dışında başka sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu nedenle hastalıkla ilgili teşhisin konulması ve tedaviye başlanılması için biran evvel tıbbi yardım alınması gerekmektedir.
]]>
Karın Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/karin-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 17 Nov 2018 03:37:07 +0000 Karın ağrısı mide bulantısı, pek çok insanın muzdarip olduğu  sorunlardan birisidir. Karın ağrısı ve mide  bulantısı pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Karın ağrısı ile mide ağrıs Karın ağrısı mide bulantısı, pek çok insanın muzdarip olduğu  sorunlardan birisidir. Karın ağrısı ve mide  bulantısı pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Karın ağrısı ile mide ağrısı çoğu zaman birbirine benzediğinden bu iki ağrı birbiriyle karıştırılmaktadır. Mide ağrısı sol tarafta kaburganın altında seyreden bir ağrı iken karın ağrısı daha çok göğüs ile kasık bölgesinin ortasında kalan ağrılardır. Karın ağrısı ve mide bulantısı küçük büyük bir çok insanın gündelik hayatta karşılaşabileceği basit rahatsızlıklardır. Bu şikayetler tek başına bir hastalık olabileceği gibi bazen de bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle geçmeyen karın ağrısı ve ve mide bulantısı için  mutlaka teşekküllü bir sağlık kuruluşuna bir an önce başvurmak gerekir. 

Karın ağrısı mide bulantısı daha çok vaktini dışarıda geçirmek durumunda olan bireylerin hayat şartlarını olumsuz bir durumdur. Karın ağrısı mide bulantısı için tıbbi yardım alınması gereken durumların iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Özellikle birden başlayan karın ağrılarında ağrı çok şiddetli seyrediyor ve belirli aralıklarla tekrarlıyorsa yine bu duruma mide bulantısı başta olmak üzere kusma, dışkılamada kan gibi belirtiler eşlik ediyorsa en kısa sürede doktora gidilmesi gerekir. Ayrıca, karın ağrısının günlük yaşamı etkileyecek kadar sıklaştığı zamanlarda da doktora başvurulmalıdır.

Karın ağrısı mide bulantısı nedenleri 
 • Bilinen en yaygın sebebi salgın veya başka nedenlerle oluşan ishaldir. Ayrıca, kabızlık sorunu yaşayan bazı hastalarda da karın ağrısı ve mide bulantısı görülme ihtimali oldukça fazladır.
 • Bir kısım mide rahatsızlıkları da karın ağrısı ve mide bulantısının görülmesine neden olur. Bu hastalıkların başında reflü, mide yanması ve sindirim güçlüğü gelmektedir.
 • Bazı kan hastalıkları ile sarılık hastalığının da en büyük belirtisi karın ağrısı ile mide bulantısıdır.
 • Yine, bir kısım hastalıkların tedavisi için reçete edilen ilaçlara bağlı olarak karın ağrısı ile mide bulantısı yakınmaları meydana gelebilir. Bu duruma bağlı olarak gelişen mide bulantısı ve karın ağrısından kurtulmak kolaydır. Böyle durumlarda hemen bu ilaçları reçete eden doktor ile iletişime geçilerek yaşanılan sorun iletilerek kullanılan ilaçların yerine başka ilaçların tavsiye edilmesi sağlanmalıdır. Gerekli görüldüğü hallerde doz değişikliği de yapılabilir.
 • Ayrıca, toplu olarak yemek yapılan yerlerde ya da yaz mevsimlerinde yaşanılan gıda zehirlenmeleri mide ağrısı ve bulantısının bir başka nedenidir. Yine bilinçsiz olarak doğadan toplanılan bitki, mantar ve benzeri maddelerin tüketilmesi gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır.
 • Özellikle çocuklarda görülen karın ağrısı ve mide bulantısının en büyük nedeni vücudun bazı gıdalara karşı reaksiyon göstermesi sonucu alerji oluşmasıdır.
 • Bakterilere bağlı olarak gelişen bağırsak ve mide iltihaplanmaları da  karın ağrısı ile mide bulantısına neden olmaktadır. Bağırsak kurdu olarak bilinen parazitler özellikle sabahları mide bulantısı oluşturmaktadır.
Karın ağrısı mide bulantısından korunabilmek için üşütmemek, zararlı besin maddeleri ile gaz yapan besin maddelerinden uzak durmak, bol sıvı tüketmek, özellikle yaz aylarında bol yağlı yemekler tüketmemek çok fazla önem arz etmektedir. 
]]>
Mide Yanması Ve Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-yanmasi-ve-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 17:25:23 +0000 Mide yanması ve ağrısı: Birçok kişinin şikayet ettiği ortak problemlerinden biri olan mide yanması ve ağrısı gastrit olarak adlandırılır. Midenin iç kısmında yer alan Mukoza yapısının iltihaplanması durumu Mide yanması ve ağrısı: Birçok kişinin şikayet ettiği ortak problemlerinden biri olan mide yanması ve ağrısı gastrit olarak adlandırılır. Midenin iç kısmında yer alan Mukoza yapısının iltihaplanması durumu olan gastrit, genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir mide rahatsızlığıdır.. Gastrit sorunu olan kişilerde genellikle mide yanması ve ağrısı, iştahsızlık, hazımsızlık ve ağırlık hissi ortaya çıkar.

Mide yanması ve ağrısı nedenleri, 

Oldukça rahatsızlık durumu yaratan mide yanması ve ağrısı rahatsızlığı genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bununla beraber aşırı sigara ve alkol kullanımı, midenin üzerinde bulunan sinirin uyarılmasını neden olarak asit salgısını artırır ve asidin fazla salgılanması sonucu mide yanması ve ağrısı ortaya çıkar. Kötü ve yanlış beslenme alışkanlığı, stres, aspirin gibi asetik ilaçlarla beraber bazı romatizma ilaçları midenin zarar görmesine ve tahrip olmasına neden olarak mide yanması ve ağrısı rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Mide yanması ve ağrısı bu gibi nedenlerle beraber böbrek, karaciğer yetmezliği ve solunum güçlüğü gibi hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabileceği için mide yanması ve ağrısı 3 haftadan daha uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Mide yanması ve ağrısından korunmak için neler yapılabilir, 

Bazen dayanılmaz hale gelen mide yanması ve ağrısı rahatsızlığında perhis ve istirahat oldukça önemlidir. Öncelikle bu durumu ortaya çıkaran nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Mide yanması ve ağrısına neden olacak aşırı baharatlı yemekleri tüketmekten kaçınmak gerekir. Aşırı çay, kahve kola gibi gazlı içecekler ve sindirimi zor olan ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aşırı yemek yenmesi, midede yanma hissinin artmasına neden olabileceği için yemekler çok öğün ancak az olarak yenmeli ve geceleri midenin yorulmaması için yemek yememeye özen gösterilmelidir. Aynı zamanda yemek yerken lokmaların küçük olmasına dikkat edilmesi sindirimi kolaylaştırıcı için mide yanması ve  ağrısı rahatsızlığını azaltır. Muz, kekik ve zencefil çayı ve bal mide yanması ve ağrısına oldukça faydalıdır. Bu önerilerin yanı sıra stresten uzak durmakda midede yanma ve ağrı probleminin ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır.
]]>
Mide Sırt Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-sirt-agrisi.html Sat, 17 Nov 2018 17:48:00 +0000 Mide sırt ağrısı, Mide ağrısı halk arasında sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bazen çok basit nedenlerden ortaya çıkabileceği gibi bazen ciddi problemlerin habercisi olarak yaşanabilir. Sağlıksız beslenm Mide sırt ağrısı, Mide ağrısı halk arasında sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bazen çok basit nedenlerden ortaya çıkabileceği gibi bazen ciddi problemlerin habercisi olarak yaşanabilir. Sağlıksız beslenme, hazımsızlık, sindirim problemleri, gıda zehirlenmesi mide ağrısına yol açabilir. Ağrı daha çok karın ve mide arasındaki bölümde hissedilir. Yaşanan ağrının şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Daha çok geceleri artış gösteren ağrı, bazı dönemlerde dayanılmayacak boyutlara ulaşabilir. Bu gibi durumlarda mide ağrısı sırt ağrısıyla birlikte hissedilebilir.

Mide sırt ağrısı genelde yansıyan ağrı olarak tanımlanır. Mide ağrısı sırtta vurduğu için sırt ağrısı olarak yaşanır. Mide sırt ağrısı kişinin endişelenmesine yol açan bir durumdur. Çünkü mideyle beraber gelişen sırt ağrısının birçok nedeni olabilir. Yaşanan ağrı şiddetli olabilir ve aniden başlayabilir. Kişinin günlük aktivitelerini yapamayacak kadar zorlayabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora başvurarak yaşanan ağrının neden kaynaklandığı tespit edilmeli ve gerekli tedavilerin başlatılması gerekir. Altta yatan ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğinden erken tanı hayati önem taşır.

Mide sırt ağrısı nedenleri nelerdir

Ülser ve gastrit: Gastrit ve ülser mide ağrısı nedenleri arasında en sık rastlanılan nedenlerdir. Başlangıçta gastrit eğer tedavi edilmezse ülsere dönüşerek daha ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir. Mide ağrısı ve midede yanma en önemli bulgulardır. Yağlı, baharatlı ve acı besinlerin tüketilmesi ağrıların tetiklenmesine ve şiddetlenmesine neden olur. Bu gibi durumlarda mide ağrısı sırtta vurarak hastaya daha zor anlar yaşatabilir. Tedavide mideye rahatsızlık veren hastalığın tedavi edilmesiyle sırt ağrısı kendiliğinden ortadan kalkabilir.

Pankreas kanseri: Mide ağrısına yol açan pankreas kanseri beraberinde sırtta ağrı yaşanmasına neden olan ciddi bir hastalıktır. Eğer yaşanan mide ağrısı sırtta da hissediliyorsa hasta mutlaka pankreas kanseri için araştırılmalıdır.

Mide kanseri: Mide kanseri tıpkı ülser ya da gastrit gibi belirtilere yol açan bu nedenle de tedavide geç kalınabilen bir rahatsızlıktır. Eğer mide ağrısı sırtta da hissediliyorsa mide kanseri bakımından araştırılması gerekir.

Mide sırt ağrısı nasıl teşhis edilir

Mide sırt ağrısı yaşayan hasta doktora başvurduğunda doktor hastadan ayrıntılı şekilde belirtileri anlatmasını ister. Genelde hasta mide ağrısının sırt ağrısından çok daha önce başlamış olduğunu belirtir. Ancak bu durum hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Belirtiler ve şikayetler konusunda gerekli bilgiler alındıktan sonra fiziki muayene ve laboratuvar tetkikleri yapılır. Eğer ihtiyaç duyulursa görüntüleme teknikleri kullanılarak teşhis kolaylaştırılır. Bu tetkiklerden sonra mide sırt ağrısı nedeni genelde tespit edilir. Eğer yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir neden saptanamamışsa psikiyatrik bir durumun varlığının araştırılması gerekir. Nedene yönelik tedavi başlatılarak hastanın rahatlaması sağlanır.

]]>
Mide Ağrısı Sırta Vururmu https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-sirta-vururmu.html Sun, 18 Nov 2018 10:01:42 +0000 Mide ağrısı sırta vururmu, mide ağrısının şiddeti olsun, yansımaları olsun vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatır. Mide ağrısı normalde bir hastalık belirtisi ya da hatalı olan yaşam tarzı uygulamalarının Mide ağrısı sırta vururmu, mide ağrısının şiddeti olsun, yansımaları olsun vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini anlatır. Mide ağrısı normalde bir hastalık belirtisi ya da hatalı olan yaşam tarzı uygulamalarının bir sonucu olabilir. Bazen beslenmeden kaynaklı olarak mide ağrısı çekebiliriz. Bu genellikle hazımsızlık, gaz, şişkinlik gibi etkilerle birlikte seyreder. Mide ağrısı genellikle hastaları tedirgin eder. Özellikle mide ağrısı ile birlikte sırtta ağrı oluyorsa, tedirginlik daha fazla artar. Çünkü sırt ağrısı halka arasında genellikle akciğer kanseri, pankreas kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olarak görülebilir. Bu yüzden mide ağrısı sırta vururmu, sırt ağrısının nedeni ne olabilir, mide ağrısı buna neden olur mu gibi araştırmaların içine girilir. Aslında çoğu zaman mide ağrısının sırta vurması normaldir. Çünkü mide konumu itibarıyla ve sindirimde aldığı rolle bu tür yansıyan ağrılara yol açabilir. Fakat bunları dikkate alarak, mide ağrısıyla birlikte sırt ağrısının olmasını ihmal etmemeliyiz. Bu alanda uzman bir doktora giderek, muayene olmalı ve gereken tetkikleri yaptırarak teşhis konmasını sağlamalıyız.

Mide ağrısı sırta vururmu, buna neden olan etkenler nelerdir

Mide ülseri, gastrit gibi mide rahatsızlıkları: Bu tür rahatsızlıklar başlı başına mide ağrısına neden olabilir. Midede oluşan bu rahatsızlıklar özellikle tedavi edilmez ve ilerlerse ya da bu rahatsızlıkları tetikleyecek uygulanan tedavileri olumsuz etkileyecek bir etken mide ağrısının sırta yansımasına neden olabilir. Uygulanan tedaviyi olumsuz etkileyen en önemli etken beslenmede yapılan hatalardır. Asitli, gazlı, aşırı yağlı, tuzlu yiyeceklerin tüketilmesi, mide asidinin düzensiz salgılanmasını sağlayacak yiyeceklerin tüketilmesi rahatsızlıkların belirtilerini arttıracaktır. Dolayısıyla mide ağrısı daha şiddetli şekilde olacağından, ağrı sırta kadar yayılacaktır. Ayrıca beslenmede hazımsızlık çekilmesi, gaz sorunlarının olması gibi etkenlerde durumu ağırlaştıracak ve mide ağrısı sırta vuracaktır.

Mide kanseri: Mide rahatsızlıklarının tedavisi ihmal edilirse ortaya çıkabilecek mide kanseri mide ağrısının sırta vurmasına neden olabilir. Mide kanseri nadiren görülse de, oldukça ciddi ve ölümcül sonuçları olan kanser türüdür. Bu yüzden mide ağrısı sırta vuran kişilerin bu açıdan taranması da faydalı olacaktır.

Pankreas kanseri: Günümüzde bile en sinsi kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri fazla belirti vermeden ilerler. En tipik belirtilerinden birisi olan sırt ağrısı bile kanserin ilerleyen aşamalarında ortay çıkar. Konumu itibarıyla pankreasta görülen kanserin sinsi ilerleyişini erken teşhisle durdurabilirsiniz. Mideye olan yakınlığı nedeniyle mide ağrısı ile birlikte sırt ağrısı çeken herkesin taramadan geçirilmesi uygun olur.

Mide ağrısı sırta vururmu, teşhis ve tedavide izlenen yollar nelerdir

Mide ağrısının sırta vurabileceğini belirtmiştik. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, sağlık kuruluşlarında teşhisi koyabilecek uzmanlık alanı bunun üzerine olan bölüme başvurmalısınız. Doktorunuz ayrıntılı olarak öykünüzü dinledikten sonra, ağrının ne zamandır devam ettiğini, ne zaman etkili olduğunu, şiddetini ve diğer sorularını yönelterek, gereken tetkiklerin yapılmasını sağlayacaktır. Ardından alınan sonuçlara göre mide ağrısı beraberinde neden sırt ağrısı çektiğinizin sebebini belirleyecektir. Tedavi planlaması buna göre yapılacaktır. Altta yatan rahatsızlığın tedavi edilmesiyle, hastayı rahatlatacak uygulamalarla bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Hastalığın tedavisi sırasında ağrının azaltılmasına yönelikte tedavi yapılır.

]]>
Bel Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/bel-agrisi-mide-bulantisi.html Mon, 19 Nov 2018 10:00:51 +0000 Bel ağrısı mide bulantısı, sürekli oturan kişilerde veya uzun süre ayakta duran kişilerde sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu durumun temel sebebi ayakta uzun süre kalan insanların omurlarına ve beline binen yükün sürekli Bel ağrısı mide bulantısı, sürekli oturan kişilerde veya uzun süre ayakta duran kişilerde sıklıkla görülebilen bir durumdur. Bu durumun temel sebebi ayakta uzun süre kalan insanların omurlarına ve beline binen yükün sürekli olarak ayak ve bel bölgesine ağrıyı iletmesinden kaynaklanmaktadır. Birçok insanda uzun süre ayakta çalışması veya oturmasından dolayı skolyoz gibi bel ağrıları ortaya çıkmaktadır. Bu ağrılarını ortaya çıkmasında en önemli sebep çevresel faktörlerdir. Ancak bazı kişilerde genlerden kaynaklı olarak bu tür rahatsızlıkların meydana geldiği görülmüştür. Genlerden gelen hasarlı genlerin kişinin üzerinde olumsuz etki oluşturmasından kaynaklı olarak kişinin bel bölgesinde eğriler veya kaymalar oluyor. Oluşan bu eğrilik ve kaymalardan kaynaklı olarak kişinin bel bölgesinde ciddi anlamda ağrılar meydana gelmektedir.  Bu bel ağrıları mideye etki ederek mide de biriken asidin ağız yoluyla çıkmasını sağlayarak veya mide ülseri oluşmasına sebebiyet vererek kişinin midesinin sıklıkla ağrımasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bazı hastalarda mide bulantısı bel ağrısından kaynaklanmaktadır. 

Bel Ağrısı Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri: Birtakım serum ve ilaç tedavilerinin ardından mide bulantısı ve bel ağrısı devam etmekte ise doktorun yönlendirmesi ile uygun ilaçlar kullanılır ve fizik tedavi uygulanır. Mide bulantısının giderilmesi amacıyla aktarlardan alınacak birtakım bitkisel ilaçlar kaynatılarak mide bulantısı giderilebilir. Kişide bu tedavilere rağmen bel ağrısı ve mide bulantısı devam etmekte ise bu durum uzman hekime bildirilmelidir. 

Bel Ağrısı Mide Bulantısı Nedenleri:
 • Hamilelik: Bel ağrısı mide bulantısı bir hamilelik belirtisi olabilir. Hamilelik döneminde mide bulantısı ve eklem yerlerinde ağrı normal karşılanan bir durumdur. Ancak bu belirtiler hamile olduğunuz anlamına gelmez. Bu sorunların bir hamilelik belirtisi olduğunu söyleyebilmek için hamilelik testi ve tahlilleri yapılması gerekir.
 • İdrar Enfeksiyonu: Bel ağrısı birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bunlardan biride idrar enfeksiyonudur. İdrar yolları enfeksiyonu birçok sebepten kaynaklanabileceğinden dolayı çok ciddiye alınması gereken bir durumdur.
 • Böbrek Taşı: Vücutta meydana gelen taşlar, mide bulantılarına ve bel ağrılarına neden olabilir. Taş, kalsiyum ve ürik asit gibi maddelerin idrar içerisinde normalden fazla olması sonucu oluşur. Böbrek taşı rahatsızlığı, bel bölgesinde şiddetli bir ağrıya sebebiyet verir. Buna ek olarak mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerde böbrek taşı rahatsızlığı belirtileri arasında yer alır.
Bel ağrısı mide bulantısı çeşitli hastalık belirtisi olabildiğinden, bu sebepten dolayı, uzman bir doktora başvurulup, gerekli tetkikler yapılarak hastalık tanısı koyulup tedavi olunmalıdır.
]]>
Çoçuklarda Mide Bulantısı Karın Ağrısı https://www.mideagrisi.org/cocuklarda-mide-bulantisi-karin-agrisi.html Mon, 19 Nov 2018 12:34:02 +0000 Çocuklarda Mide Bulantısı Karın Ağrısı, üzerinde önemle durulması gereken bir durumdur. Bu nedenle anne ve babaların böyle bir durum karşısında ihmal etmeden uzman bir çocuk doktoruna başvurmaları iyi olacaktır. Te Çocuklarda Mide Bulantısı Karın Ağrısı, üzerinde önemle durulması gereken bir durumdur. Bu nedenle anne ve babaların böyle bir durum karşısında ihmal etmeden uzman bir çocuk doktoruna başvurmaları iyi olacaktır. Tek başına mide bulantısı olması değişik sebeplerden stresten, hazır gıdalardan vb. sebeplerden olabilir. Mide bulantısı ve Karın ağrısının bir arada görülmesi daha önemli sağlık sorunlarının göstergesidir. Çocuklarda böyle bir şikayet görüldüğü zaman ihmal edilmemelidir.

Çocuklarda Mide Bulantısı ve Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı, şikayetlerinin birçok nedeni olabilir. Karın ağrısı şikayetlerinin özellikle çocuklarda çok sık görüldüğü bir durumdur. Küçük çocuklara ve bebeklere baktığımızda karın ağrısı şikayetinin önemli bir nedeni gazdan kaynaklanmaktadır. Bebekler özelikle bu durumdan oldukça rahatsız olmaktadır. Bebeklerin yanı sıra büyük çocuklarda da gazın neden olduğu karın ağrısı ve buna bağlı mide bulantısı olabilmektedir. Bu kısımda dikkat edilmesi gereken nokta bunlarla birlikte ateş ve kusmanın olup olmamasıdır. Eğer ateş ve kusma yoksa bu şikayetin büyük oranda sebebi gazdan kaynaklanmaktadır. Çocuklar da görülen ishal ve kabızlık gibi şikayetlerde mide bulantısı ve karın ağrısına neden olmaktadır. Kabızlık sorunu devam ettiğinde kimi zaman çok şiddetli karın ağrılarına neden olmaktadır. İshal durumunda da çokça dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ishalle birlikte mide bulantısı ve karın ağrısı görülmektedir. İshalde bu şikayetlerin yanında ateşte olmaktadır. Böyle durumda hiç ihmale etmeden doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda çocuğa bolca sıvı takviyesi yapılmalıdır.

Şikayetlerinin bir nedeni olarak da idrar yollarından kaynaklanan sorunların olmasıdır. İdrar yolların da enfeksiyon olduğu zaman buda mide bulantısı ve kusmaya neden olan bir durumdur. Çocuklar da sürekli tuvalete çıkma isteği, idrar yaparken yanması olması gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonun belirtileri arasında yer alır. Bu şikayetler mide bulantısına ve karın ağrısına neden olmaktadır. Bunların yanında çocuklar da karın ağrına neden olan diğer durumlardan biriside parazitlerdir. Eğer çocuklara temizlik konuları yeteri kadar anlatılmaz ve çocuklar temizliğe önem vermezlerse parazit bağırsaklara yerleşir. Bu parazitler mide bulantısına, karın ağrısına sebep olmaktadır.

Çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı, yukarıdaki nedenler olabileceği tamamen psikolojikte olabilir. Psikolojik sebeplerde mide bulantısına ve karın ağrısına neden olmaktadır. Yeni okula başlayan çocuklarda bu durum çok sık olarak gözlenmiştir. Stres büyükleri etkilediği gibi çocukları da etkisi altına alabilmekte ve stresten kaynaklı mide bulantısı ve karın ağrısı şikayetleri görülmüştür. Her nedenle olursa olsun her zaman için bir uzman doktora başvurulmalıdır.]]>
Mide Ağrısı Kusmak https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-kusmak.html Tue, 20 Nov 2018 01:22:48 +0000 Mide Ağrısı Kusmak, birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi geçici bir durumda olabilir. Çok fazla yenilen yemek veya yenilen yemeğin mideye dokunması ve buna bağlı olarak gaz probleminin yaşanması ortaya çıkar. Mide ağ Mide Ağrısı Kusmak, birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi geçici bir durumda olabilir. Çok fazla yenilen yemek veya yenilen yemeğin mideye dokunması ve buna bağlı olarak gaz probleminin yaşanması ortaya çıkar. Mide ağrıları genellikle kusma ile sonuçlanabilir. Mide karnın sol, üst tarafında doğrudan yer alan ve sindirimin kendisinden sorumlu başlıca organdır. Mide ağrısı kusmak, gibi problemlerle karşı karşıya kalmamak için çok fazla yemek yemekten ve stresten oldukça uzak kalmanız gerekir. Bu rahatsızlık çok şiddetli bir şekilde görüldüğü taktirde uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Bu tip rahatsızlıklar genellikle bir hastalık belirtisi olabileceği için hastalığın tam olarak nedeninin belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavi aşamasının en büyük amacı sıvı kaybının önüne geçerek vücudun dirençsiz kalmasını engellemektir. Çünkü sıvı kaybı mide ağrısını ve kusmayı daha da kötüleştirebilir. Genellikle ilaç tedavi yöntemleri uygulanır. Bu rahatsızlığa etki eden alt nedenler bulunmaktadır.

Mide Ağrısı Kusma Rahatsızlığının Nedenleri
 • Midede çok fazla yanma olması, mide astarının tahriş olması neden olan faktörler arasında yer alır.
 • Gereğinden fazla yemek yeme veya yanlış beslenme durumlarının doğrudan etki ettiği bilinmektedir. 
 • Kişinin vücuduna komut veren beyin sinyallerinin direk olarak gerekli merkeze bilgi göndermesi ile mide ağrısı ve kusmaya neden olur. 
 • Kişinin mide problemleri dışında başka rahatsızlıklarının bulunması da neden olan faktörler içerisinde yer alır. 
 • Kişinin kabızlık, basur gibi bağırsak problemlerinin olması doğrudan neden olan faktördür. 
 • Kişinin herhangi bir enfeksiyon durumuna maruz kalması oldukça etki etmektedir ve bununla birlikte çok fazla üşüme ve ateş durumunun görülmesi.
 • Kişinin mide bölümüne bir anda kramplar girmesi ve olduğu yerden kalkamama durumunun görülmesi neden olur
 • Özellikle çok fazla baş ağrısına bağlı olarak migren rahatsızlığı olan kişilerde oldukça sık görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.
 • Kişinin uzun süre yolculuk yapamaması ve kişide buna bağlı olarak denge kaybının görülmesi etki eder
 • İç kulak iltihabı olan kişilerde de mide ağrısı kusma rahatsızlığı oldukça fazla görülen bir hastalıktır.
 • Kişide kafatası içindeki basıncı doğrudan arttıran herhangi bir rahatsızlık veya yaralanma durumlarının görülmesi neden olmaktadır.
 • Kişide iyi veya kötü huylu tümör bulunması neden olan faktörler arasında doğrudan yer alır. 
 • Çok fazla uzun süre aç kalma durumlarında ve kişinin alerji olduğu yiyecekleri tüketmesi veya çok baharatlı yiyecekler tüketilmesi etki eden nedenler arasında yer alır.
 • Psikolojik problemlerin yaşanması ve buna bağlı olarak alkol,sigara gibi zararlı içeceklerin arttırılması doğrudan midede ağrı ve kusmaya neden olan faktörler içerisinde yer alır. 
]]>
Mide Ağrısı İçin Ne Yapılmalı https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-icin-ne-yapilmali.html Tue, 20 Nov 2018 07:14:04 +0000 Mide ağrısı için ne yapılır, mide ağrısı çoğu insanın sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Mide ağrısı çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşur.  Bu nedenle ağrıların oluşum sebebine göre farklı teda Mide ağrısı için ne yapılır, mide ağrısı çoğu insanın sık karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir. Mide ağrısı çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşur.  Bu nedenle ağrıların oluşum sebebine göre farklı tedavi süreçleri uygulanır. Bazen mide ağrıları üşütme yanlış beslenme gibi hafif durumlardan kaynaklanır. Bazen de mide boşluğunda kaynaklı bir rahatsızlıktan dolayı oluşabilir.  Mide de bulunan bir yara gastrit veya ülser gibi rahatsızlıklar mide de ağrı oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle öncelikle kişi ağrıyı takip etmelidir. Uzun süre aç kaldığından dolayı mı oldu yoksa zararlı yağlı asitli yiyeceklerden sonra mı oldu Ya da ani bir ağrı mı bunu bilmelidir. Mide ağrısı birden başlıyor ve uzun süre geçmiyorsa kişi muhakkak bir doktora gitmelidir. Bu mide rahatsızlıklarından kaynaklanıyor olabilir. Beraberinde kusma mide bulantısı varsa bir an önce bor doktora başvurmaları gerekir. Fakat böyle bir ağrı değilse evde yapılan bazı uygulamalar rahatlatacaktır.  

Mide ağrısı için ne yapılır, mide ağrısını hafifletmek için hafif şeyler tüketmelisiniz. Papatya çayı midenizi rahatlamak için iyi bir içecektir. Ağrı azaltmak için bir bardak papatya çayı içebilirsiniz. Ya da nane limon kaynatabilirsiniz. Buda mideyi rahatlatmaya yarayacaktır. Bunlarla beraber tarçın limon taze nane mideyi rahatlatan şeylerdir.  

Mide ağrısı önlemek için ne yapılır
 • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun. 
 • Asitli yiyeceklerden uzak durun. 
 • Uzun süre aç kalmayın. Ana öğünler dışında ara öğünler de yapın.  
 • Uzun süre aç kaldıktan sonra birden ağır yiyecekler tüketmeyin.
 • Akşam yemeklerinde hafif sebze yemekleri tercih edin. 
 • Yemek yedikten sonra hemen yatmayın.  
 • Yatmadan iki saat önce yemek yemeyi bırakın. 
 • Az ve sık sık yemek yiyin.
 • Bir bardak suyu iki üç yudumda için.  
 • Portakal suyu yerine ayran tercih edin.
]]>
Göbek Ağrısı Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/gobek-agrisi-mide-bulantisi.html Wed, 21 Nov 2018 06:45:16 +0000 Göbek Ağrısı Mide Bulantısı, Karın içi organlardan kaynaklanan göbek ağrıları, ağrının kaynaklandığı organlara göre belirtiler verebilmektedir. Bazen karnım değil göbeğimin etrafı ağrıyor ve bunun sonucunda midem bul Göbek Ağrısı Mide Bulantısı, Karın içi organlardan kaynaklanan göbek ağrıları, ağrının kaynaklandığı organlara göre belirtiler verebilmektedir. Bazen karnım değil göbeğimin etrafı ağrıyor ve bunun sonucunda midem bulanıyor diyen kişilere tanık olmuşsunuzdur. Göbek ağrısı buna bağlı olarak mide bulantısı yaşayan kişilerde ilk başlarda ağrı çok şiddetli olmayabilmektedir. Bazen esnerken veya yürürken fark edilen göbek ağrısı mide bulantısı yapıyorsa mutlaka bir rahatsızlık var demektir. Bir anda başlayabilen göbek ağrılarının ve mide bulantılarının nedeni olarak ayakta su içmekten de oluşmuş olabilir. Karnını tutarak yürümekte olan kişi ağrı gitgide şiddetlenmesi durumunda hareketleri kısıtlanacağı için yürümede zorluk yaşayabilmektedir.

Göbek Ağrısı Mide Bulantısı Nedenleri

Göbek ağrıları ve mide bulantısı, mide, bağırsak sistemlerinden, akciğer, kaburga hastalıklarından kaynaklanabilir. Yine göbek etrafındaki ağrı ve mide bulantıları midede oluşan ülser ve gastrit sonucunda da görülebilmektedir. Göbekte bulunan ve yaşanabilen göbek fıtıkları da şiddetli ağrı ve bulantı yapacağı için doktor muayenesi olana kadar kişinin tedbir amaçlı ağır şeyler kaldırmayarak ağır egzersizlerden uzak durması gerekmektedir. Aniden başlayabilen akut dediğimiz bu ağrılar altı saat geçmediği takdirde hemen doktora başvurmak gerekmektedir. Göbek ağrıları mide bulantısı durumlarında karın içinde şişkinlik, gaz çıkaramamak, bulantı veya dışkılama yapamamak gibi sorunlarda yaşayabilen kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Belki de ani bir cerrahi operasyon gereken bir rahatsızlık olduğundan dolayı kişinin kendince göbek ağrısı mide bulantısı durumlarında ağrı kesici içmemesi gerekmektedir. Çünkü; ağrıyı bastıracağı için doktorunun teşhis koymasını geciktirebilir ve hayati tehlike bile yaşayabilmektedir.

Göbek Ağrısı Mide Bulantısı Tedavisi

Göbek ağrısı mide bulantısı yaşayan kişilerin, evde kendi yapacağı doğal zencefil çayı tüketimi ile göbek ağrılarından kurtulabilmektedir. Bunun yanı sıra nane limon kaynatarak mide bulantılarını bastırabilmektedir. Ilık su içerisine limon sıkarak içilirse kişinin karnını yumuşatacaktır ve gaz problemlerine karşı rahatlayacaktır. 
]]>
Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.mideagrisi.org/mide-ve-karin-agrisina-ne-iyi-gelir.html Wed, 21 Nov 2018 23:26:14 +0000 Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Mide ve karın ağrısının bir çok sebebi olduğu gibi, üşütmekten kaynaklı soğuk algınlığında veya bir takım mide rahatsızlıklarında mide ülseri, gastrit, reflü, mide kanseri veya s Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir, Mide ve karın ağrısının bir çok sebebi olduğu gibi, üşütmekten kaynaklı soğuk algınlığında veya bir takım mide rahatsızlıklarında mide ülseri, gastrit, reflü, mide kanseri veya safra kesesi iltihaplarından kaynaklanarak mide ve karın ağrısı ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu nedenle tedaviden önce teşhisin konulması oldukça önemlidir. Aynı zamanda uzun süre devam eden mide ve karın ağrısının altından yatan başka bir ciddi rahatsızların habercisi ve ilk belirtisi olduğu da gözden kaçırılmaması gerekir. Halk arasında yaygın olarak bilinen mide ve karın ağrısı genellikle mide üşütmesi sonucu olan mide ve karın ağrılarıdır. Bu ağrıların aynı anda gözlenmesi mide üşütmesinin işaretidir. 

Mide Ve Karın Ağrısına Ne İyi Gelir

Tam bir mide dostu olan balın tüm dünyada bir çok derde deva olduğu artık bilimsel verilere göre de kanıtlanmıştır. Ancak balın saf ve hakiki olması oldukça önemlidir. Boğazı yumuşatarak midedeki bakteri ve mikropları öldürmesi nedeni ile ilk kullanımda bile hemen etkisini göstermektedir. Öncelikle mideyi rahatlatan bal daha sonra karın ağrısını giderecektir. Mide ve karın ağrısına iyi gelecek bir diğer yöntem ise papatya çayıdır. Mide rahatsızlığı ve aynı zamanda karın ağrısı çeken kişilerin vücuttaki kötü bakterilerden kurtulması için günde bir fincan papatya çayı demleyerek tüketmesi oldukça faydalıdır. Özellikle kış aylarında oluşan mide ve karın ağrısı tedavisinde papatya çayı oldukça etkilidir. Ancak unutulmamalıdır ki papatya yapraklarından hazırlanan papatya çayı günlük olarak tüketilmeli ve mümkünse taze olarak tüketilmelidir. Toplama imkanı olmadığı zaman aktarlardan son kullanma tarihine dikkat edilerek alınması gerekir.

Mide ülseri olan kişilerin mide ve karın ağrısı ile sıklık ile karşı karşıya kalırlar. Bu durum bazen çekilmez boyutlar kazanabilir. Sürekli ilaç kullanımı da bir sonuç vermez. Bu nedenle mide ülseri nedeni ile karın ve mide ağrısı çeken kişiler için sabah aç karına yemeklerden bir iki saat önce bal ve tarçını karıştırıp bir tatlı kaşığı tüketmeleri tavsiye edilir. 
]]>
Mide Ve Karın Ağrısı https://www.mideagrisi.org/mide-ve-karin-agrisi.html Thu, 22 Nov 2018 04:52:55 +0000 Mide Ve Karın Ağrısı, Toplumumuzda en sık rastlanan rahatsızlıkların başında mide ve karın ağrısı sorunu gelmektedir. Bu her iki sorun birbirini doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkilemektedir. Mide dediğimiz organ Mide Ve Karın Ağrısı, Toplumumuzda en sık rastlanan rahatsızlıkların başında mide ve karın ağrısı sorunu gelmektedir. Bu her iki sorun birbirini doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkilemektedir. Mide dediğimiz organ yemeklerin ağız yoluyla alınıp yemek borusundan kendisine aktarıldığı ve yiyeceklerin parçalanmasında özel salgılar üreten bir yapıdır. Bu yapının en temel görevi yiyecekleri daha küçük hale getirerek sindirimi kolaylaştırmak ve vücuda yararlı olan besinlerin alımında yardımcı olur. Bu bakımdan oldukça önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan mide ve karın ağrısı sorunu ise dış etkenlere bağlı olarak midenin görevini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Bu sebepten ötürü mide ve karnında ağrı ve sızı hisseden hastaların bu durumu araştırması ve yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. 

Mide Ve Karın Ağrısı Sebepleri

Toplumumuzda önemsenmeyen rahatsızlıkların başında baş ağrısı ve mide ağrısı gelmektedir. Bu her iki sorun birçok kişi tarafından gelip geçici rahatsızlıklar olarak değerlendirmektedir. Bu sebepten ötürü de gerekli önlemleri almaktan kaçınırlar. Oysaki yaşanan mide ve karın ağrısı sorunu ilerleyen süreçlerde tehlikeli hastalıkların bir habercisi olabilir. Bu bakımdan hastaların böyle bir sorunla karşılaşması halinde mutlaka uzman bir destek alması gerekmektedir. Aksi takdirde bu sorun kronik bir hal alarak diğer hastalıkların da belirtisi olabilir.

Mide ve karın ağrısı sorununun bilinen en temel sebebi migren hastalığı ve soğuk algınlığı problemlerinin yaşanmasıdır. Her iki sorun da mide rahatsızlıklarının bilinen en yaygın sebepleridir. Ancak bu durumun yanı sıra diğer farklı sebepler de bu sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Örnek vermek gerekirse kadınlarda özel zamanlarında sık sık böyle bir rahatsızlıkla karşılaşması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra depresyona giren bir bireyde de mide ve karın ağrısı sorunu kendisini gösterebilir. Tüm bu durumlar kişi de yalnızca karın ağrısına neden olmaz. Karın ağrısı sorunuyla birlikte baş dönmesi, halsizlik ve kusma gibi şikayetlerin de kendisini göstermesi söz konusu olabilir. Bu bakımdan hastaların detaylı bir muayene olması ve başına gelen rahatsızlıkların etkilerini iyi bilmesi şarttır. Aksi takdirde tedavi sürecinde birçok sorunla karşılaşılması söz konusu olabilir.

Mide Ve Karın Ağrısı Tedavisi

Yaşanan soruna karşı hastaların ilk olarak yapması gereken şey çevresinde duymuş olduğu kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyip uzman bir destek almaktır. Aksi takdirde çok daha büyük sorunlarla karşılaşması söz konusu olabilir. Bununla birlikte mide ve karın ağrısı sorunun en temel sebebi olan sağlıksız ve düzensiz beslenmeye karşı tedbir almak gerekmektedir. Kişinin tüketmiş olduğu gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra hareketsiz bir yaşamdan uzak durması da oldukça önemli bir husustur. 
]]>
Mide Ağrısı İçin Çay https://www.mideagrisi.org/mide-agrisi-icin-cay.html Fri, 23 Nov 2018 02:44:43 +0000 Mide Ağrısı İçin Çay, vücudun sindirim sistemi kapsamında bulunan mide birçok sebepten ötürü ağrıyabilir. Ciddi bir sağlık problemi mevcut değilde bitkisel çaylar aracılığıyla bu alandaki ağrı oluşumu iyileştirilebili Mide Ağrısı İçin Çay, vücudun sindirim sistemi kapsamında bulunan mide birçok sebepten ötürü ağrıyabilir. Ciddi bir sağlık problemi mevcut değilde bitkisel çaylar aracılığıyla bu alandaki ağrı oluşumu iyileştirilebilir. Midenin delinmesi küçülmesi, genişlemesi, mide kanseri, sindirim sistemindeki bozukluklar, hazmın zorlaşması, asitli içeceklerin tüketimi, mideye zararlı gıdaların yenilmesi gibi sorunlar mide ağrısına neden olur. Ayrıca, gebelik, birtakım mide ameliyatları, karın bölgesine şiddetli darbe alınması gibi durumlarda söz konusu bu ağrı oluşumuna ortam hazırlar. Söz konusu bu nedenlerin oluşumu ile birlikte ciddi sağlık sorunları dışarıda tutup hafif nedenlerin tedavisi bitki çaylarıyla mümkündür. 

Mide ağrısı için çay yapılacak bitkinin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle kurutulmuş bitkilerin tozlu olacağı unutulmadan bunların mutlaka ön yıkamadan geçirilmesi gerekmektedir. Mide ağrısı için iyi gelen çaylar gaz, şişkinlik, reflü ve kabızlık sorunlarıyla mücadele eder.

Ballı zencefilli çay: Taze veya kurutulmuş olan zencefil  ve organik bal içeriğindeki zengin  vitamin ve mineraller sayesinde güçlü bir antioksidan görevi üstlenmektedir. Bu özelliğiyle mide ağrısı için bitkisel çaylar arasında ilk sırada yer alır. 1 su bardağı kaynatılmış su içerisine bir tatlı kaşığı taze olan rendelenmiş zencefil ve bir tatlı kaşığı süzme bal eklenip karıştırılmasıyla enfes bir tat elde edilerek bu sağlık problemi kısa sürede ortadan kalkar.

Nane limon çayı: Mide ağrısının tedavisi için oldukça değerli çaylardan biri niteliğindedir. Nanenin keskin aroması ve limonun vitamin deposu özelliğine sahip olması söz konusu mide ağrısını söküp atar. 1 su bardağı nane limon elde etmek için 1 su bardağı suyu uygun bir kap içerisine alıp üzerine de 1 tatlı kaşığı kuru name ve yarım limon kabuklarıyla birlikte doğranıp kaynatılır. Bu aşama bitince süzülerek öğle ve akşam düzenli içildiğinde mide ağrısı giderilmiş olur.
]]>
Stresten Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/stresten-mide-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 02:24:41 +0000 Stresten mide ağrısı, Kişilerin birçok hastalığının en büyük sebebi strestir. Baş ağrıları, iştahsızlık, mide bulantıları, tansiyon hatta tedavisi zor olan kanser gibi kötü hastalıklara bile stres sebep olur. Fakat genel Stresten mide ağrısı, Kişilerin birçok hastalığının en büyük sebebi strestir. Baş ağrıları, iştahsızlık, mide bulantıları, tansiyon hatta tedavisi zor olan kanser gibi kötü hastalıklara bile stres sebep olur. Fakat genel olarak kişilerin günlük hayatlarında yaşadıkları stres en çok mideyi etkiler. Bu bir çok kişinin yaşadığı ortak bir rahatsızlık haline gelmiştir. Stresten mide ağrısı yaşayan kişiler bununla beraber daha birçok problem yaşarlar. Yemek yerken zorlanma, iştahta azalma, bağırsak sorunları hatta mide bulantıları ve kusma da bu hastalıkları beraberinde getirir.

Mide ağrısı daha birçok nedene bağlanabileceği için, sık sık mide ağrısı yaşayan kişilerin gastroenteroloji bölümüne başvurması gerekir. Gerekli tüm tetkikler yapıldıktan sonra kişide bir hastalık saptanmazsa, mide ağrısının strese bağlı olduğunun göstergesidir. Kişi zaten ruhsal ve psikolojik olarak yaşadığı problemlerle oluşan ağrılarını da bilmelidir. Çünkü genel olarak çok sinirli ve gergin kişilerde stresten mide ağrısı saptanır. Stresten oluşan mide ağrılarının nedeni, kişinin yaşadığı stresin doğrudan sindirim sistemini etkilemesidir. Sindirim sisteminde sorun yaşayan kişinin bağırsakları ve midesi de doğrudan etkilenir. Hazımsızlık, kabızlık, bulantı ve ağrıda bu durumun sonucunda oluşur.

Stresten mide ağrısının vücuda etkileri nelerdir
 • Kişi sürekli ve yoğun bir bulantı hissi yaşar.
 • Mide ağrısı genel olarak yemeklerden sonra başlar.
 • Aşırı stresli durumlarda kusmaya da sebep olur.
 • Sindirim problemine bağlı kabızlık oluşur.
 • Kimi kişilerde ise ishal sorunu yaşanır.
 • Stresten mide ağrısı yaşayan kişilerin kalp atışlarında hızlanma olur.
 • Vücutta kilo kaybı oluşabilir. Bu durum kişiden kişiye göre değişir.
 • Mide şişkinliği ve gaz sıkışması da strese bağlı oluşan mide ağrılarının etkenleri arasındadır.
Stresten mide ağrısı yaşayan kişiler neler yapmalıdır
 • Kişi ilk olarak mide ağrısının strese bağlı olduğuna emin olmalıdır. Gerekli tetkiklerle tespiti yapılmalıdır.
 • Kişi mutlaka yemeklerini yavaş yemelidir. Hızlı yemek yenmesi zaten sindirimi zorlaştırır.
 • Alkol ve sigara tüketimi olmaması önemlidir. Mümkün değilse en aza indirmek gerekir.
 • Bol bol su içmek önemlidir.
 • Kişi spor yapmalı veya yemeklerden sonra yürüyüş yapmalıdır.
 • Aşırı kafein içerikli içeceklerden uzak kalmak gerekir.
 • Kişi stresli de olsa öğün atlamamalı beslenme düzenini bozmamalıdır.
 • Rahat ve huzurlu ortamlarda yemek yenmesi veya bol bol dinlenilmesi gerekir.
 • Fast food yiyecekleri aşırı tüketmemek gerekir.
 • Strese bağlı olarak ta doyma hissinden fazla aşırı yemek yenmemelidir.
 • Bunlarla birlikte stresten mide ağrısı yaşayan kişilerin psikolojik olarak kendini rahatlaması, aşırı gergin ortamlarda kalmaması gerekir.
]]>
Baş Ağrısı Mide Bulantısı Halsizlik Uyku Hali https://www.mideagrisi.org/bas-agrisi-mide-bulantisi-halsizlik-uyku-hali.html Sat, 24 Nov 2018 16:33:05 +0000 Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik uyku hali; pek çok hastalığın sonuçları olabilir. Baş ağrısı mide bulantısı ve uyku hali hemen hemen herkesi başına gelebilecek en klasik hastalıklardandır. Burada önemli olan hus Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik uyku hali; pek çok hastalığın sonuçları olabilir. Baş ağrısı mide bulantısı ve uyku hali hemen hemen herkesi başına gelebilecek en klasik hastalıklardandır. Burada önemli olan husus bu sağlık sorunlarının neden oluştuğudur. Hastanın eğer bilinen bir rahatsızlığına bağlı olarak gelmiş ise çok fazla panik yapılmasını gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Sayılan bu şikayetler ile etkin bir şekilde mücadele edebilmenin sırrı nedenlerinin bilinmesinde gizlidir. Bu şikayetler yaklaşık 2 gün içerinde geçmez ise mutlaka tıbbi yardım almanızda fayda bulunmaktadır. Özellikle birçok ciddi hastalık belirtileri içerisinde bu yakınmalar da bulunmaktadır.

Baş ağrısı mide bulantısı halsizlik ve uyku hali nedenleri
 • Baş ağrısı mide bulantısı ve uyku halinin yaşanmasının en temel sebeplerinden bir tanesi uykusuzluktur. Gece uykusu insanın sağlıklı bir hayat sürmesi ve hayat başarısı açısından büyük bir öneme sahiptir. Çalışma, hastalık, çeşitli uyku bozuklukları veya başak faktörlere bağlı olarak gece uykusunun gerçekleştirilememesi kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bu durum kişide bazı fiziki sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olur. Hatta uykusuzluk bir süre sonra bazı ruhsal sorunların da yaşanmasına neden olur. Yine kalitesiz uyku da gün içerisinde bu tarz şikayetler yaşanmasının bir diğer nedenidir. Kişi gece yeterli miktarda uyuyamadığında gündüz ne kadar uyku uyursa uyusun gece uykusunun yerini tutmayacağı asla unutulmamalıdır. 
 • Yetersiz uyku kadar fazla uyku da başta baş ağrısı ve uyku hali gibi bir çok yakınmayı beraberinde getirebilir.
 • Kan basıncı seviyesinde meydana gelen ani hareketler ise bir diğer nedenini oluşturur. Bunun için yapılması gereken en önemli şey tansiyonun kontrol altında tutulmasıdır. 
 • Migren çağımızın en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesidir. Migren hastaları genellikle migren atağına geçtiğinde bu durumdan bazen bir iki gün içerisinde çıkamazlar. Bazen onlar için kusmak bir nimet halini alır. Eğer kusma gerçekleşir ise baş ağrısı ve halsizliğin de şiddeti azalır. 
 • Başta kanser olmak üzere bazı hastalıkların iyileştirilmesi amacıyla önerilen ilaçlarda bünyelerde bazı yan etkiler neden olabilir. Bu yan etkiler hemen hemen tüm ilaçlarda baş ağrısı mide bulantısı uyku hali ve halsizlik şeklinde kendisini gösterir. Bu etkilerin bertaraf edilmesi için mutlaka doktorunuzla iletişim halinde olun. 
 • Pek çok hastalığın temelinde ve tedavisinde beslenme düzeni ve beslenme çeşitlerinin çok büyük önemi bulunmaktadır. Özellikle fazla et, ağır hamurlu tatlı ve poğaçaların tüketimi vücut düzenini olumsuz yönde etkiler. Akşam saatlerinde yenilen akşam yemekleri de baş ağrısı mide bulantısı halsizlik uyku halinin yaşanmasına davetiye çıkartır. 
]]>
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-ne-iyi-gelir-ibrahim-saracoglu.html Sun, 25 Nov 2018 12:20:30 +0000 Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu, Sürekli olarak mide ağrısı çekiyorsanız bunun için en iyi çözüm İbrahim Saraçoğlu kürüdür. Eğer midenizde yanma, ağrı ve zaman zaman şişlik oluyor ise ve yediklerinizi Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu, Sürekli olarak mide ağrısı çekiyorsanız bunun için en iyi çözüm İbrahim Saraçoğlu kürüdür. Eğer midenizde yanma, ağrı ve zaman zaman şişlik oluyor ise ve yediklerinizi hazmetmekte zorluk çekiyorsanız bunun için İbrahim Saraçoğlunun tavsiye ettiği brokoli kürünü uygulayabilirsiniz. Mide ağrılarına sebep olan en büyük neden mide asitlerinin yukarı doğru yükselmesidir. Bu nedenle mise asitlerinin çoğalmasını engelleyerek yemek borusundan yukarı doğru çıkmasını engellemek için bu kür sizin için ideal olacaktır. Midede oluşan bakterileri yok etmek için ve mide ağrısına sebep olan mikropların yok olması için brokoli kürünü yemeklerden yaklaşık olarak yarım saat önce tüketilmelidir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Kürleri

Brokoli Kürü: Yarım litre suyu geniş bir tencereye koyarak içine 250 gram kadar taze yeşil brokoliyi iyice yıkadıktan sonra ekleyin. Brokoli ile birlikte bir kaç dakika daha suyun kaynamasını bekleyin ve ocağın altını kapatın. Brokolinin besin değerini kaybetmemesi için çok fazla kaynatmayın. Ilık olanarak dinlendirip, ılık olunca tüketebilirsiniz. Böylelikle brokoli kürünüz hazırlanmıştır. Tek bir öğünde tüketmeniz oldukça fazla olabilir. Bu nedenle brokoli kürünü sabah, öğle ve akşam olmak üzere üçe ayırın. Her öğünden yaklaşık olarak yarım saat önce ve aç karnına tüketin. Sebze türü bir kür olduğu için, brokoli kürünü her gün taze olarak tüketin. Brokoli kürünü uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı, brokoli kürünü bir hafta boyunca uygulayıp, üç gün ara vermeniz gerekir. Daha sonra mide ağrılarınız devam ediyorsa tekrar bir hafta uygulayıp daha sonra üç gün ara verin. Mide ağrılarınız ciddi oranda azalma olacaktır. Daha sonra tekrar bir hafta uygulayıp üç gün ara verin. Böylelikle  üç haftalık brokoli küründen sonra, uygulamayı tamamlayarak sona ermiş olur. Bu kür de önemli olan brokolinin suyudur. Ancak brokoliyi yeyip yemek size kalmıştır. Asıl besin değerini suya verecektir. Ancak brokoliyi yemekte oldukça sağlıklıdır. 

Süt Kürü: Reflü veya mide ülseri gibi mideyi yanmalardan ve geçici mide ağrılarından kurtarmak için İbrahim Saraçoğlunun size tavsiyesi süt kürüdür. Ancak ılık yada sıcak süt mide asitlerini çoğaltması sebebi ile ani mide ağrılarında veya reflü de iki yudum soğuk süt içilmesini tavsiye etmektedir. Böylelikle mide ağrısı ve mide yanması kesilecektir. Ancak mide ağrısı ve mide yanmaları devam ediyor ise, birkaç dakika sonra tekrar bir-iki yudum soğuk süt için. Süt kürünü fazla içmemeye özen gösterin. Bundan fazla içerseniz süt mide de gaz yapar ve mide ağrısını daha da çok şiddetlendirir. Mide ağrısını dindirmek için sütün dozunu kesinlikle arttırmayın. 

Limon Kürü: Eğer kronik bir mide ağrınız yoksa geçici ve anlık mide ağrıları için limon kürünü uygulayabilirsiniz. Ancak limon kürünü uygulamak için mide ile ilgili herhangi bir rahatsızlığınızın olmaması gerekir. Yarım su bardağı suyun içine bir adet limonu sıkıp için. Daha sonra içtiğiniz limon kürünün üzerine bir süre yürüyün. Böylelikle mide de ağrı varsa geçer ve aynı zamanda midedeki şişliğin de inmesini sağlar.
]]>
Enseden Gelen Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı https://www.mideagrisi.org/enseden-gelen-bas-agrisi-ve-mide-bulantisi.html Mon, 26 Nov 2018 08:15:25 +0000 Enseden Gelen Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı, bu şikayetler oldukça önemli rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu yüzden uzman bir doktora muayene olunması gereken bir rahatsızlık belirtileridir. Özellikle enseden gelen bir rahat Enseden Gelen Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı, bu şikayetler oldukça önemli rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu yüzden uzman bir doktora muayene olunması gereken bir rahatsızlık belirtileridir. Özellikle enseden gelen bir rahatsızlık belirtisi olduğu için bir çeşit farklı anevrizmayı doğrudan yüksek tansiyon tarafından etkileyerek daha çok tetikleyebilmektedir. Enseden gelen baş ağrısı ve mide bulantısının en büyük sebebi anevrizmaların giderek yırtılmasıdır. Bu sebepten dolayı oluşan yırtılmaların doğrudan önüne gecikmesi gerekir. Birçok hastada yüksek tansiyon bulunması, bu türden bir yırtılmanın oluşmasını kolaylıkla tetikleyebilmektedir. Eğer normal olarak bu açıdan değerlendirme yapılırsa bu rahatsızlığa yol açabilen yüksek tansiyonun oldukça fazla önemsenmesi gerekir. Beyinde bulunan anevrizmaların patlaması sonucu oluşabilen bazı kanamaların mevsimsel sıcak veya soğuk gibi etkilerle kesinlikle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. 

Enseden Gelen Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Belirtileri
Özellikle oluşan bu ağrılar başın arka tarafından ve enseden başlaması ile beraber giderek yukarı doğru hızlı bir şekilde yayılır ve baş ağrısı ile birlikte mide bulantısına yol açar. Bazı durumlarda göz çevresine dek yayıldığı görülse de bu durum çok nadiren görülür. Genellikle bu durum iki taraflıdır. Kişide ağrı sıkıştırma veya çok fazla zonklama karakterinde olmayıp, genel olarak enseden başlayıp yukarı doğru çıkan bir kasılma şeklinde şikayetler belirtilir. Işığa ve sese kesinlikle herhangi bir hassasiyet genellikle yoktur. Beraberinde sadece kusma görülebilir. Kusma ile birlikte olduğunda genellikle migrenle karıştırılabilir. Malesef pek çok baş ağrısı şeklinde olduğu gibi, ense kaynaklı baş ağrısı ve mide bulantısı hastaları da yanlışlıkla migrenli muamelesi görerek migren tedavisi olmuşturlar.

Enseden Gelen Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı Tanı
Enseden kaynaklı baş ağrısının ve mide bulantısının tanısı için tüm diğer rahatsızlıklarda da olduğu gibi, öncelikle hasta kişinin tüm şikayetlerini ayrıntılı olarak detaylı bir şekilde dinlemek gerekir. Hasta kişinin asıl ağrıyan yeri, ne kadar sıklıkla gerçekleştiği, oluşan bölgede yayılımı, şiddet oranı ve diğer bütün özellikleri sorgulanır. Fiziki muayene yapılması gerekir. Çünkü fiziki muayene oldukça önemli ipuçları verir. Ayrıca ensenin radyolojik görüntüleme tekniği ile incelenmesi altta yatan birçok farklı rahatsızlığı doğrudan ortaya çıkarabilir. Ense MR incelemesi ile boyunda herhangi bir fitil olup olmadığına, ense omurlarının tomografik olarak incelemesi ile de faset eklemlerdeki bazı bozulmalar ve kireçlenmeler oldukça net görülebilir.
]]>
Gaz Mide Ağrısı Yaparmı https://www.mideagrisi.org/gaz-mide-agrisi-yaparmi.html Mon, 26 Nov 2018 14:57:40 +0000 Gaz mide ağrısı yapar mı, Hızlı yiyip içen kişilerde daha sık görülen gaz beraberinde mide ağrısı yapar. Vücut metabolizması gereği bir miktar hava yaratabilir. Bazen gereğinden fazla hava yutulabilir. Örneğin, takma diş k Gaz mide ağrısı yapar mı, Hızlı yiyip içen kişilerde daha sık görülen gaz beraberinde mide ağrısı yapar. Vücut metabolizması gereği bir miktar hava yaratabilir. Bazen gereğinden fazla hava yutulabilir. Örneğin, takma diş kullanan kişilerin takma dişlerinden kaynaklanan problemler, sakız çiğneme ve sigara içme gibi. Sonuç itibariyle gaz mide ağrısı yapar mı sorusunun cevabı evettir. Gaz nedeniyle oluşan sancılı mide ağrısı sıkça rastlanan bir rahatsızlıktır. Gaz mide ağrısı şişkinlik nedeniyle karın kaslarında,  midede basınç ve kramplara neden olur. Midede başlayarak, mide çevresinde ve karın bölgesinde hissedilebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte hafif yada şiddetli olabilir. Bazı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Eğer ciddi ve uzun süreli gaz sancısından kaynaklı rahatsızlık hissediyorsanız mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Doktor rahatsızlığını tespit ettikten sonra uygun tedaviyi uygulanacaktır. 

Gaz mide ağrısı yapar mı, nasıl geçer
 • Gıda hassasiyeti, sizi rahatsız eden gaz yapan gıdaları belirleyip azaltmanız veya tüketmemeniz gerekir. Örneğin, süt ve süt ürünleri, lahana, karnabahar, kuru fasulye gibi. Bunların yanı sıra çok fazla yağlı yemekler tüketmek ve çok yemek tüketmekte sizi rahatsız edecektir. Uzak durmanız da fayda vardır. Gıda hassasiyeti olan kişileri ılık su içmek rahatlatabilir. 
 • Kafein tüketimi, Kafein tüketimini de düzenlemeniz gerekir. Özellikle aç karnına tüketilen gazlı ve kafeinli içecekler gaz sıkışmasına ve dolayısıyla mide ağrısına neden olur. Bu nedenle uzak durun. Daha sade meyve suları, bitki çayları ve bol miktarda su tercih edebilirsiniz. 
 • Stres, Yapılan araştırmalara göre ruh halinde görülen bozuk ve stres gaz ve mide ağrısına yol açmaktadır. Olabildiğince stresten ve stresten uzak durmak rahatlamasına yardımcı olacaktır. Üstesinden gelemediğiniz psikolojik sorunlarda profesyonel bir uzmandan destek almanız gerekir. Sizin için hazırladığımız bu makalede gaz mide ağrısı yapar mı sorusunun cevabını vermeye çalıştık. 
]]>
Aşırı Mide Ağrısı https://www.mideagrisi.org/asiri-mide-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 21:17:32 +0000 Aşırı mide ağrısı, pek çok neden bağlı olarak meydana gelen bir sağlık sorunudur. Mide sindirim organlarımızdan bir tanesidir. Mide kaslardan meydana gelmiş olup esneyebilen bir kapasiteye sahiptir. Mide ile ilgili olarak g Aşırı mide ağrısı, pek çok neden bağlı olarak meydana gelen bir sağlık sorunudur. Mide sindirim organlarımızdan bir tanesidir. Mide kaslardan meydana gelmiş olup esneyebilen bir kapasiteye sahiptir. Mide ile ilgili olarak günümüzde birçok hastalık yaşanabilir. Mide hastalıklarının oluşmasının altında ise birbirinden farklı bir çok neden bulunmaktadır. Mide çok önemli bir organdır. Mide ile ilgili yaşanabilecek tüm hastalıkların en belirgin belirtisi genellikle mide ağrısıdır. Bu nedenle eğer mide ağrısı yaşıyor iseniz ihmal etmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki mide ile ilgili şikayetler beslenme düzeninizi etkileyeceği için yetersiz beslenmeye bağlı olarak başka hastalıkların da yaşanması gündeme gelebilir. İlk başlarda hafif seyreden mide ağrısı için önlem alınmadığı takdirde bu ağrıların şiddeti ün geçtikçe artacağından hayat kalitenizde bir süre sonra çok fazla etkilenecektir. Mide ağrısını anlamak çok kolaydır. Bu ağrılar sol kaburganın alt kısmında kendisini hissettirir. 

Aşırı mide ağrısı  nedenleri
 • Aşırı mide ağrısının altında yatan en bilinen sebep sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle gençlerde bu neden bağlı aşırı mide ağrısının görülme ihtimali çok fazladır. Beslenme alışkanlıklarının içerisinde asitli içecek, turşu, kızartma, aşrı yağlı yemekler, kabuklu domates, turp, soğan, bulgur gibi bazı baklagiller, acılı ve baharatlı gıdaların payı arttıkça mide ağrısının yaşanması kaçınılmaz olur. Bu gıdaların birçoğu faydalı besinler olsa dahi mide hassasiyeti olan kişilerin midesi bu maddeleri öğütemez ve mide ağrısı oluşur.
 • Stres mide tarafından salgılanan asit miktarının artmasına ve aşırı mide ağrısına neden olur.
 • Bilinen ya da bilinmeyen bir kısım mide hastalıkları nedeniyle aşırı mide ağrıları oluşabilir. Bu nedenlerin başında gastrit, mide iltihabı, midede yara, kanser, ülser gibi hastalıklar gelmektedir. 
 • Kullanılan bazı ilaçlar mide ağrılarını tetikleyebilir. 
Aşırı mide ağrısı için yapılaması gerekenler:
 • Mide ağrısıyla mücadele etmek kolay değildir. Eğer hastalığın başlangıç evrelerinde teşhis konulmuşsa beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılmak suretiyle uygulanan diyet, düzenli doktor takibi ve stres gibi olumsuz etkilerden uzak kalarak hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu nedenle aşırı mide ağrısına neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması için erken teşhis ve tedavi çok büyük önem taşımaktadır. 
 • Eğer herhangi bir mide rahatsızlığınız olmadan ilk defa şiddetli mide ağrısı yaşıyorsanız sıcak ballı çay ve mide asitini azaltmak için doğal ilaçlarla rahatlama sağlayabilirsiniz. 
 • Aşırı mide ağrısının temelinde yatan faktörler daha ilerlemiş boyutlarda ise hastalıkların bir an evvel tedavi için gerekli girişimler başlanılmalıdır. Mide kanserinin çok ilerlemiş mide hastalıkları nedeniyle de oluşabileceğini unutmayın.
]]>
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde https://www.mideagrisi.org/mide-agrisina-ne-iyi-gelir-evde.html Tue, 27 Nov 2018 12:50:24 +0000 Mide ağrısına ne iyi gelir evde, mide ağrısı günümüzde insanların çektiği önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Yaşanan stresler, yoğun iş yaşamı, sosyal yaşamdaki sorunlar, aile yaşamındaki sıkıntılar mide sorunla Mide ağrısına ne iyi gelir evde, mide ağrısı günümüzde insanların çektiği önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Yaşanan stresler, yoğun iş yaşamı, sosyal yaşamdaki sorunlar, aile yaşamındaki sıkıntılar mide sorunlarının artmasında önemli bir etkendir. Mide ağrısı ciddi bir rahatsızlık nedeniyle olmuyorsa, mide ağrısına iyi gelecek evde uygulanabilecek bazı yöntemler sizleri rahatlatabilir. Ancak mide ülseri gibi bir rahatsızlıktan dolayı mide ağrısı çekiyorsanız, mutlaka tıbbi tedavinizi aksatmamalısınız.

Mide ağrısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler

Şişkinlik yapacak besinlerden kaçınmak: Şişkinliği arttıran, gaz yapan üzüm, elma, kayısı, armut, erik gibi meyvelerden, nohut, mercimek, kuru fasulye gibi baklagillerden uzak durulması gerekir. Bunun yanında salatalık, kabak, şalgam, brokoli, patates, yoğurt, tam tahıllı ekmek, gazlı içecekler, süt gibi besinlerde laktoz eksikliği bulunan kişilerde şişkinlik yapabilir. Arpa ve buğdaylı besinlerde gluten sorunu olanlarda şişkinlik sebebi olabilir. Sindirim problemleri olan kişilerde ise, ayran, yoğurt yakınmaların artmasına neden olabilir. Bu yüzden mide ağrısı çekiyorsanız, evde beslenme düzeninizi yeniden yapmalısınız.

Sakız çiğnemekten kaçınmak: Beslenmenin yanında mide ağrısı olanlar, sakız çiğnemekten kaçınmalıdır. Bu hava yutmaya neden olduğundan ağrıyı tetikleyecektir. İçeceklerinizi pipetle içmenizde, hızlı bir şekilde yemek yemenizde aynı etkiyi gösterir. Bunlardan uzak kalırsanız, mide ağrısı sorunlarınız da azalır.

Uygulanan diyetlere dikkat edilmeli: Fazla kilolarından yakınanlar şok diyet denilen beslenmeden kaçınmalıdır. Uzun süreli aç kalınması, öğünde aşırıya kaçılması midenin zarar görmesine neden olabilir. Yakınmaları azaltacak papatya çayı, nane çayı, zencefil çayı, rezene, adaçayı gibi bitkisel önerilerde sizleri bir süre rahatlatacaktır. Ancak bitkisel çayların etkisi herkeste aynı derecede olmaz. Bu nedenle yaşam tarzındaki düzenlemelerle, mide ağrısına ne iyi gelir evde yapabilecekleriniz size yardımcı olacaktır.

Kendinize zaman ayırmalısınız: Toplumda günün koşullarına göre yoğun bir tempoyla çalışmak bireylerin kendine yeterince zaman ayırmasına engel olmaktadır. Bu yüzden sabah kahvaltıları ihmal edilmekte, günlük öğünler hızla yenmekte, abur cubur tüketimi artmaktadır. Akşam olunca da tüketilen besinler bütün günün acısını çıkarır gibi olmaktadır. Bunlar sindirim sorunlarını beraberinde getirmekte, şişkinliği, hazımsızlığı arttırmaktadır. Bu nedenlerle kendinizi düşünerek kendinize daha fazla zaman ayırmaya dikkat etmelisiniz. Yemeğinizi sindirerek yemeli, gece geç saatlerde beslenmeden kaçınmalısınız.

Çiğ sebzelerden, sıcak içeceklerden kaçının: Hazımsızlık sindirim sorunu bulunan kişilerde çiğ sebze tüketimiyle tetiklenebilir. Bu yüzden kişiler bu nedenle mide ağrısı çekiyorsa, sebzeleri çiğ tüketmemelidir. İçeceklerin sıcak içilmesi de sindirim sorunlarının yaşanmasında etkili olur. Isı sindirimde mide asidiyle birlikte mide sorunlarınızı arttıracaktır. Bu yüzden sıcak çorba, sıcak çay içme gibi alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz.

Ağız sağlığınıza dikkat edin: Ağız sindirimin başladığı ilk yerdir. Dolayısıyla mide ağrısı çeken kişilerin öncelikle dişlerindeki çürükleri tedavi ettirmesi önerilir. Rutin diş doktoru ziyaretleri sayesinde diş çürüklerinden kurtulur, ağızda sindirimi gerektiği gibi yapabilirsiniz. Bu midenize düşen görevi azaltır ve mide sorunları yaşamazsınız.

Mide ağrısına ne iyi gelir evde uygulayabileceğiniz yöntemleri, önerileri sizlerle paylaştık. Bunların dışında sabahları kalktığınız zaman 1-2 bardak ılık su içmenizi ve gün içinde yeteri kadar suyu içmeyi ihmal etmemenizi öneririz. Su sindirimin temel yapı taşlardan biridir. Beslenmenize dikkat ederek, yaşam tarzınıza özen göstererek özellikle stres kaynaklı mide ağrısından kolayca kurtu]]>